Hа початкових стадіях ВІЛ не має симптомів: як тестування може врятувати життя?

Authors:
INSCIENCE
Hа початкових стадіях ВІЛ не має симптомів: як тестування може врятувати життя?

За даними Центру громадського здоров’я України, у вересні 2022 року офіційно зареєстровано 1 208 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 229 пацієнтів/ок діагностовано СНІД, 103 людини померли від СНІДу.

«На початку 2022 року Україна посідала одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. За оціночними даними, мова про понад 244 000 людей, і майже 30% з них не знають про свій ВІЛ-статус», — зазначає завідувачка відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції Центру громадського здоров’я Лариса Гетьман.

Зараз факторів ризику стає дедалі більше, зокрема, через повномасштабне російське вторгнення. Поранення, переливання крові та сексуальне насильство, які стаються на тимчасово окупованих територіях та в зонах бойових дій, підвищують ризик інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами. Однак вчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду для здоров’я. 

Зараження вірусом відбувається через біологічні рідини:

  • при незахищеному сексі (сперма, вагінальні виділення, природна змазка, особливо за наявності пошкоджень слизової);
  • кров (при переливанні, прямому контакті крові та слизової оболонки, спільному використанні шприців і голок);
  • материнське молоко (жінки з ВІЛ не годують дітей грудьми);
  • від матері до дитини під час внутрішньоутробного розвитку та пологів, якщо мати не приймає антиретровірусну терапію.

Що запобігає передачі ВІЛ?

В умовах війни, ризики передачі ВІЛ через кров значно вищі, ніж у мирний час. Наприклад, коли ви надаєте першу допомогу пораненому. Запам’ятайте важливе правило — завжди одягати захисні рукавички. Можна навіть дві пари одразу — це захистить, якщо перший шар пошкодиться. 

Що треба пам’ятати ще:— ретельно мийте руки з милом після будь-якого потенційного контакту з кров’ю;— якщо десь є плями чужої крові, видаляйте їх за допомогою хлорного розчину й прибирайте виключно в рукавичках; 

— не використовуйте спільні ножиці для нігтів, бритви, зубні щітки;

— перевіряйте, чи належним чином стерилізують інструменти в манікюрних салонах, перукарнях, стоматологічних кабінетах, тату-салонах тощо.

Важливим є і захищений секс, а саме — бар’єрна контрацепція. Презерватив потрібно використовувати завжди, а ще — правильно його зберігати (як саме, зазвичай вказано на пакуванні).

ВІЛ не проявляється наочно, тому «чистий» вигляд статевих органів та суб’єктивна оцінка партнера як «здорового» — це нісенітниця. 

Звісно, ризики інфікування при незахищеному сексі з партнером/кою, у якого/якої є ВІЛ, неоднакові для різних практик. Насамперед вони залежать від травматизації слизових оболонок (наприклад, секс без прелюдії, жорсткий секс, зґвалтування) та рівня вірусного навантаження.

Якщо людина з ВІЛ регулярно приймає антиретровірусну терапію (АРТ) та досягла невизначного рівня вірусного навантаження, вона не може інфікувати іншу людину за умови незахищеного сексу.

Якщо статевий акт відбувся, а контрацепцію застосувати було неможливо, необхідно звернутися за екстреною профілактикою. Найкраще це зробити в першу добу після події, але не довше, ніж за 72 годин. Така профілактика — це приймання декількох препаратів з АРТ протягом 28 днів. Вона ефективна та запобігає зараженню, якщо її починають вчасно. 

Якщо ж термін для застосування екстреної профілактики минув, а партнер/ка недоступний/а для тестування (у моменті та за три місяці), і статус його/її невідомий, варто не чекати та пройти тестування. В Україні доступні швидкі тести третього покоління, які виявляють вірус через 2-3 місяці після зараження. Також існують тести четвертого покоління, які визначають ВІЛ через 2-3 тижні. Загалом же тестуватися на ВІЛ необхідно всім людям, які мають секс та/або інші фактори ризику — робити це варто раз на рік.

Де можна зробити швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити?

  • у сімейного/ї лікаря/ки;
  • у найближчому центрі профілактики та боротьби зі СНІДом чи кабінеті «Довіра»;
  • у неурядових організаціях за цим профілем;
  • у будь-якому закладі охорони здоров’я України, що надає медичну допомогу в рамках 13 пакетів програми медичних гарантій, у тому числі амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу.

АРТ доступна та безплатна в Україні. Вона дієва настільки, що людина проживає своє звичайне життя, є безпечною для партнерів/ок, а її стиль життя відрізняється лише регулярним прийманням однієї чи кількох таблеток, як при будь-якому хронічному захворюванні.