Бореться з корупцією та відстоює суспільну доброчесність. Історія працівника Національного агентства з питань запобігання корупції
Олександр Матушкін народився в Криму. Працює в Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) з 2021 року, до якого долучився у 22 роки.
Після випуску з Бучанської школи у 2016 році хлопець вступив на історичний факультет Київського національного університету імені Шевченка, проте після двох років навчання взяв академічну відпустку та вступив до Української академії лідерства.
Про те, як працювати в Національному агентстві з питань запобігання корупції, які навички для цього потрібні та як молодь може боротися з недоброчесністю, читайте в матеріалі.
Навчання в Українські академії лідерства
Українська академія лідерства — це насичена річна програма між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16-20 років. Навчання в Академії спрямоване на те, щоб проявити у молоді лідерські компетенції, активну громадянську позицію, бажання розвиватися та брати відповідальність за своє життя й майбутнє країни.
Хлопець розповідає, що пішов навчатися в Українську академію лідерства, оскільки прагнув вийти зі своєї зони комфорту, хотів всебічно розвиватися та більше досліджувати Україну. Зокрема, Олександр ділиться, що його надихнула перспектива активного стилю навчання в Академії: «Мені сподобалося, що шість днів на тиждень з 7:00 ранку до 22:00 ти міксуєш інтелектуальний, емоційний та фізичний розвиток».
Також для нього було важливим познайомитися з людьми з різних регіонів України та отримувати нові навички разом, у групах. В Академії він усвідомив цінність роботи в команді.
Я зрозумів, що під час роботи в команді багато речей втрачають свою недосяжність та непереборність. І треба покладатися на людей поруч, приймати та надавати підтримку, слухати, говорити про свої думки та ідеї,
— каже Олександр.
Діяльність в НАЗК
Олександр Матушкін доєднався до Національного агентства з питань запобігання корупції у листопаді 2021 року. Перед початком роботи хлопець пройшов спеціальний конкурс, який тривав два місяці, склав іспит на знання державної мови і тести із законодавства та на загальні здібності. Після цього мав першу співбесіду із комісією, сформованою з представників різних департаментів НАЗК, а на фінальному етапі — співбесіду з очільником агентства.
Спершу хлопець працював на посаді аналітика відділу мінімізації корупційних ризиків, де готував дослідження щодо мінімізації корупції в сфері економіки. Наразі працює у відділі формування політики доброчесності в публічній сфері. Хлопець пише аналітичні записки, довідки, зміни до законодавства та планує реалізувати заходи, які пришвидшать вступ України до Організації економічного співробітництва та розвитку.
Також Олександр працює над розвитком інституту антикорупційних уповноважених.
Мені важливо, щоб я відчував, що моя робота приносить користь для суспільства, робить Україну сильнішою та кращою,
— каже хлопець.
Мотивація змінювати систему
На думку Олександра, корупція в Україні існує через те, що інституції та закони не працюють належним чином. «Коли державна система закрита, складна та забюрократизована, часто у людей виникає думка, що без корупції не можна досягти бажаного результату чи банально убезпечити себе», — каже він.
Юнак додає:
Найтяжчі, але найефективніші зміни — це зміни всередині системи. Саме тому я бачу своє місце у НАЗК.
Однак Олександр вважає, що жодна інституція та окрема людина на посаді не зможуть самостійно змінити систему. Це має бути робота всього суспільства.«Кожен з нас зобов’язаний долучитись до якісних змін у суспільстві заради тих, хто віддає останні кошти і сили, ризикує своїм найціннішим — життям. Особисто долучитись до змін — це найменше, що можемо зробити», — констатує Олександр.
Які навички потрібні для роботи в НАЗК?
За словами Олександра, діяльність у Національному агентстві з питань запобігання корупції вимагає аналітичного складу розуму, вміння
робити логічні аргументовані висновки та презентувати свою позицію.
Також він виділяє комунікативні навички: «Цінуються чесність та людяність. Коли під час спілкування з людиною одразу бачиш, що вона відверто говорить про свої цінності та живе ними, то це мотивує працювати з нею».
Як молодь може боротися з корупцією?
Олександр вважає, що молоді люди можуть впливати на боротьбу з корупцією тим, що будуть займати активну позицію в суспільстві. І додає, що корупція — це про те, що певні механізми працюють нечесно.
Натомість молодь може впроваджувати робочі механізми в будь-яких сферах, розвиваючи свій бізнес, долучаючись до громадських ініціатив, створюючи ціннісний продукт. Коли це буде відбуватися доброчесно і без корупції, це змінюватиме країну на краще,
— каже хлопець.
Олександр наголошує, що важливо усвідомлювати: боротьба з корупцією — це дії, направлені на її виявлення та запобігання. Це треба робити, однак система не зміниться.
Проте існує доброчесність, якою можуть користуватися всі. Це про дотримання моралі, етичних цінностей, бажання, щоб щось працювало правильно, якісно й ефективно. Коли молодь стане доброчесною і буде долучатися до питань розвитку держави в різних сферах, це змінить світобачення громадян, що стане величезним успіхом,
— говорить хлопець.
Програма Української академії лідерства реалізується за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України».