Частіше діагностують у людей старшого віку та чоловіків: про рак шлунка
Наталія Бушковська та Євгенія Белінська
Перш ніж говорити на таку складну тему як рак шлунка, з’ясуємо, як взагалі функціонує цей орган та якою є його структура.
Шлунок — це мішкоподібний орган, основна роль якого полягає в перетравленні їжі. До шлунка їжа потрапляє через стравохід після пережовування та ковтання. Тут у гру входить шлунковий сік, а далі перетравлена їжа прямує до наступної «станції» — дванадцятипалої кишки.
Шлунок складається з п’яти частин:
- кардія — ближче до стравоходу;
- склепіння шлунка — верхня частина поряд із кардією;
- тіло — основна частина органа;
- воротарна печера (антрум) — саме тут їжа змішується зі шлунковим соком;
- воротар — працює як клапан, який контролює випорожнення вмісту шлунка в тонкий кишківник.
Стінку шлунка формують п‘ять шарів: серозний, підсерозний, м’язовий, підслизовий та слизовий. До чого цей екскурс в анатомію?
Річ у тім, що симптоми раку шлунка залежать від того, який саме відділ органа уражений хворобою. А розуміння, який шар уражений, допоможе лікарям визначити стадію хвороби — чим глибше ураження, тим комплекснішим буде лікування людини.
Як розвивається рак шлунка?
Як правило — повільно. Хвороба може розвиватися роками без жодних симптомів. Спочатку людина матиме передракові зміни у внутрішній слизовій оболонці. Зазвичай хворий/-а їх навіть не помічає.
Від місця, де формується ракове утворення, залежить як симптоматика хвороби, так і прогноз для лікування. До 95% випадків раку шлунка — це аденокарцинома. Хвороба стартує із залозистих клітин внутрішньої оболонки шлунка (слизової).
Які найбільш поширені прояви цього типу раку?
Перші прояви можуть бути доволі помірними:
- печія;
- нудота;
- часта відрижка;
- відчуття ситості настає швидко.
Але іноді прояви є менш звичними та можуть насторожити:
- важко ковтати;
- відчуття кому у верхній частині живота;
- болі у верхній частині живота;
- втрата ваги;
- слабкість.
Такі симптоми регулярно турбують людей із деякими станами, як-от гастроезофагеальною рефлюксною хворобою. Проте якщо ви загалом здорові, ці ознаки мають насторожити. Якщо симптоми погіршуються, змінюються або псують якість життя, обов’язково зверніться до лікаря/-ки.
Як діагностують рак шлунка?
Найбільш поширений метод діагностики — гастроскопія. Людині вводять через ротову порожнину тонку гнучку трубку з камерою. Це дає змогу оцінити стан шлунка та зафіксувати зміни.
Метод використовують не лише при діагностиці ракових станів. Протягом процедури, для ранньої діагностики, лікарі можуть провести біопсію — взяти невеликий зразок тканини.
Також скринінг на рак шлунка може призначатися залежно від того, чи були випадки цього типу раку у близьких родичів і в якому віці.
«Наприклад, якщо у близького родича виявили рак у 45 років, то лікар/-ка буде призначати гастроскопію пацієнту/-ці від 35 років навіть за відсутності скарг», — зауважує гастроенторологиня Євгенія Белінська.
Що робити, якщо мені діагностували рак шлунка?
Передусім, зрозуміти, що це серйозне захворювання, але не вирок.
Результати лікування залежать від багатьох факторів:
- тип раку;
- де саме знайшли пухлину;
- чи є метастази;
- загальний стан здоров’я.
Лікування включає хірургічне втручання, хімієтерапію, але також можуть застосовувати радіотерапію та таргетну терапію — це тип лікування, який впливає на протеїни, що «допомагають» раковим клітинам рости й розмножуватись.
Які існують фактори ризику?
Рак шлунка діагностують людям старшого віку (65+ років). Частіше на нього страждають чоловіки (один випадок на 96 пацієнтів) ніж жінки (один випадок на 152 пацієнтки).
Також серед чинників, які підвищують ризики:
- надмірна вага та ожиріння;
- інфікування бактерією H.pylori (одна з провідних причин);
- вживання алкоголю та куріння (для тих, хто курить, ймовірність розвитку раку зростає вдвічі);
- незбалансована дієта (багато обробленої та солоної їжі, дефіцит овочів і фруктів у раціоні);
- сімейна медична історія;
- деякі види анемії та імунодефіцитів;
- операції на шлунку та/або поліпи (деякі їх види можуть переростати в рак);
- робота у вугільній, гумовій та металургійній промисловості.
Також дослідження показують зв’язок цього типу раку з інфікуванням вірусом Епштейна-Барр. Збудник здатен викликати інфекційний мононуклеоз. У 5–10% людей, які мають рак шлунка, ракові клітини містять цей вірус.
Що ще важливо знати про цей тип раку?
За статистикою American Cancer Society, кількість випадків цього типу раку зменшується на 1.5% щороку протягом останнього десятиліття.
Цікаво, що на початку ХХ століття в США рак шлунка посідав перше місце за смертністю від раку. Достеменно не зрозуміло, що вплинуло на зменшення кількості діагностованих випадків.
Проте науковці виділяють такі фактори:
- з’явилися холодильники, а з ними — можливість зберігати їжу. Тому люди почали споживати менше консервованих та копчених продуктів;
- знизилась кількість людей, інфікованих бактерією H.pylori.
Проте це статистика США. У Східній Азії цей тип раку розповсюджений. Наприклад, Японія — друга країна в світі за кількістю випадків раку шлунка. На першому місці — Монголія.
Станом на 2020 рік Україна не входить до десятки країн, які мають найвищу кількість випадків хвороби.