Де навчитись надавати домедичну допомогу?

Авторка:
Інструкторська команда PULSE
Де навчитись надавати домедичну допомогу?

Навички домедичної допомоги корисні й у мирний час — що вже казати про воєнний. Але як цього навчитися? З чого почати? Де проходити курс підготовки? Скільки часу він триває? На ці та інші питання про домедичний вишкіл відповідає інструкторська команда PULSE.

Допис створено у співпраці з платформою «Бережи себе».

Якими бувають вишколи з тактичної медицини/домедичної допомоги для цивільних?

Слід розрізняти тактичну медицину та першу домедичну допомогу. Домедична допомога — це комплекс заходів, спрямованих на збереження життя та здоров’я постраждалих до моменту надання кваліфікованої медичної допомоги.

Цього можна навчитись на курсах, і такі курси для цивільних мають дві форми:

1) Курси допомоги постраждалим, які потребують реанімації

Упродовж курсу студентів та студенток вчать серцево-легеневої реанімації, як надавати допомогу при інсульті, судомному чи серцевому нападі, або як допомогти людині, яка вдавилась.

Провідними викладачами та викладачками такого курсу у світі є представники/ці International Liaison Committee on Resuscitation — міжнародної організації при ООН, що створює посібники з реанімації та займається розвитком першої допомоги по всьому світу.

У Європі їх представником є ERC — Європейська Рада Реанімації. Такий курс допомоги може тривати від шести годин. Може тривати й довше, якщо в курс входять «суміжні» з реанімацією теми. Реанімації не вчать військових через низьку ефективність та надмірну енерговитратність будь-яких реанімаційних заходів в умовах бою.

2) Курси першої допомоги постраждалим від травми

Курси для допомоги постраждалим базуються на іншій гілці розвитку медицини. Серед провідних курсів цього напрямку — «Stop the bleed» від American College of Surgeons. Мета — навчити цивільних зупиняти життєво загрозливі кровотечі до прибуття швидкої.

Але це не єдиний курс для цивільних. Відповідні протоколи має Американський Червоний Хрест, Міжнародна організація з підтримки життя при травмі (International Trauma Life Support) та декілька інших. Саме на них зазвичай базуються українські курси з першої домедичної допомоги при травмі. Тривалість може складати від чотирьох годин до кількох днів, залежно від кількості станів та навичок.

Тактична медицина — це дії комбатанта з порятунку життя і здоров’я людини

З  2014 року в Україні використовується досвід, навчальні програми та протоколи від Комітету з тактичної допомоги пораненим в умовах бою (The Committee on Tactical Combat Casualty Care, CoTCCC). Комітет був створений Командуванням Спеціальних Операцій США та зараз є частиною Агентства з охорони здоров‘я Міністерства оборони США. При написанні протоколів використовується американський військовий досвід, починаючи з Другої світової війни. 

Курси, побудовані за програмою ТССС, бувають двох типів:

  • 8-годинний курс «All Service Members», що викладається всім американським військовослужбов(и)цям. Складається з вивчення базових навичок надання допомоги та базових тактичних правил.
  • 40-годинний курс «Combat LifeSaver». Зазвичай викладається тим, хто бере участь у наступальних операціях. Такий курс містить правила допомоги майже при всіх станах та навіть дає змогу військовослужбов(и)цям, які пройшли навчання, допомогти своїм медикам/иням.

Ще є медичні курси з тактичної медицини. Зазвичай їх проходять медики та медикині, які долучилися до складу Сил Оборони України. В Америці тривалість таких курсів — три місяці. Проте в українських умовах курси можуть скоротити до кількох тижнів.

Є уніфікована програма чи всі ці курси різні?

Україна хоче уніфікувати навчання з тактичної медицини для всіх військових відповідно до протоколів ТССС.

Курси для цивільних можуть відрізнятися в залежності від протоколів, на підставі яких вони читаються, та від задачі. Навчити водіїв та водійок надавати допомогу при потенційних ДТП,  підготувати людину до можливих надзвичайних ситуацій у міських умовах або навчити спортсмена/ку-екстремала/ку надавати допомогу — з цими запитами треба звертатись до різних програм.

Як обрати «свою» програму?

Будь-яка повнолітня людина в Україні має вміти надавати першу домедичну допомогу. Але цивільним не обов’язково йти на курс з тактичної медицини. Там багато уваги приділяється нюансам як бронежилети, тактичні умови, виклик військової евакуації. Водночас принципи надання допомоги майже збігаються на цивільних та тактико-медичних курсах. Наприклад, правила накладання турнікета будуть однаковими.

Переконайтесь, що: 

  • навчання є практичним. Вас не можуть навчити надавати допомогу всім постраждалим при всіх невідкладних станах та травмах упродовж кількох годин. Якісна програма курсу має на 30, 50 чи 60% складатися з практики;
  • навчання має бути засноване на протоколі надання допомоги, а не на життєвому досвіді інструктора/ки або інших матеріалах;
  • навчання проводить організація з хорошою репутацією. Вона має історію та відгуки;
  • навички, які ви отримаєте, мають відповідати ризикам, з якими ви готуєтесь стикнутись. Якщо ви співробітник/ця офісу, ризики — це раптова зупинка серця, інсульт. Якщо ви готуєтеся до чогось небезпечного з точки зору травм, переконайтесь, що вас навчать, як надати допомогу саме при травмі. 

Що першочергово треба знати і вміти, а що — може почекати?

PULSE радять навчитися надавати домедичну допомогу насамперед через загрози, які несе війна. Ваші пріоритетні навички — це зупинка масивних кровотеч, допомога постраждалим при втраті свідомості, допомога при травмах грудної клітки. 

Навіщо цивільним проходити такі програми? Хіба лікарі/ки та швидкі не працюють?

Працюють, але середній час прибуття швидкої в українських обласних центрах — 20 хвилин. А  смерть від раптової зупинки серця може настати за 5 хвилин. Масивна кровотеча в найгіршому випадку може вбити за 3 хвилини. Єдиний спосіб дати постраждалому/їй шанс вижити — надати якісну допомогу до прибуття медиків/инь. 

Як часто їх треба проходити?

Комітет ТССС рекомендує проходити навчання військовослужбов(и)цям раз на рік. Більшість курсів для цивільних рекомендують проходити навчання раз на два роки. Це пов’язано і з пам’яттю м’язів, і з оновленнями рекомендацій з надання першої допомоги.

Проте ці рекомендації розраховані на те, що людина навчається базових правил домедичної допомоги регулярно та до того, як стає дорослою, як-от у молодшій школі, у старших класах, в університеті. Наприклад, у багатьох штатах в Америці не можна закінчити школу, не отримавши сертифікат серцево-легеневої реанімації. У такому разі доросла людина, яка, можливо, пройшла військовий вишкіл, поновлює знання. Для українців та українок, які тільки починають формувати культуру домедичної допомоги, PULSE радять проходити навчання раз на рік.