Росія незаконно утримує щонайменше 180 бранця Кремля
Згідно з даними Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, саме таку кількість затриманих громадян України росіяни незаконно затримали в тимчасово окупованому Криму або вивезли на півострів. 40 із них арештовані, 125 — ув’язнені, 18 осіб не мають процесуального статусу. Близько 60% незаконно затриманих — кримські татари.
Росіяни незаконно затримують українців і в інших тимчасово окупованих регіонах. Про їхні долі є менше публічної інформації, оскільки Росія заперечує факти цих незаконних арештів.
Крім того, росіяни вивезли з Херсону декілька тисяч в’язнів, засуджених українськими судами. Тепер їх незаконно утримують на інших тимчасово окупованих територіях та в Росії.
1. 2 березня окупаційний суд ухвалив «вирок» незаконно затриманому громадянину України Ігорю Халілову — 5 років ув’язнення
21 липня 2022 року росіяни викрали його з тимчасово окупованого села Сальково Генічеського району. Відтоді його незаконно утримували у тимчасово окупованому Сімферополі.
Окупаційний суд заявив, що у справі проти Халілова були «пом’якшувальні обставини». Ймовірно, російські силовики примусили чоловіка свідчити проти себе.
2. У тимчасово окупованому Судаку росіяни провели обшук в домі кримського татарина Едема Муртазаєва
Вони викрали кримського татарина з його домівки, але згодом відпустили.
Про це повідомляють «Ґрати».
Окупаційні силовики продовжують шукати причетних до пошкодження залізниці поблизу села Поштове у тимчасово окупованому Криму. Партизанський рух «Атеш» стверджує, що цю операцію здійснили вони.
Нагадаємо, 28 лютого російські силовики прийшли з незаконним обшуками до домівки родини Джемілових у цій справі. Вони підозрювали Джемілова, хоч чоловік вже кілька місяців не перебуває на території тимчасово окупованого Криму.
Муртазаєва викрали під цим же приводом. «Дозвіл» на обшук підписав службовець окупаційної ФСБ Алєксандр Лавров, який у минулому сфабрикував справу проти незаконно затриманих громадян України Юнуса Машаріпова та Ірини Данилович.
Муртазаєв був вдома, коли на залізниці стався вибух, на що вказують записи камер спостереження. Окупаційні силовики відпустили незаконно затриманого.
3. Бранець Кремля Ескендер Абдулганієв відмовився отримувати російське громадянство
Про це «Кримській солідарності» розповів адвокат Алан Качмазов.
Росіяни близько 10 годин відмовляли адвокату у зустрічі з незаконно затриманим громадянином України, проте зрештою їм вдалося поспілкуватися.
Росіяни вже два місяці утримують Абдулганієва в будівлі, у якій ведуться ремонтні роботи, повідомив бранець. Через це у приміщенні холодно.
Він припустив, що його перевели до цього приміщення через відмову прийняти російське громадянство.
Нагадаємо, Абдулганієв вже три роки перебуває у незаконному ув’язненні. Його викрали в справі так званої «Червоногвардійської групи Хізб ут-Тахрір».
4. Росіяни вже місяць утримують бранця Кремля Сервера Зекіряєва у штрафному ізоляторі
Незаконно затриманий громадянин України вимушений голодувати, адже сповідує іслам, а в ізоляторі майже не буває халяльної їжі.
Про це повідомила дружина бранця Зарема Зекіряєва.
Сервер написав їй, що росіяни відправили його у ШІЗО на 15 діб. Згодом цей термін подовжили на ще 15 діб, хоч чоловік ще не полишив ізолятор.
Зекіряєв сповідує іслам. У штрафному ізоляторі 5 разів на тиждень йому дають страви на свинині, через що бранець вимушений голодувати.
Нагадаємо, росіяни незаконно утримують громадянина України з 2017 року.
5. Окупаційні силовики примусили бранця Кремля Богдана Зізу звести на себе наклеп
Росіяни били Зізу та примусили записати п’ять відео з його «вибаченнями», аби використати їх як докази в провадженні.
Про це він розповів в інтерв’ю проєкту «Крим.Реалії».
16 травня 2022 року у тимчасово окупованій Євпаторії Богдан Зіза облив будівлю так званої «адміністрації» синьою та жовтою фарбами, а також кинув туди пляшку із запалювальною сумішшю. Як виявилося, це не була його перша подібна акція, проте попередні він робив менш публічно.
Після цього росіяни викрали його шляхом побиття примусили звести на себе наклеп. Згодом, у слідчому ізоляторі тимчасово окупованого Сімферополя на нього продовжували чинити тиск.
Наприклад, Зізу перевели у камеру, де перебували затримані, які співпрацюють з окупаційними силовиками. Росіяни очікували, що Зізу поб’ють, але виявилося, що не всі мешканці цієї камери підтримують повномасштабне вторгнення.
За час перебування Зізи в Сімферопольському СІЗО там померло щонайменше 5 людей. Одного з них забили на смерть.
Нагадаємо, наприкінці грудня 2022 року Зізу етапували у Ростов-на-Дону.