Чи роздмухує Росія протести в Європі?

Чи роздмухує Росія протести в Європі?

3 вересня 70 тисяч людей вийшли на мітинг проти України у Празі. Річна інфляція досягла рівнів, яких чехи не бачили з дев’яностих — у липні 2022 року вона склала 17.2%.

Зараз, як і в 90-х, ціни у Чехії зростають не через помилкове державне регулювання економіки. Ці кризи об’єднує зовнішньоекономічний шок, джерелом якого є Кремль. Проте якщо у 90-х причиною був непідконтрольний Москві розпад радянської імперії, то зараз ситуація інша — Росія прагне поширити хаос у Європі. 

Утім протестувальників це не цікавило: їх хвилює те, що звичний спосіб життя стає недоступним через зростання цін. Вони бояться, що восени рахунки за опалення позбавлять їх будь-яких надлишкових доходів. Енергетична криза розпочалася ще у 2021 році, коли компанія «Bohemia Energy» збанкрутувала. Тож у випадку Чехії енергетичний шантаж Росії лише підсилив збільшення цін на внутрішньому ринку.

Підтримка правлячої Громадянської демократичної партії падає. Згідно з серпневим соціологічним опитуванням, партія втратила лідерство і посідає друге місце після популістської ANO.

Джерело: www.sanep.cz

«Ця партія у своїх кампаніях наголошує на тому, що чинний уряд більше допомагає українським біженцям, ніж чехам», — пояснює богеміст з Карлового університету Борис Зайцев.

Лідер громадянських демократів та прем’єр-міністр Петр Фіала лише погіршив ситуацію своєю реакцію на протест. Він заявив, що серед протестувальників поширеними є проросійські настрої. Ця репліка спричинила шквал обурення. Фіалу критикували навіть однопартійці. 

«На площі не було 70 тисяч проросійських тролів», — сказав колишній голова Партії громадянських демократів Мартін Куба. 

Зайцев теж поділяє цю думку:

 «Протести зібрали дуже різних людей: як громадян, занепокоєних здорожчанням електроенергії, так і проросійські сили, антивакцинаторів і навіть прибічників ідеї єврейської змови»

Організатори 

Серед організаторів протесту було чимало людей, яких контролюють або використовують  російські спецслужби. На сцені був чеський відеооператор Жарко Йовановіч, який працював на телеканалі російського війська «Звєзда». 

На акції виступив експарламентар Любомир Вольний, який раніше заперечував ефективність вакцинації проти коронавірусу та просував івермектин — антипаразитарний ветеринарний препарат. Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення, Вольний вихваляв Путіна і дякував російському війську за «мирний похід».

Також до протесту долучився чеський комуніст Йозеф Скала. У 1968 році він підтримав радянську окупацію Чехословаччини та виправдовував її у колабораціоністський пресі. 

Вимоги

Поширили також програму протестного руху. Серед вимог:  

  • Укласти прямі газові договори з РФ, аби отримувати паливо за низькою ціною.
  • Зробити чеську економіку повністю самодостатньою, зокрема у сферах харчової промисловості та електроенергетики. Це суперечить базовим принципам міжнародної торгівлі та євроінтеграційному процесу. 
  • Досягти «військового нейтралітету» попри членство Чехії в НАТО. 
  • Повернути всіх українських біженців в Україну після завершення війни. Протестувальники вважають, що прийняття українців — це «планові заходи з розмивання нації».
Фото: PETR DAVID JOSEK / AP

Політика щодо протестів

Організаторам вдалося отримати підтримку, оскільки програма є простою та зрозумілою. Цьому також сприяє економічна скрута. 

Проте немає підстав вважати, що всі 70 тисяч протестувальників підтримують Росію. Згідно з дослідженням аналітичного центру «Globsec», 84% чехів вважають РФ загрозою. 

«Не варто інтерпретувати протести в Празі як відверто антиукраїнський жест, передусім у нього внутрішньополітичні причини», — каже Зайцев. 

Росія натомість намагається використати наявний у суспільства протестний потенціал. РФ і раніше вдавалася до цієї тактики роздмухування протестів. Так було у 2020-2021 роках, коли у кожній країні Європи відбувалися виступи людей, які заперечували існування коронавірусу.  Суттєвих результатів Росія не досягла. 

Проте країна далі намагатиметься порушити євроатлантичну єдність, для чого використовує усі доступні інструменти, у тому числі підконтрольних «активістів». 

Натомість країни члени ЄС мають усвідомити, що війна швидко не закінчиться. Як стверджує колумністка Bloomberg Маріа Тадео, ЄС має подбати про своїх громадян і пом’якшити економічний удар. Інакше європейці стануть легкою наживою для російської пропаганди. Тоді протест у Празі стане лише початком.