Зеленський анонсував законопроєкт про множинне громадянство
Що сталося?
Верховна Рада зареєструвала законопроєкт президента Володимира Зеленського про множинне громадянство.
Відповідний документ опублікували на сайті парламенту.
Законопроєкт, серед іншого, визначає особливості набуття громадянства України, категорії людей, які мають подавати зобовʼязання на припинення іноземного громадянства, запроваджує декларацію про визнання себе громадянином України, а також визначає перелік держав, громадяни яких зможуть отримати українське громадянство за спрощеним порядком.
До таких країн Президент України пропонує віднести Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії, Канаду, Норвегію, США, Швейцарію, Японію та країни Євросоюзу. У пояснювальній записці Президент України наголошує, що законопроєкт не впливає на ринкове середовище, розвиток регіонів, підвищення чи зниження спроможності територіальних громад, ринок праці та інші сфери.
«Ми довго йшли до цього рішення та продумали все до найдрібніших деталей. І той законопроєкт, який вніс президент, є ключовим для запуску цього механізму»,
— прокоментував Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Він також зауважив, що множинне громадянство не надасть змогу військовозобовʼязаним громадянам України перетинати кордон під час воєнного стану.
«Ми не вигадували велосипед. Інститути множинного громадянства є у багатьох країнах. Ми виходимо з того, що Україна буде членом Європейського Союзу»,
— додав міністр Кулеба.
Про що йдеться в законопроєкті?
Спрощена процедура передбачає подання декларації про визнання себе громадянином України, а не зобов’язання припинити іноземне громадянство, як було раніше.
Підписуючи декларацію про визнання себе громадянином України, іноземці визначають себе у правових відносинах з Україною лише як її громадянина.
«Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України»,
— ця норма законодавства залишається незмінною.
Такий документ зможуть мати:
- біженці чи ті, хто знайшов притулок в Україні;
- військові за контрактом у ЗСУ, Держспецслужбі транспорту чи Нацгвардії та їхні подружжя і діти;
- іноземці з посвідкою на проживання;
- ті, хто мають визначні заслуги перед Україною.
Окрім того, такий документ зможуть мати громадяни, які становлять державний інтерес, та громадяни країни-агресора чи країни-окупанта, тобто росіяни, які зазнали переслідувань у своїй країні і можуть це документально підтвердити.
27 січня 2015 року Верховна Рада України офіційно визнала Росію державою-агресором.
Посвідки на тимчасове проживання та дозвіл на імміграцію до України
Іноземці, що воюють на боці України, отримають посвідки на тимчасове проживання, якщо їхня участь у бойових чи службових завданнях буде підтверджена. Перебування таких громадян в Україні вважатиметься законним, навіть якщо термін дії їхнього паспорта закінчився або підлягає обміну.
Ця норма поширюватиметься на тих, хто щонайменше пів року воює у складі Сил Оборони України.
Новий законопроєкт також дозволяє імміграцію до України іноземцям, одному з подружжя, якщо другий є загиблим українцем або військовослужбовцем ЗСУ та інших військових формувань. Таку заяву можна подати тільки під час воєнного стану та протягом пів року з дня його скасування.
Підстави для втрати громадянства України
Підставою для втрати громадянства України стане добровільне набуття громадянства держави-агресора, а також набуття громадянства країни, чиї піддані не мають права на спрощену процедуру отримання українського громадянства.
Окрім того, використання паспорта іноземця в Україні за умови наявності українського громадянства, підроблення документів, проходження служби за контрактом та участь у збройних формуваннях держави-агресора, а також обвинувачення у загрозі національній безпеці України, миру, міжнародному правопорядку можуть стати підставою для відмови в українському громадянстві.
Президент також пропонує актуалізувати список категорій людей, які не можуть отримати громадянство України. Йдеться про:
- засуджених в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину з урахуванням рівня загрози для нацбезпеки держави;
- вчинення на території іншої держави дій, що є тяжким або особливо тяжким злочином за Кримінальним Кодексом;
- людей, що несуть загрозу національним інтересами, безпеці, охороні громадського порядку, суверенітету та територіальній цілісності України.
Що передувало реєстрації законопроєкту?
26 лютого 2021 року Рада національної безпеки й оборони доручила українському уряду врегулювати питання множинного (подвійного) громадянства.
22 вересня 2021 року український президент Володимир Зеленський запропонував впровадити подвійне громадянство для українців, що проживають за кордоном.
Водночас він заявив про неможливість подвійного громадянства для тих людей, що мешкають на території «недружніх держав».
Пізніше, на початку грудня 2021 року, Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про множинне громадянство, але парламент так і не розглянув документ.