Президент і Міністр закордонних справ Ірану загинули в авіатрощі. Що відбувається в країні?
Президент Ірану Ібрагім Раїсі і Міністр закордонних справ Хоссейн Амір Абдоллахіана загинули в аварії гелікоптера у провінції Східний Азербайджан.
Інформацію про це підтвердив Віцепрезидент Ірану Мохсен Мансурі, передають іранські державні медіа.
«Усі пасажири гелікоптера, на борту якого перебували Президент і Міністр закордонних справ Ірану, загинули мученицькою смертю», — йдеться у повідомленні видання «Mehr».
На борту перебувало девʼятеро людей. Серед загиблих в авіакатастрофі — також губернатор провінції Східний Азербайджан Малек Рахматі та представник Лідера Ісламської революції в провінції Східний Азербайджан аятола Мохаммад Алі Але-Хашем. Раїсі повертався після урочистого відкриття дамби на спільному кордоні з Республікою Азербайджан.
Сподобався розбір? Пришвидши вихід наступного
Підтримай насЗа повідомленням державного інформаційного агентства IRNA, іранський уряд скликав термінове засідання після офіційного оголошення про загибель пасажирів гелікоптера.
Крісло Раїсі задрапірували чорним поясом на згадку про президента.
Прослухати матеріал:
Що відомо про загиблого президента?
Президент у країні є найвищою виборною посадою, однак він підпорядковується верховному лідеру Ірану — аятолі Алі Хаманеї.
За час свого президентства Ібрагім Раїсі наказав посилити моральні закони, спостерігав за кривавим придушенням антиурядових протестів та активно наполягав на ядерних переговорах зі світовими державами.
Іранський президент перебував під санкціями США частково за причетність до масової страти тисяч політичних в'язнів у 1988 році наприкінці ірано-іракської війни.
За даними Amnesty International, «тисячі ув'язнених політичних дисидентів таємно вбили і скинули їхні тіла, переважно у безіменні братські могили. Відтоді влада ставилася до вбивств як до державної таємниці, знущаючись над родичами, відмовляючись розповісти їм, як і за що були вбиті їхні близькі та де вони поховані». Точна кількість страчених досі не відома.
Хоча вирішальне слово щодо зовнішньої політики та ядерної програми Ірану є за духовним лідером, найімовірнішим наступником аятоли Хаманеї називали Ібрагіма Раїсі.
Раїсі був заступником голови Асамблеї експертів, яка відповідає за моніторинг діяльності верховного лідера та обрання його наступника. Під час виборів до Асамблеї експертів у березні 2024 року іранці переобрали Раїсі представником провінції Південний Хорасан в Асамблеї експертів. Раїсі також є членом Ради з визначення доцільності та головою Вищої ради національної безпеки, Вищої ради культурної революції та Вищої ради з кіберпростору.
Як пише Американський інститут вивчення війни (ISW), Раїсі вважався одним із «головних претендентів» на наступництво верховного лідерства. Хаменеї призначив Раїсі на посаду голови судової системи у 2019 та підтримав кандидатуру на президентських виборах 2021 року.
За оцінкою міжнародних експертів, вибори того року були найменш демократичними з 1989-го. Фактично до них не допустили нікого з кандидатів, які мали шанси перемогти Ібрагіма Раїсі — консерватора й соратника Хаменеї.
Після смерті президента Хаменеї заявив, що «народ Ірану не повинен хвилюватися, збоїв у роботі держави не станеться», «не буде жодних перешкод» для управління країною.
Напередодні державне телебачення Ірану призупинило показ усіх своїх регулярних програм, щоб транслювати молитви за здоров'я Раїсі.
Що далі?
Наступні вибори президента відбудуться через 50 днів. Їх організовує спеціальна рада. До того часу обовʼязки президента виконуватиме перший Віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер.
Раніше Мохбер очолював організацію «Виконання наказу імама Хомейні» — напівдержавну організацію, яка контролювалася Верховним лідером Алі Хаменеї — з 2007 по 2021 рік.
«Наступні кілька днів можуть змінити безпосередню і довгострокову динаміку режиму, включно з наступництвом верховного лідера. Однак смерть Раїсі, зрештою, не змінить нинішньої траєкторії режиму в бік більш жорсткої та консервативної внутрішньої політики та більш агресивної регіональної політики»,
— йдеться у повідомленні ISW.
Водночас Ілля Куса, експерт-міжнародник з «Українського інституту майбутнього», вважає, що не варто поспішати з висновками.«Я б не став говорити, що втрачено ледь не майбутнього главу Ірану, без якого тепер системі кінець. Кандидатів на посаду верховного лідера декілька, і процес не буде паралізований через загибель одного», — говорить Куса.
Як відреагували у світі на смерть Раїсі?
Європейський Союз висловив співчуття у зв'язку із загибеллю Президента Ісламської Республіки Іран Ібрагіма Раїсі, Міністра закордонних справ Хусейна Аміра Абдоллахіана та інших іранських посадовців.
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді у своїх соцмережах написав, що «глибоко засмучений і шокований трагічною смертю Ібрагіма Раїсі, Президента Ісламської Республіки Іран».
«Ми висловлюємо нашу солідарність із братнім іранським народом і нашими братніми офіційними особами в Ісламській Республіці у зв'язку з цією болючою трагедією»,
— написав Прем'єр-міністр Іраку Мохаммед Шиа Аль Судані.
Президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив, що «шокований жахливою звісткою про важку фізичну втрату Президента Ісламської Республіки Іран».
Ліванський рух опору «Хезболла» також опублікував заяву зі співчуттями іранському народу й керівництву у зв'язку зі смертю президента Раїсі і його провідного дипломата.
«Ми знали Ібрагіма Раїсі багато років; він був нашим великим братом, сильним прихильником, стійким захисником питань ісламської умми, на першому місці серед яких стоїть питання Аль-Кудса й Палестини», — йдеться у заяві руху.
«Справжній друг Росії»
Співчуття у зв'язку із загибеллю Президента Ірану висловив також глава Росії Владімір Путін.
«Ібрагім Раїсі був видатним політиком, все життя якого було присвячене служінню Батьківщині. Він по праву користувався високою повагою співвітчизників і значним авторитетом за кордоном. Як справжній друг Росії, він зробив неоціненний особистий внесок у розвиток добросусідських відносин між нашими країнами, докладав великих зусиль для їх виведення на рівень стратегічного партнерства»,
— зазначив Путін.
Ілля Куса, експерт-міжнародник з «Українського інституту майбутнього», у своєму Facebook написав, що відносини Російської Федерації та Ірану «навряд чи зміняться».
«Принаймні, якщо президентом залишиться консерватор. Ситуативне партнерство Російської Федерації та Ірану прив’язане не стільки до однієї особи, скільки до міжнародної ситуації, поганих відносин із Заходом і тісних зв’язків на різних рівнях. А відтак смерть Президента Ірану навряд чи якось відобразиться на нас (на Україні)», — вважає міжнародник.
Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров назвав президента Раїсі та міністра Амір Абдоллагіана «справжніми, надійними друзями країни».
«Їхня роль у зміцненні взаємовигідного російсько-іранського співробітництва й довірливого партнерства неоціненна»,
— сказав Лавров.
Іран постачає Росії військові безпілотники «Шахед», які РФ активно використовує для атак по українській інфраструктурі та містах під час повномасштабної війни.
За даними Reuters, Росія отримала від Ірану приблизно 400 балістичних ракет класу «земля-земля», серед яких є ракети малої дальності.