Бездіяльність, що вбиває. Командування Медичних сил економить на військових аптечках

Бездіяльність, що вбиває. Командування Медичних сил економить на військових аптечках

Коли на полі бою військовий/а отримує поранення, йому / їй накладають турнікет, аби зупинити кровотечу і мати час для евакуації до стабілізаційного пункту. Якісний турнікет за менш ніж 20 доларів рятує одне життя. Але Командування Медичних сил ЗСУ постачає турнікети, що рвуться і не створюють потрібного тиску крові. Замість того аби визнати проблему, її заперечують. 

У матеріалі розповідаємо, як постачання неякісних аптечок підсвітило системну бездіяльність в роботі Медичних сил та потребу в реформах щодо тактичної медицини. 

Після 20 липня медики і волонтери почали заявляти про постачання Командуванням Медичних сил ЗСУ неякісних аптечок на фронт. У мережі публікували фото китайських турнікетів, які роздавали у військових частинах. 

Волонтерка і коордиторка прифронтового стабілізаційного пункту Оксана Карчинська в етері каналу «Еспресо» заявила, що військові отримали понад 40 тисяч неякісних китайських турнікетів.

Я була шокована, коли медики на фронтових стабілізаційних пунктах почали розповідати, що на поранених бійцях порвались три турнікети. Ми почали розслідування. Виявилось, що ці підробки отримали багато військових, які беруть участь в контрнаступі. Аптечки з неякісними турнікетами отримали зі складу Медичних сил ЗСУ. Ці підробки на китайському чорному ринку коштують $1,

— сказала Карчинська.

Про турнікети написали також медична інструкторка Марія Назарова, народна депутатка Софія Федина, координатор благодійного фонду «Leleka Foundation» Юрій Кубрушко. Членкиня Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони Дана Ярова зазначила, що все медичне обладнання закуповує не Департамент державних закупівель, а саме Командування Медичних сил. 

21 липня Командування опублікувало дві заяви: 

  1. Аптечки не закуповували — вони надійшли як допомога від міжнародних партнерів. 
  2. Після заяви начальника медичної служби однієї з військових частин провели службову перевірку, яка показала, що з турнікетами все гаразд, і вони належної якості.

Для волонтерів інформація, що видають неякісні аптечки, не нова. Але зараз побачили реакцію Командування Медичних сил. З позицій, які вони озвучили, зрозуміло, що проблеми вирішувати не збираються. Замість того, щоб визнати, що є проблема, вони намагаються маніпулювати і робити вигляд, що все гаразд. Ніби є проблема щодо однієї партії в одному підрозділі, але це ще не точно, а все інше — добре. Це стало сигналом, що не варто очікувати нічого доброго ні від Командування Медичних сил, ні з боку Міноборони чи МВС. Тому вирішили говорити про це публічно,

— каже Юрій Кубрушко з Leleka Foundation.

Інструкторка Марія Назарова пише, що раніше про неякісне обладнання не повідомляли, бо розуміли, що держава, яка не готувала запасів вісім років, не зможе з початком повномасштабної війни одразу забезпечити всіх медициною. Військові і волонтери самі дбали про свої аптечки. Але за півтора року Командування мало би владнати це питання.

Ми побачили, що в Україні відсутня система сортування і якісного аналізу того, що передається передову. Все, що держава купила, — вона отримала від інших країн чи передали окремі благодійники — різних типів і різної якості, більшість — низької. Багато хто хоче допомогти, але не є експертними в тактичній медицині. Тому якщо умовний благодійний фонд з Німеччини вирішує допомогти Україні, і вони десь почули, що потрібні турнікети, то, як правило, купляють те, що дешевше і простіше,

— розповідає Юрій. 

Свідомі надіслали запит до Командування Медичних сил щодо типів, походження турнікетів та їх тестування перед видачею підрозділам. Станом на момент публікації матеріалу, відповіді не отримали.

Чи можна забезпечити всіх якісними турнікетами?

В Україні немає єдиного стандарту якості медичних аптечок. Тільки після обурення волонтерів і медиків про неякісні турнікети, Командування Медичних сил ініціювало створення робочої групи, аби його ухвалити.

Волонтери дотримуються рекомендацій Комітету TCCC (Tactical Combat Casualty Care) при Міністерстві оборони США. 

До якісних перевірених турнікетів відносять:

  • CAT (Combat Application Tourniquet) від виробника North American Rescue; 
  • SOF TT (Special Operation Forces Tactical Tourniquet) від Tactical Medical Solutions;
  • TMT (Tactical Medical Tourniquet) від Combat Medical Systems; 
  • SAM XT (Extremity Tourniquet) від SAM Medical; 
  • SICH Tourniquet українського виробника «СІЧ».

Якщо говоримо про разову миттєву поставку турнікетів, аби забезпечити ними все військо, за день це зробити неможливо. Але якщо методично працювати з міжнародними партнерами — це зайняло би кілька місяців. Навесні минулого року я брав участь у закупівлі близько 150 тисяч оригінальних турнікетів САТ. Потужності американських заводів і української “Січі” дозволяють щомісяця виробляти 100-200 тисяч турнікетів. Тому забезпечити всіх цілком реально,

— каже координатор фонду «Leleka Foundation» Юрій Кубрушко. 

Оптова ціна українських турнікетів «Січ» — 15 доларів, американських виробників — близько 17-18 доларів. За підрахунками Юрія, забезпечення усієї армії може обійтись у 30-40 млн доларів. 


Це невелика сума порівняно з тим, скільки держава витрачає на лікування, відновлення чи соціальні виплати пораненим. Сімʼям загиблих мають виплачувати по 15 мільйонів гривень — приблизно 400 000 тисяч доларів. Це замість того, щоб купити чотири турнікети за 60 доларів. Не кажучи вже про те, що люди — це найцінніше, що є в армії, і їх треба берегти,

— підсумовує волонтер.

Вісім проблем тактичної медицини

Коли стало зрозуміло, що Командування Медичних сил не хоче бачити і не збирається вирішувати проблем, говорити про них стали більш публічно. Волонтери написали звернення до військового керівництва щодо восьми проблем тактичної медицини в Силах оборони.

1. Відсутній контроль якості медичних засобів, які передаються державою до військових частин

Затверджених Міноборони вимог до засобів тактичної медицини немає. Усе, що закуповують і отримують як гуманітарну допомогу, передають в бойові підрозділи без належної перевірки якості та без дотримання рекомендацій Комітету TCCC. Ця організація є найавторитетнішим у світі джерелом в сфері тактичної медицини та розробником відповідних стандартів. Через відсутність контролю до військових потрапляють низькоякісні медичні засоби, через що кількість втрат у армії зростає.

2. Процедура обліку та списання медичних засобів забюрократизована

Це призводить до затримок або не дає списати з балансів військових частин медичні засоби, які використали чи втратили під час бойових дій. Паперова робота відволікає медиків від порятунку життів та створює додаткове навантаження і стрес.

3. Статистика та звітність в сфері забезпечення тактичною медициною не відображає реальність

Поширені випадки, коли, наприклад, під інвентарною назвою «турнікет САТ» передають китайські аналоги. Практично повністю відсутнє забезпечення бойових медиків засобами, необхідними для надання допомоги на їхньому рівні. Забезпечені на папері бригади по факту мають в рази менше наплічників, аптечок, турнікетів.

4. Дефіцит транспортних засобів

Поранених найчастіше евакуюють на особистому транспорті або тому, який передали благодійники та волонтери. Він майже повністю укомплектований медичним обладнанням і технікою, отриманими за рахунок волонтерської допомоги. При цьому військові частини стикаються зі складною і довгою процедурою списання транспорту, техніки і медичного майна, знищеного чи пошкодженого під час бойових дій.

5. Навчання з тактичної медицини проводиться з відхиленням від стандартів

Відхилення від стандартів ТССС ускладнює уніфікацію процесу надання допомоги на полі бою. Фахову підготовку бойового медика взводу для всіх видів та родів військ здійснює лише одна військова частина з пропускною здатністю до 300 курсантів на місяць. Військові частини мало забезпечені тренувальними засобами для тактичної медицини, а інструктори часто не мають належної підготовки. 

6. Застосовуються застарілі та шкідливі настанови з лікування

З подання або бездіяльності Командування медичних сил настанови з лікування не відповідають засадам доказової медицини та стандартам МОЗ і країн-партнерів. Зокрема, такі настанови містить запроваджений Командуванням протокол лікування акубаротравми («контузія»). Це призводить до витрат коштів на недоказові препарати та неефективне лікування. 

Наприклад, військовим досі видають опіоїдний анальгетик «Налбуфін». Якщо його вколоти під час поранення на фронті, через кілька годин, коли військового/у довезуть до операційної чи стабпункту, інші знеболювальні діяти не будуть. Крім того, ефект від «Налбуфіну» може призводити до перекриття дихальних шляхів.

7. Командування виключило бойових медиків з переліку осіб, що можуть застосовувати кров для лікування

Командування Медичних сил звинуватило бойових медиків у «незаконній лікувальній діяльності». Попри те, що військово-облікова спеціальність бойового медика існує понад шість років, правовий статус як медичного працівника досі не врегульований. Звинувачення у незаконній лікувальній діяльності стосуватиметься більшості маніпуляцій, що проводить бойовий медик згідно з кваліфікаційним стандартом.

Крім того, Командування Медичних сил не закупило обладнання та засобів, необхідних для переливання крові. Ті підрозділи, які проводять його, спираються тільки на допомогу волонтерів.  

Примітка: після публікації звернення волонтерів, 3 серпня заступниця міністра оборони Ганна Маляр в етері національного телемаратону сказала, що бойові медики матимуть право робити переливання крові після проходження підготовки від Міністерства охорони здоровʼя.

8. Застаріла або відсутня нормативно-правова база

Це дає широке поле для зловживань та бездіяльності посадовців, які повинні забезпечувати Сили Оборони якісними медичними засобами. Немає державного органу, який би був лідером та ніс відповідальність щодо питань комплексного забезпечення засобами тактичної медицини, організації належного навчання бойових медиків та особового складу, організації евакуації поранених і забезпечення підрозділів транспортними засобами для медичної евакуації.

Володимир Зеленський відреагував на проблеми. Він зазначив, що «провів важливу розмову» із командувачкою Медичних сил Тетяною Остащенко «про те, що стосується питань, які гостро турбують бойових медиків і воїнів». 

31 липня Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки викликав Остащенко і дав два тижні, щоб перевірити всі аптечки і замінити неякісні медичні товари.