Чи не ватна ваша аптечка? Частина 1: антисептики

Authors:
INSCIENCE
Чи не ватна ваша аптечка? Частина 1: антисептики

Мало яка медицина має таку кількість антисептиків як медицина країн, що входили до СРСР. Тут тобі і діамантовий зелений, і синька синя-пресиня, і фукорцин буряковий, і йод красивого кольору. І, звичайно ж, перекис водню — без кольору, але зі спецефектами.

Спільно з фармацевтом Андрієм Чимбаром розповідаємо, чому мати цю веселу різнобарвну компанію в аптечці може бути зайвим.

Перекис водню

Ну кому не лили на розбиті коліна цю шиплячу рідину? За словами фармацевта, розчин пероксиду водню не можна назвати геть марним антисептиком. Однак він має настільки малу концентрацію, що ефективніше буде промити поверхневу рану чистою водою.

«3% розчин пероксиду водню не є ефективним антисептиком. Маю припущення, що наочна реакція при нанесенні на рану зробила його таким популярним в радянські часи: шипить, отже працює», — каже Андрій Чимбар.

Зеленка

Брильянтовий (або діамантовий) зелений або зеленка — звичний для нас антисептик. Проте дослідження, які доводили б його ефективність, проводились давно.

«Ніхто не перевіряв його ефективність протягом десятиліть використання. Цілком можливо, що багато збудників вже виробили до нього резистентність. Сьогодні маємо ефективні антисептики, які не мають такого яскравого забарвлення, то ж “зеленка” це скоріш про “терористичну атаку” на публічну особу, ніж про антисептичну обробку ран», — жартує Чимбар. 

Фукорцин

Розчин бурякового кольору, який обов’язково зіпсує одяг. Його часто використовують для замазування ранок. Іноді — при вітрянці, якщо колір зеленки не подобається. 

«Насправді кольорові мітки у хворого на вітрянку корисні хіба для відстежування динаміки висипу. Свербіж не знімають, ефективність фукорцину як антисептика також ніхто не перевіряв. Є сучасні засоби для тих, хто хворіє на вітрянку та інші захворювання, що мають шкірні прояви», — наголошує експерт. 

Йод

Йод — ефективний антисептик. Але наука дозволяє використовувати не лише спиртовий розчин, а й більш гуманні методи знезараження.

«Спиртовий розчин йоду — це знову-таки більше про каральну радянську медицину. І коли поляк/чка використовує препарат йоду з полівінілпіролідоном (повідон-йод), українець/ка мужньо маже рану спиртовим розчином», — каже Чимбар.

Фармацевт радить поверхневу рану шкіри обробити хлоргексидином і накрити пластиром.

Хлоргексидин

Хлоргексидин варто покласти в аптечку. Цей антисептик прозорий і не завдає додаткового болю. 

Проте важливо звертати увагу на концентрацію: вона повинна бути хоча б 0.5 — 2%, в залежності від лікувальної мети. Особливо обережними слід бути, оброблюючи рани немовлятам до 2-х місяців. Шкіра малюків особливо чутлива та ніжна, а визначити алергічні реакції дитини такого віку може бути складно.