Ексголову Верховного Суду зловили на хабарі у майже $3 млн. Що показав цей кейс та де тут позитив?

Ексголову Верховного Суду зловили на хабарі у майже $3 млн. Що показав цей кейс та де тут позитив?

Найгучніша корупційна новина цього тижня, що прогриміла на всю країну, — арешт ексголови Верховного Суду Князєва. Це розслідування — безперечно одне з найрезонансніших в історії НАБУ і САП. Адже посада підозрюваного найвища з тих, кого «ловили» досі.

Як каже слідство, Князєв взяв майже $3 млн хабаря за потрібне рішення Великої Палати Верховного Суду на користь підприємства, що належить олігарху Костянтину Жеваго.

Цей кейс став справжнім випробуванням на міцність для антикорупційної та судової систем. Розповідаємо, які нові чи старі виклики відкрила ця справа.

У ніч на 16 травня НАБУ і САП затримали ексголову Верховного Суду Всеволода Князєва на отриманні хабаря. Йому вже оголосили про підозру.

Слідство вважає, що Князєв у змові з нотаріусом Кирилом Горбуровим та адвокатом Олегом Горецьким організував схему з одержання хабарів за ухвалення потрібних судових рішень. Горбуров шукав клієнтів, Горецький вів перемовини з Князєвим, а той домовлявся з суддями ВС. 

Ця справа — одна з найбільш резонансних в історії України. Посада Голови Верховного Суду в судовій системі за рівнем така ж, як посада Голови Верховної Ради чи Прем’єр-міністра держави. 

НАБУ і САП вели цю справу з початку 2023 року і врешті не побоялися затримати Князєва — попри всі труднощі, які для слідства створює суддівська недоторканність. Але безперечно масштаб «зради» вказує на ефективну роботу антикорупційних органів.

Це скандал-скандал… Це не просто велика риба — це «майстер-шеф» риба. З одного боку такий кейс — це великий сором. З іншого він показує, що навіть під час війни НАБУ і САП працюють і, незважаючи на імена й посади, продовжують заходити в будь-які кабінети.

Андрій Боровик, виконавчий директор Transparency International Ukraine

Вища рада правосуддя вже на другий день після гучного обшуку у Князєва дозволила взяти його під варту, фактично знявши з нього недоторканність. А судді Верховного Суду більшістю висловили недовіру Князєву за 1 день, хоча мали на це майже 20 днів. 

Така швидкість і зібраність свідчать, що в цій ситуації судова система, попри свою недосконалість, показала готовність до самоочищення. Наскільки такі рішення є прогресом, покажуть аналогічні дії ВРП та ВККС в інших кейсах. 

Вночі 18 травня ексголову Верховного Суду Всеволода Князєва взяли під варту з альтернативою 107 млн грн застави. Також запобіжний захід обрали для адвоката Горецького. Його взяли під варту з альтернативою 80 млн грн застави.

За злочини, у яких підозрюють суддю та адвоката, передбачено покарання до 12 років у в'язниці.   

Всі етапи, що могли відбутися терміново, уже відбулися. Далі у справі будуть додатково збирати та вивчати докази, а кількість фігурантів може збільшитися. 

За версією НАБУ і САП, адвокат Горецький організовував подібні схеми з хабарями не тільки для Верховного Суду, а й для інших судів. Ці дані ще перевіряють, але ймовірно, що справа Князєва відкриє корупційну «скриньку Пандори» у всій судовій системі України. 

Кейс Князєва має стати точкою неповернення для України. У нас триває відбудова, яку треба зробити максимально прозорою. Такий запит є і в українців, і в міжнародних інвесторів. Ефективні та незалежні суди відіграватимуть у цьому дуже важливу роль. 

А наскільки Україна готова протистояти виклику корупції в судовій системі? Питання відкрите.