Російський кінорежисер в Україні: Офіс Президента, діти та Бахмут

Російський кінорежисер в Україні: Офіс Президента, діти та Бахмут

12 березня Академія кінематографічних мистецтв і наук вручила «Оскар» фільму «Навальний», що спричинило очевидну реакцію з боку українців: шок та критику. Ще перед церемонією вручення нагород «Свідомі» пояснювали, чому «Навальний» майже гарантовано переможе. Проте для багатьох ця новина стала неприємною несподіванкою у нашому і без того розбалансованому інформаційному полі. 

Росіяни з кінематографічного світу не дали часу на передишку. Того ж таки 12 березня український режисер Іван Сауткін розповів на своїй сторінці у Facebook про історію, яка була вже відома серед кінематографічних кіл — група студентів з США приїде в Україну, аби зняти фільм про українських дітей під час війни. Але є один нюанс, на яку Сауткін звернув увагу. Режисером цієї картини буде студент Колумбійського університету Алєксандр Молочніков. 

Хто це? 

Молочніков — відомий в Росії режисер. Своє дитинство він провів у США, оскільки його мама (Анна Нємцова) працювала журналісткою за кордоном та вийшла заміж за журналіста New York Times Ендрю Кремера, який працював в Росії. Нещодавно він став першим керівником новоствореного бюро NYT в Києві. 

Молочніков отримав громадянство США, проте захотів повернутися в Росію. Останні 15 років мешкав у РФ та працював у російських театрах. У 2017 році режисер отримав почесну грамоту від Путіна. У листопаді 2022 року на російській стримінговій платформі «Кінопоіск» вийшов серіал Молочнікова «Монастирь» про те, як московська ескортниця потрапляє в монастир Російської православної церкви. Заробляв Молочніков в Росії непогано, адже за навчання в Колумбійського університету заплатив 35 тисяч доларів. 

Проте навіть ця біографія викликає менше питань, ніж ідея фільму, який Молочніков вирішив зняти в Україні. Він шукав людей, які б допомогли йому зняти короткий метр. Хтось порекомендував звернутися до українського художника-постановника Івана Левченка, який вирішив записати розмову з Молочніковим. 

У коментарі Свідомим він пояснює: збирався лише з‘ясувати, хто допомагає Молочнікову в Україні; співпрацювати з ним не планував. Запис розмови та сценарій стрічки Левченко передав онлайн-медіа «Свідомі». 

Ось головні запитання, які виникають на основі цих матеріалів. 

Високе покровительство?

Молочніков розповів Левченку, що обговорював свою картину з Офісом Президентом. Начебто, цим питання займалася Олена Ковальська. Низка українських медіа назвали її керівницею Головного управління стратегічних комунікацій Директорату з питань інформаційної політики. Вона дійсно обіймала цю посаду у 2021 році. 

Натомість у 2022 році Офіс Президента називав її «Керівником Кабінету Керівника Офісу Президента України». До лютого 2022 року цю посаду обіймав Андрій Гота.

Крім того, Молочніков стверджував, що навіть Президент України подивився синопсис картини. Щоправда, так йому передали з ОП.

«Свідомі» надіслали запит в ОП з питаннями, чи спілкувалися там з Молочніковим та чи бачив Володимир Зеленський синопсис фільму. 

«Офіс Президента не має відношення до приїзду в Україну, творчих планів і діяльності пана Молочнікова», — відповіли в ОП. Крім того, пресслужба відзначила, що ОП взагалі не видає дозволів на зйомки. 

Мінкульт також не отримував від Молочнікова жодних запитів. Управління зв’язків з громадськістю Збройних Сил України про режисера нічого не чуло. 

Заморські студенти 

У розмові з Левченком Молочніков каже: «Ми достатньо добре розуміємо, що займаємося не найбільш простим проєктом. Але попри це ми ним займаємося. Враховуючи те, що російський режисер, все ж». 

Для фільму потрібно було знайти не лише художника-постановника, а й дітей, які зіграють головні ролі. У сценарії фільму йдеться про двох неповнолітніх братів, які мешкають у Бахмуті. Вони втратили матір. Старший брат (7 років) знає це і приховує від молодшого (5 років). Мовляв, мама повернеться. Молодший підозрює, що щось тут не так. 

Аби організувати кастинг, режисер звернувся до української акторки Крістіни Урсуляк. Вона написала пост про пошук дітей-акторів для фільму, який має зняти «команда Колумбійського університету». 

Крім того, послуги «команді Колумбійського університету» надавала кастинг-директорка Вікторія Боброва. Комунікував з нею інший студент Колумбійського університету Мітч Камарда. Про Молочнікова Боброва не знала і припинила співпрацю після того, як з’явилися інформація про його причетність до проєкту. 

«Свідомі» звернулися до Бобрової, аби  дізнатися, які саме послуги вони встигла надати Молочнікову. Наразі відповіді не отримали. 

Позиційність та етичність

Як пише кастинг-директорка Алла Самойленко, від батьків дітей, які прийшли на проби, приховали сценарій. 

Крім того, Молочніков вирішив, що події відбуватимуться саме у Бахмуті, який не зникає з новинних заголовків. Але знімати картину він вирішив у Київській області. Необхідно знайти справжню квартиру, знищену російським снарядом. А потім «її треба дуже грамотно довести. Прибрати щось занадто зайве і можливо щось додати», — пояснює Молочніков Левченку. 

«На кістках це все», — коментує український художник-постановник ідею росіянина. Молочніков це зауваження ігнорує. 

Далі буде?

Наразі невідомо, що робить російський режисер. Чи змінив він свої плани через медійний розголос? «Свідомі» звернулися до Молочнікова по коментар, однак відповіді не отримали. 

Зрештою, він не перший опозиційний росіян, який мав такі творчі плани. Колишня працівниця пропагандистських ресурсів Марія Овсяннікова хотіла провести в Україні пресконференцію, але захід було скасовано. Вона тікала з України, «ховаючись на задньому сидінні автомобіля». Овсяннікова обвинуватила в цьому російські спецслужби, адже журналістка так і не змогла прийняти те, що українці мають право голосу.  

Але майбутнє проєкту Молочнікова — не єдине відкрите питання у цій історії. Невже він настільки не розуміє українські реалії, що вирішив їхати в Україну, не отримавши жодних дозволів? І чи вигадав він розмову з керівницею кабінету голови ОП Андрія Єрмака?