Чи можуть військових, які отримали інвалідність, знову відправити на фронт? Спойлер: так
Павло Піпченко родом з Київщини. У нього штучна долоня та третя група інвалідності, але на початку повномасштабної війни він пішов у військо добровольцем. У боях отримав нові травми, а тепер не може звільнитись зі служби.
Згідно з чинним законодавством, особи з інвалідністю мають право не бути призваними, однак можливість демобілізації у зв’язку з отриманням інвалідності не передбачена. Підставою для звільнення за станом здоровʼя є постанова військово-лікарської комісії.
У матеріалі розбираємось, чому військових з інвалідністю, отриманою внаслідок поранення, можуть знову відправити на фронт, як звільнитись зі служби за станом здоровʼя і чи можна покращити чинне законодавство.
Чи можуть з інвалідністю знову відправити на фронт?
Павло Піпченко до початку повномасштабної війни не брав участі у бойових діях. У чоловіка третя група інвалідності через штучну долоню, але 24 лютого 2022 року він пішов на війну добровольцем.
Під час звільнення Київської області чоловік отримав три контузії. Зараз не чує на одне вухо, має проблеми з хребтом, а на руці зі штучною долонею стерся суглоб. Під час бою штучну долоню Павла зламали, згодом на ній зробили нову операцію.
Чоловік вже тричі пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК). Висновок: «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Однак 25 квітня 2023 року Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) не затвердила це рішення, «враховуючи давність травми, відсутність нових травм та задовільні результати оперативного лікування 12.10.2022».
У коментарі Свідомим сестра Павла, Наталія, повідомила, що вони оскаржують всі три рішення. У травні Павла з гострим бронхітом викликали на схід України за наказом командира. Від бойових завдань він відмовлявся за станом здоров'я, тому його залучали до комунікаційної роботи.
Заробітну плату Павло Піпченко останні місяці отримує не повну. Наталія каже, її затримують на рівні Вишгородського району Київської області, звідки сімʼя родом.«Ми терпіли, бо сподівались на рішення ВЛК про списання, але цього не сталося. Брат навіть під час лікування виконував завдання. Лише у березні 2023 року йому дали коротку відпустку. Він хворий, і його потрібно все життя лікувати, а ці рішення призводять до загострення хронічних хвороб», — коментує Наталія.
Павло подав запити на переведення до іншої частини, відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», коли «особи з інвалідністю можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання». Остаточного рішення поки немає.
Що каже Закон?
Стаття 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає, що звільнитися з військової служби можна:
- за станом здоров’я на підставі висновку військово-лікарської комісії;
- за віком (у разі досягнення 60 років);
- через сімейні обставини (перелік є у Законі) або інші поважні причини, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу;
- через службову невідповідність або позбавлення військового звання у дисциплінарному порядку;
- у зв’язку з покаранням у вигляді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання.
Військовослужбовець\ця, що пройшли лікування після поранення, направляються на медичний огляд військово-лікарської комісії, яка буде визначати ступінь придатності до військової служби.
«Якщо військовослужбовець\ця отримали статус особи з інвалідністю на військовій службі, то сам факт встановлення інвалідності не є підставою для звільнення. Підставою для звільнення є лише постанова ВЛК про визнання непридатним з виключенням з військового обліку. Навіть за наявності інвалідності ВЛК може визнати військовослужбовця\вицю обмежено придатними», — коментує адвокатка волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» Наталія Лісова.
Висновок «обмежено придатний до військової служби» не гарантує, що військовослужбовця\цю не повернуть на фронт. Виносячи таку постанову, ВЛК в індивідуальному порядку вказує, які види служби та роботи протипоказані.
Комісія має враховувати військову спеціальність, займану посаду та вік. При направленні у зону бойових дій мають враховуватись рекомендації, викладені в постанові.
Як звільнитись з військової служби за станом здоровʼя?
Згідно з Наказом Міноборони «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Цим же Наказом передбачений перелік хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Цей перелік досить широкий. Одна і та ж хвороба може мати різний вплив на функції організму, тому у різних військовослужбовців може бути й різний висновок: “непридатний” чи “обмежено придатний”,
— коментує адвокатка.
Направлення на медогляд можуть видати на підставі рекомендацій госпіталю після лікування або рапорту. Отримати направлення можна, звернувшись до органів військової служби правопорядку.
Якщо військовослужбовець\виця не згодні з висновком комісії, можна оскаржувати дії ВЛК у вищій за статусом комісії регіону чи центральній ВЛК або звернутися до суду.
Звільнення в запас
18 липня Володимир Зеленський підписав Закон № 8169 «щодо вдосконалення питань виконання військового обов'язку та проходження військової служби».
Тепер військовослужбовці\виці, яких ВЛК визнала непридатними за станом здоров’я до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, можуть бути звільнені в запас.
Однак в мережі досі поширюються історії, коли придатними визнають людей з інвалідністю. Наприкінці липня на Вінниччині лікарі визнали придатним 34-річного чоловіка, який з дитинства має третю групу інвалідності та легку розумову генетичну відсталість. У Максима Байди обмежені рухи, і матері іноді доводиться годувати його з ложки.
Вона і привела сина до військкомату, бо у приписного свідоцтва Максима закінчився термін дії. Там йому видали повістку на проходження лікарської комісії.
«Хірург, невропатолог, терапевт і ЛОР написали, що він придатний. Також психіатр написав, що син обмежено придатний. Я спитала у того, хто відправив сина на комісію, як таке може бути. Ця людина відповіла: "Руки-ноги є? Отже, придатний". Коли Максим нервує, то взагалі не може нічого сказати»,
— розповіла мати Максима у коментарі ТСН.ua.
Головний лікар Шаргородської міської лікарні Віталій Чорний, де Максим проходив комісію, після розголосу сказав, що голова ВЛК винесе вердикт про придатність або непридатність, коли будуть всі аналізи. Він додав, що до армії Максима не візьмуть, лікарі все робили правильно, а галас здійняли дарма.
Законопроєкт №8412
У Верховній Раді на розгляді перебуває Законопроєкт №8412 щодо надання людям з інвалідністю I та II групи права на звільнення з військової служби.
«Особам з інвалідністю чинним законодавством надане право взагалі не бути призваними на військову службу під час мобілізації, однак можливість демобілізації з військової служби за станом здоров’я (у зв’язку з наявністю інвалідності) для них не передбачена», — пише автор законопроєкту, народний депутат Сергій Гривко.
Експерти Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради вважають, що запропонована норма не буде розв'язувати проблеми військовослужбовців\виць, які отримали поранення в ході бойових дій, оскільки її пряме застосування можливе лише щодо тих, хто мав статус осіб з інвалідністю I чи II групи на час призову. Військовослужбовці\виці, які отримали поранення, повинні спочатку оформити статус особи з інвалідністю і лише потім звільнитись, якщо їх визнають непридатними до служби.
Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував ухвалити законопроєкт за основу. Рух «Адвокати ЗСУ» теж сподівається, що ці зміни приймуть. Однак з квітня прогресу немає.