«Бабусині рецепти» не працюють, або що не так з радянською «косметологією»

Авторка:
Наталія Бушковська
«Бабусині рецепти» не працюють, або що не так з радянською «косметологією»

Поговорімо про красу. Навіть якщо ви народились уже після розпаду СРСР, то могли чути про бабусині методи, як зробити волосся красивішим і здоровішим. Тут тобі й господарське мило, й оцет, і відвари трав. А ще маски з усього, що можна знайти в холодильнику — від яєць до часнику з майонезом.

Чи є сенс у цих «інструментах»? Та чи можуть вони нашкодити? Відповідаємо на ці питання спільно з трихологом і дерматологом Кузьмою Хобзеєм.

Немає корисних «бабусиних методів». Але є нешкідливі

Трихолог зауважує, що не можна назвати якісь практики радянських часів корисними для волосся на 100%. Насамперед важко проконтролювати, як людина використовує ці методи та продукти якої якості для цього обирає.

«Звичайно, навіть у косметиці на полицях магазину ми можемо побачити шампуні, маски та лосьйони, які містять у собі ті чи інші натуральні інгредієнти. Проте в ліцензованій продукції використовуються очищені екстракти в тій концентрації, яка не нашкодить — тобто виробництво косметики контролюється. Та цих стандартів неможливо дотримуватись вдома», — зазначає лікар.

Якщо розділити народні методи на шкідливі та нешкідливі, то в першу категорію потрапить усе, що сильно подразнює шкіру голови. Насамперед це:

  • цибуля;
  • часник;
  • червоний перець;
  • імбир;
  • господарське мило.

«Постійне подразнення шкіри голови не лише не допоможе при випадінні волосся, але й може його спровокувати», — пояснює трихолог.

Важливо зрозуміти, що причини випадіння волосся бувають різні. Це може бути гормональний дисбаланс — так зване андрогенетичне облисіння, яке буває як у чоловіків, так і в жінок.

Деякі гени відповідають за чутливість волосяних фолікулів до гормону дигідротестостерону та пов’язані з облисінням. Для лікування цього типу облисіння є конкретні препарати, які пройшли необхідні клінічні дослідження.

«Випадіння волосся також може бути тимчасовим, наприклад, після пологів, сильного стресу або перенесеного вірусного захворювання. З часом таке випадіння припиниться, незалежно від того, втирали ви в шкіру голови цибулевий сік чи ні», — каже Кузьма Хобзей.

Менш шкідливими можна назвати такі методи, як сухі шампуні на основі хліба, борошна чи крохмалю, різноманітні олії та трави. Та тільки за умови, якщо ви впевнені, що не маєте на них алергії.

«Знову ж таки, усе залежить від того, як саме ви використовуєте ці компоненти і якому саме компоненту ви приписуєте цілющу дію. Наприклад, якщо у вас неякісна вода, то ополіскування кип’яченою водою позитивно впливатиме на вигляд волосся. А чи є там відвар трав, чи нема — не так важливо. Може бути приємно втирати олії в шкіру голови, але якщо для їх змивання потрібні доволі агресивні шампуні — шкоди буде більше», — пояснює трихолог.

Якщо вас хвилює стан волосся, найкориснішим буде звернутися до лікаря-трихолога або лікарки-трихологині.

Залучений експерт: Кузьма Хобзей


Редактори:
Олександра Лозовик, Маргарита Іваницька
Ілюстраторка:
Анастасія Левицька
Літературна редакторка: Ольга Полицька