Більше про колоніалізм: підбірка книжок та статей від журналіста Максима Еріставі

Автор:
Максим Еріставі
Більше про колоніалізм: підбірка книжок та статей від журналіста Максима Еріставі

Максим Еріставі — журналіст, який впродовж останніх 10 років займається вивченням та просвітою щодо феномену російського колоніалізму. Нещодавно Максим разом із командою українських художників та художниць випустив книгу —  ілюстрований путівник про 48 останніх вторгнень Росії в незалежні країни. 

Окрім цього журналіст є співзасновником проєктів Volya Hub та The Ukrainian Spaces, які мають на меті розширювати глобальну обізнаність про російський колоніалізм та об’єднувати спільноти людей, що постраждали від імперської політики Росії.

Нещодавно ми публікували інтервʼю з Максимом Еріставі. Прочитати його ви можете на сайті, посилання на нього залишаємо у сторіз. 

Максим Еріставі спеціально для Свідомих підготував підбірку книжок та матеріалів, які варто почитати тим, хто цікавиться темою колоніалізму. Далі пряма мова. 

Найперша реакція багатьох іноземців коли їм розказуєш про російський колоніалізм та імперіалізм — це подив, що вони ніколи про це раніше не чули. Деяким людям некомфортно визнавати свою неосвіченість чи те, що їх уявлення про Росію сформовані багатовіковою московською пропагандою. Це природня реакція. Легше одразу заперечити: «Не може бути, інакше я б щось раніше про це вже чула(в)», «Це просто емоції українця яка(ий) ненавидить Росію», «Я ніколи про це ніде не читав(ла)».

Мені завжди допомогає у такі моменти обеззброїти скептиків інтенсивним потоком фактів, імен та джерел — і головне, аби не тільки українських, інакше мене затаврують «русофобом» та відмахнуться. Аби сформувати цю майже автоматичну контрреакцію з добре інформованими аргументами, мені довелося багато самого себе просвіщати та працювати над деколонізацію власних знань. Починав з фундаментальних речей:

  • чи знаю, що означає колоніалізм та як це різниться з імперіалізмом?
  • чи можу пояснити, як саме колоніалізм деформував моє самосприйняття та ідентичність?
  • чи знаю базову історію зросійщення моїх предків і чи можу описати її універсальну формулу?
  • чому російський колоніалізм залишався непоміченим інтелектуальними елітами за кордоном?
  • хто ще постраждав і продовжує страждати від російського колоніального насилля? Скільки народів, людей, країн?
  • чи знаю я імена людей з інших колишніх колоній Росії, які також активно викривають російський колоніалізм?

Ця добірка не тільки допоможе мати під рукою короткий перелік ресурсів про російський колоніалізм для базової просвіти іноземців, але і може в чомусь буде корисною просвітити і самих себе як українців. Мені багато на що допомогли розплющити очі самі ці авторки(и).

Серія з трьох експлейнерів, які ми разом з українською дослідницею колоніальності Маріам Найєм зробили для «Воля Хаб». Що таке колоніалізм, чому Росія колоніальна імперія і що таке деколонізація. Вони також існують українською.

“Imperial Knowledge: Russian Literature and Colonialism” одна з найперших книг за кордоном, яка викривала колоніальність російської культури від американської професорки польсько-литовського походження Еви Томпсон. Є й українською.

Russia and Ukraine. Маловідома класика від діаспорного українського академіка Мирослава Шкандрія про те, як російська література допомогла імперії спотворити образ української ідентичності та зросійщити її. Викриває колоніальну та імперську природу «великої російської культури».

How Western scholars overlooked Russian imperialism. Як і чому в західній академії заплющували очі на російський імперіалізм — від провідної дослідниці російського колоніалізму та казахської професорки Ботакоз Кассимбекової. Загалом слідкуйте за її роботою. Професорка Кассимбекова наразі пише книгу про феномен «імперської невинності» росіян і як Москві вдалося уникнути таврування як колоніальної імперії. Ця книга почалася зі статті «On the phenomena of Russia's ‘Imperial Innocence’», яку професорка Касcимбекова написала разом зі своєю американською колегою киргизького походження професоркою Ерікою Марат.

The Problem with Russia is Russia. Снайдер це завжди прекрасно, але ніхто так не закладе базу словом про імперськість та колоніальність Росії як Оксана Забужко. 

Cancel culture vs. execute culture: Why Russian manuscripts don’t burn, but Ukrainian manuscripts burn all too well. Про те, чому давати простір для російської культури та росіян під час геноциду в Україні, — це аморально та дорівнює підтримці колоніалізму. Стаття від покійної Вікторії Амеліної. Краще ніхто більше не напише. 

My mother tongue tastes like ashes. Якщо вам треба дати почитати іноземцям тільки один текст про феномен російської мови в Україні і як він повʼязаний з колоніалізмом, кращого, ніж цей, від української професорки Саші Довжик вам не знайти. 

The Zelensky Effect. Втомилися пояснювати, що українці насправді не нацисти? Нова книга канадської професорки українського походження Ольги Онух (яка стала нещодавно першою професоркою української політики за кордоном) про феномен сучасного українського націоналізму та його інклюзивну, прогресивну та політичну фундацію.

The Russo-Ukrainian War: The Return of History. Все від українського історика Сергія Плохія - це маст-рід для іноземців. Але нова книга ідеально пояснює чому Росія розпочала геноцид в Україні, чому це протистояння має давню історію і як саме це цивілізаційна війна між авторитарним фашизмом та демократією, а не локальна суперечка сусідів. 

Postcolonialism, Russia and Ukraine. Двадцять років тому за кордоном відкрито глузували з будь-кого, хто намагався говорити про російський колоніалізм. Але український академік Віталій Чернецький, попри ризик для карʼєри, опублікував цю новаторську роботу яка прорубала дорогу в академію для нинішнього покоління дослідників.

Russian culture is a stolen culture. Не забувайте нагадувати про те, як Росія поцупила ціле покоління українських митців-авангардистів, від Малевича до Екстер  — це класичний приклад колоніального насилля. Слідкуйте за роботами української історикині та журналістки Оксани Семенік, яка деколонізує українське мистецтво, привласнене імперією. 

Why Ukrainians don’t want to share platforms with Russians. Експлейнери Ukraine Explainers мають бути у закладках, як ресурс простого та зрозумілого пояснення іноземцям ключових українських тем. Але цей особливо важливий для аргументованої відповіді на питання, чому українці проти сесій примирення з росіянами. Там і про довгу історію системної наруги, і про російську пропаганду «братніх народів» і про історичну справедливість. 

On ‘identity confusion’ as a tool of Russian colonialism. Про феномен спантеличеної ідентичності і як російський колоніалізм у першочергово прагне тріумфу у головах поневолених — від казахського академіка Азамата Юнісбаі

How Russia tried to colonise Africa and failed. Росія постійно запевняє, що ніколи Африку колонізувати не збиралася. А український історик Олександр Поляничев ці міфи успішно розвінчує.

The Case Against the Russian Federation: One Year Later. Український історик та режисер Олексій Радинський популярно пояснює, чому Росія — це імперія поселенського колоніалізму, яка краде чужі території, винищує або асимілює корінне населення, а потім нещадно спустошує місцеві природні ресурси для фінансування метрополії.

How Russian colonialism took the Western anti-imperialist Left for a ride. Найрозумніший та водночас найпростіший текст про те, як російська пропаганда завербувала «корисними ідіотами» західних лівих активістів та антиімперіалістів — матеріал від американського журналіста Аларіка ДеАрме.