Бранці Кремля: як Росія переслідувала громадян України 12 – 19 січня
1. 12 січня російський суд виніс «вердикт» у справі імама Раіфа Февзієва: 17 років ув’язнення
Про це повідомляє «Кримська Солідарність».
Южний окружний воєнний суд розглянув «свідчення секретного свідка», який звинувачував Февзієва у планах здійснити державний переворот. Захист допитав «свідка» і дійшов висновку, що ця людина володіє знаннями у сфері права та говорить штампами із законодавчої бази.
Крім того, Февзієва обвинувачували у членстві в організації «Хізб ут-Тахрір». «Свідок» володів детальною інформацією про «Хізб ут-Тахрір», але ніколи особисто з нею не стикався.
Також проти Февзієва використали запис його розмови про іслам, зроблений ФСБ.
«Вбивцям такі строки не дають. За 70-хвилинну розмову про іслам сьогодні дали 17 років», — сказав адвокат Едем Семедляєв.
2. Російські силовики відмовляються надавати медичну допомогу незаконно утримуваному Джемілю Гафарову
Про це повідомляє «Кримська солідарність».
Росіяни переслідують Гафарова у справі так званої «другої сімферопольської групи Хізб ут-Тахрір»
11 січня російський суд виніс «вирок» у цій справі: по 13 років ув’язнення чотирьом кримським татарам, зокрема Гафарову.
Відтоді стан Гафарова погіршився, проте допомогу йому не надають.
У СІЗО Джемілю Гафарову виповнилося 60 років. Ще до викрадення він мав ниркову недостатність та спричинені цим проблеми зі серцем. Протягом незаконного утримання, за відсутності медичної допомоги, його хвороби загострились.
3. 12 січня бранець Кремля Богдан Зіза звернувся до Президента України з проханням про обмін
Його лист опубліковано на сторінці «Save Bogdan Ziza» в Instagram.
Зіза проживав у тимчасово окупованій Євпаторії. 16 травня 2022 року він вилив жовту та синю фарбу на будівлю тимчасової окупаційної адміністрації Євпаторії та кинув в адміністрацію пляшку зі запальною сумішшю.
Відтоді його незаконно утримують російські силовики. Вони висунули йому «підозру» в тероризмі.
У листі до Зеленського він відзначає — першими на обмін мають завжди йти військовополонені. Проте Зіза закликає президента також не забувати про бранців Кремля.
4. Російські силовики хочуть ув’язнити бранця Кремля Амета Сулейманова
Про це повідомляє Об'єднання родичів політв'язнів Кремля.
У 2021 році російський суд у Ростові-на-Дону засудив громадського журналіста «Кримської солідарності» до 12 років ув’язнення. У Сулейманова — небезпечне захворювання серця, через що протягом слідства він перебував під домашнім арештом, а не у СІЗО.
Апеляція рішення ростовського суду мала бути розглянута 16 січня, проте засідання перенесли на 1 лютого.
5. 17 січня «суд» продовжив на два місяці термін незаконного утримування Олексія Кисельова
Про це повідомляє проєкт «Кримський процес».
Кисельов у дев’яностих служив у Військово-морських силах України, керував розвідувальним кораблем «Славутич». Згодом вийшов на пенсію. Після тимчасової окупації Криму виїхав з півострова та мешкав у Генічеську.
24 лютого 2022 року місто захопили. Кисельов не встиг виїхати. 22 липня росіяни його викрали. Російські силовики катували чоловіка та примусили звести на себе наклеп. Відтоді його утримують в Сімферополі.
Російські силовики «підозрюють» Кисельова у членстві в кримськотатарському батальйоні імені Номана Челебіджихана та організації «морської блокади» півострову.
6. 17 січня стало відомо, що російський суд подовжив на один місяць ув’язнення бранця Кремля Олегу Приходьку – нібито той образив працівників ФСБ
Про це повідомляють «Ґрати».
Рішення було ухвалено ще навесні, проте досі залишалося невідомим публічно.
У 2021 році російський суд призначив Приходьку 5 років ув’язнення за сфальсифікованим звинуваченням щодо планів підірвати тимчасову окупаційну адміністрацію Сак.
62-річний чоловік перебуває у в’язниці для особливо небезпечних злочинців «Владімірскій Централ». Росіяни не передають йому ліки та листи, які надсилають родичі.
7. 17 січня так званий «суд» у тимчасово окупованому Криму відмовився скасовувати «вирок» у справі Олександра Тарапона
Про це повідомляє Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
Бранець Кремля розклеював листівки в селі, де жив родич його дружини — російський військовий. На листівках був підпис «Тут живе Vоєнний злочинець, вбивця дітей».