Чому важливо повертати студентів в Україну та як цьому сприяє KSE

Автор:
Тимофій Брік
Чому важливо повертати студентів в Україну та як цьому сприяє KSE

Kyiv School of Economics оголосила про старт грантової програми на навчання для різних категорій українців: військових, дітей військових, внутрішньо переміщених людей, тих, хто має високі бали національного мультипредметного тесту, а також тих, хто повертається з-за кордону на навчання. 

Ректор університету та соціолог Тимофій Брік розповідає, як він сам відмовився від пропозицій в інших країнах та облаштував своє життя в Києві, яких змін з початком повномасштабного вторгнення зазнала Kyiv School of Economics, чому важливо повертати студентів в Україну і як цьому сприяє KSE. 

Коли я повернувся з Європи, взагалі не відчув різниці

KSE — це молодий університет, який фокусувався на економіці. Однак я маю інший фах — соціологія. Навчався в Україні, потім здобував другу магістратуру в Нідерландах, після — вступив на PhD у Мадрид. Планував шукати роботу у Європі. Але коли президент Kyiv School of Economics сказав не думати про інші можливості, а краще повертатися у Київ, я вирішив ризикнути. Переймався, чи не буду розчарований, проте у перший же день зрозумів — це правильне рішення. KSE — сучасний європейський університет і середовище, в якому хочеться розвиватися. 

Коли я повернувся з Європи, різниці не відчув. Це був період після Майдану, коли відбулося багато змін всередині країни. Люди проводили фантастичні реформи. У мене тоді була ейфорія, бо ти повертаєшся додому, де робиш круті проєкти. 

Коли почалося повномасштабне вторгнення, було багато невизначеності. У перші дні думали, як бути корисними

KSE — це не тільки університет, а ще дослідницький інститут і благодійна фундація. Тому ми одразу почали збирати гроші на гуманітарну допомогу, бронежилети та аптечки. Дослідницький центр став робити аналіз даних — наскільки постраждала українська економіка, чим треба допомогти та які санкції проти Росії будуть дієвими. Університет, навпаки, призупинив роботу — було незрозуміло, як навчатися під час війни. 

З початком повномасштабного вторгнення KSE почала реалізовувати проєкти, пов’язані з міжнародною діяльністю. Так, в межах #GlobalMinds4Ukraine ми почали запрошувати закордонних лекторів для онлайн-лекцій. Переконували, що нам важливо вчитися, студенти зберуться, ми будемо сидіти в укриттях, але послухаємо лекцію. 

Мало не щодня приходили нобелівські лауреати, митці, генерали. Першим був есеїст і письменник Насім Талеб. Також були генерали армії США у відставці Девід Говелл Петреус, директор Інституту міжнародних досліджень імені Фрімана Споглі Майкл Макфол, лауреат Нобелівської меморіальної премії з економічних наук Пол Круґман та професор історії Єльського університету Тімоті Снайдер. 

Велика війна збіглася з певними трансформаціями у KSE. Спершу в університеті була лише магістратура. Минулого року KSE запустила бакалаврат. З ним стали доступними нові напрямки, зокрема, факультет соціальних та гуманітарних наук, де вивчають право і психологію. Маємо багато економічних напрямів: бізнес-економіку, економіку і великі дані, програмну інженерію та бізнес-аналіз, прикладну математику. 

Також у нас є найсучасніші програми з діджитал-спеціальностей — це штучний інтелект, інтернет речей і кібербезпека. З’явилися магістратури з урбаністики та дослідження пам’яті. 

Серед педагогів — іноземні колеги, які підтримали нас і приїхали в Україну навчати студентів. Літню школу з суспільних цінностей зголосилася вести економістка та дослідниця даних з Університету Вірджинії Афіна Смолл, а дисципліну про штучний інтелект викладає Піні Бен-Ор, Chief Science Officer американського стартапу Aktana. 

Наше завдання — підготувати тих, хто буде відбудовувати Україну

Під час війни освіта має бути доступна. Таланти з усіх регіонів мають право отримати найкращі знання та навички, щоб відбудувати країну. Зараз маємо розширити можливості для тих, хто хоче навчатися у KSE. 

Саме для цього ми розширили перелік бакалаврських програм. Тепер у KSE можна вступити на психологію, право та програми зі штучного інтелекту. Маємо бюджетні місця та 700 грантових місць. Ми прагнемо вчити якомога більше людей, щоб витримувати наступні кризи та мати змогу відбудовуватися. 

Маємо дати людям відчуття, що їх тут чекають

Україна зараз втрачає людський капітал. Багато людей вже виїхали, і не факт, що  повернуться. У нас немає вибору, треба цю демографічну яму заповнювати. Це можна робити двома способами: зовнішня міграція, коли залучаємо мігрантів, або працювати над тим, щоб повернути українців. 

Тому KSE оголосила грантову програму для тих, хто виїхав за кордон, але хоче повернутися додому на навчання. Важливо повертати українців, щоб ми не втрачали цей капітал. Якщо вони хочуть залишатися за кордоном — це їхній вибір. Добре, якщо будуть приїжджати з новим досвідом, збагачені культурою та навичками. 

Маємо дати людям відчуття, що їх тут чекають, а також будувати організації та інститути, щоб було, куди повертатися. Неважливо, які професії — театрали, електрики чи математики, — всім треба місце в Україні. А для підлітків першим місцем є університети. Там вони можуть повчитися, знайти себе, побудувати соціальні мережі та думати, як допомагати країні. 

Безпека — понад усе 

Щодня ми працюємо на кампусі та маємо укриття, які побудували влітку 2022 року. Самі аудиторії обладнані партами, дошками, інтернетом, двома входами, аптечками, туалетами, водою, їжею та генераторами. Під час тривог студенти спускаються в укриття та продовжують навчатися. Під час блекаутів сховища працювали для всіх — можна було прийти, пересидіти тривогу та зарядитися. Навіть хостили президента Естонії, прем’єра Голландії та прем’єра Швеції.

Зараз студенти щодня ходять на пари та навчаються. Ба навіть хочуть цього. Тому що KSE — не лише про якість освіти, а й про спільноту, адже під час кризи люди тягнуться до людей. 

Kyiv School of Economics надає гранти на оплату навчання  бакалаврських та магістерських програм. Грантова програма покриває навчання та часткове проживання в колівінгу.

Отримати грант можуть чотири категорії вступників:

  • учасники/ці бойових дій та їхні діти;
  • внутрішньо переміщені особи, які змінили місце проживання після 24 лютого 2022;
  • абітурієнти з НМТ 175+;
  • ті, хто вимушено виїхав за кордон після 24 лютого 2022, але прагнуть повернутися додому на навчання.

Детальніше за посиланням