Ні, ви не «застудили груди», або що таке мастит

Author:
Наталія Бушковська
Ні, ви не «застудили груди», або що таке мастит

«Не застуди груди» — цю фразу може почути молода мама від бабусі чи навіть власної мами. Існує міт, що груди можна застудити — і тоді жінка зіштовхується зі страшними наслідками: набряк, біль, затвердіння тощо.

Чи це дійсно так?

«Насправді ні, — каже консультантка з грудного вигодовування Вікторія Іванова. — Те, що наші бабусі звикли називати “застудила груди”, — це мастит. Але нічого спільного із застудою він не має».

Вікторія Іванова пояснює, що асоціації із «застудою» виникають через те, що часто першими ознаками маститу є лихоманка та висока температура.

«Іноді мені телефонують клієнтки й кажуть, що вони “захворіли на грип” або “застудилися”. У такому разі я починаю детальніше розпитувати про стан їхніх грудей. Часто фіксую початок маститу, а не якогось респіраторного вірусного захворювання», — пояснює консультантка.

Що таке мастит?

Мастит — це запалення тканини молочної залози. Серед частих причин захворювання — інфекція, яка може потрапляти в організм, зокрема, через тріщини або поранення на сосках.

«Також причиною може бути лактостаз (застій молока), який вчасно не усунули», — додає Іванова.

  • висока температура (здебільшого понад 38℃);
  • біль у грудях;
  • набрякла ділянка на грудях (може бути червонуватого кольору , та якщо у вас темна шкіра, це може не так чітко відстежуватися);
  • часто груди можуть бути гарячими на дотик;
  • у грудях може відчуватись печіння (увесь час або під час годування);
  • молоко може бути з домішками крові та/або гною;
  • затвердіння в грудях, відчуття «грудочок» або шишок»;
  • утома, головний біль.

Експертка наголошує, що головна відмінність між маститом та лактостазом — системні прояви захворювання. Іншими словами, у вас не лише болять груди, вам погано загалом: висока температура, сильна втома, інші ознаки інтоксикації.

Небезпечні міти щодо маститу

Міт про те, що це «застуда», — не єдиний. Щодо лікування маститу також багато дезінформації, яка може погіршити стан.

«Насамперед це заборона пити достатньо рідини або ж пити взагалі. Є хибна думка, що чим більше пити, тим більше утворюється молока і, як наслідок, — більше проблем. Це неправда. Під час маститу людина переживає інтоксикацію. Щоб уникнути погіршення стану та зневоднення, потрібно пити достатньо рідини», — каже Іванова.

Інший небезпечний міт, на який вказує експертка, — заборона годувати дитину. Якщо мати цього хоче, вона може й надалі годувати дитину під час лікування маститу, навіть якщо призначено антибіотик, пише Mayo Clinic.

Не менш поширений міт — заборона на жарознижувальні препарати.

«Якщо мати, яка годує, має високу температуру (чи від маститу, чи з інших причин), вона може абсолютно спокійно приймати парацетамол. Та якщо ви приймаєте й інші препарати, слід перепитати в лікаря/ки про їхню сумісність із парацетамолом», — наголошує консультантка.

Якщо мастит не лікувати, це може призвести до абсцесу, який потребуватиме хірургічного втручання. Тому за перших симптомів маститу слід терміново звернутись до лікаря/ки!


Editor:
Олександра Лозовик, Маргарита Іваницька
Illustrator:
Настя Левицька
Literary editor: Olha Polytska
Теги: Current Medicine
Теми: