Президент України звільнив командувачку Медичних Сил ЗСУ. Замість Тетяни Остащенко призначили Анатолія Казмірчука. Що про нього відомо?

Президент України звільнив командувачку Медичних Сил ЗСУ. Замість Тетяни Остащенко призначили Анатолія Казмірчука. Що про нього відомо?

Що сталося?

Володимир Зеленський за поданням Міністра оборони Рустема Умєрова звільнив командувачку Медичних сил ЗСУ Тетяну Остащенко. 

Замість неї тепер буде генерал-майор медичної служби Анатолій Казмірчук.

Про це повідомив Президент України у своєму вечірньому зверненні.

Володимир Зеленський пояснив таке рішення потребою у «принципово новому» рівні медичного забезпечення української армії. 

«​​Завдання очевидне — і про це неодноразово говорилося в суспільстві, зокрема у спільноті наших бойових медиків… Від якісних турнікетів до повної цифровізації та прозорості в постачанні… Досвід ефективності конкретних підрозділів має бути поширений на всі сили оборони», — сказав президент.

Міністр оборони Рустем Умєров вважає, що причини подання про звільнення «очевидні та обговорювалися багато разів». Він також окреслив завдання для нового командувача. Йдеться про цифровізацію процесів, постачання якісних медичних засобів та техніки, навчання тактичної медицини за стандартами НАТО та забезпечення ротації особового складу.

«Настав час вирішувати проблеми медичного забезпечення наших воїнів… Таких проблем, як з неякісними турнікетам, просто не має бути в принципі…»

— написав Умєров у своєму Facebook.

Тетяна Остащенко прокоментувала своє звільнення та розповіла, що має чим пишатися. 

«З перших днів повномасштабного вторгнення було створено Єдиний медичний простір, удосконалено систему лікувально-евакуаційних заходів, згодом розширено мережу військово-лікарських комісій, налагоджено взаємодію із міжнародними партнерами, затверджено Концепцію розвитку реабілітації у Збройних Силах України, створено сержантський корпус для належної комунікації ланки тактичної медицини у військовій вертикалі…», — йдеться у зверненні екскомандувачки.

Бойова медикиня та інструкторка з тактичної медицини NAEMT Марія Назарова привітала рішення звільнити Остащенко, але переконана, що призначення Казмірчука відбулося через «вигадані штатні конструкти».

«Зберігається вигадана конструкція “треба кадрового”. Посада командувача медичних сил за штатом — генерал медичної служби. В ЗСУ їх троє. Одна з них Остащенко. Вибір був із двох», — написала Назарова у своєму Facebook.

Вона додала, що Казмірчук 11 років керував головним госпіталем. 

«А це, зокрема, центральна ВЛК, більшість медичних закупівель і медичного постачання (тобто безпосереднього забезпечення військових медичними засобами). Чи не проблеми з ВЛК і медичним постачанням стали причиною звільнення Остащенко?» — наголосила бойова медикиня.

Нагадаємо, 13 листопада «Українська правда» з покликанням на власні джерела повідомила, що Міноборони розглядає можливість звільнення трьох командувачів Збройних сил, зокрема, Тетяни Остащенко. Однак у відомстві цю інформацію тоді заперечили.

«Інформація, опублікована низкою ЗМІ, — не відповідає дійсності. Дотримуйтесь, будь ласка, інформаційної гігієни», — йшлося у заяві Міноборони. 

Що відомо про Анатолія Казмірчука?

У 1993 році Казмірчук закінчив факультет підготовки лікарів для Військово-морського флоту Військово-медичної академії імені Кірова у Санкт-Петербурзі. 

Після того він повернувся в Україну та був слухачем факультету підготовки військових лікарів Української військово-медичної академії.

З того часу Анатолій Казмірчук працює 30 років у системі української військової медицини.

У 2012 році генерал-майор медичної служби Анатолій Казмірчук обійняв посаду начальника Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» у Києві.  

У 2014 році Казмірчук отримав звання генерал-майора у медичній службі.

Він також є кандидатом медичних наук та нагороджений медалями за 10 та 15 років у Збройних Силах України, а також «За сумлінну службу» І та II ступенів, відзнаками «Доблесть і честь» та «Знак пошани» та нагрудним знаком «За досягнення у військовій службі».  

Казмірчук має звання «Заслуженого лікаря України» та ордени Данила Галицького, «За заслуги» III ступеня та орден Богдана Хмельницького III ступеня.

Чому звільнили Тетяну Остащенко?

У липні 2023 року медики і волонтери один за одним заявили про постачання неякісних аптечок на фронт від Командування Медичних сил. 

У мережі опублікували фото китайських турнікетів, які роздавали у військових частинах. 

31 липня 2023 року народна депутатка та членкиня парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська заявила, що командування Медичних сил за 2023 рік не закупило жодної аптечки для ЗСУ.

У Генштабі відреагували на заяви медиків та наголосили, що Збройні Сили України «розробили низку кроків та організаційних змін, які покликані вирішити проблеми у сфері тактичної медицини».

В інтервʼю «Армія Inform» на той час командувачка КМС Тетяна Остащенко сказала, що інформація про відсутність закупівель медичних аптечок не відповідає дійсності.

У серпні 2023 року народна депутатка Інна Совсун після засідання Комітету нацбезпеки та оборони Верховної Ради заявила, що кожен четвертий турнікет у користуванні українських військових невідомого походження та якості.

Тоді на засіданні була присутня Остащенко. Командувачка Медичних сил не змогла пояснити походження неперевірених турнікетів.

За словами Совсун, Комітет проявив «дивну байдужість». Деякі члени засідання не побачили жодних проблем, а хтось назвав «зрежисованим процесом» для нібито зняття Остащенко.