Як люди отримують українські паспорти під час війни?

Authors:
Поліна Буянова, Юлія Грицан
Як люди отримують українські паспорти під час війни?

На початку повномасштабної війни соцмережами розлетівся слоган «Сміливі за паспортом» — спеціальна AR-маска, де потрібно показати український паспорт та розказати, що таке незламність. Однак не всі люди, хто проживає в Україні, можуть похизуватися відповідним громадянством. Станом на 2021 рік, за підрахунками Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, понад 35 тисяч осіб живуть в Україні без громадянства; серед них 175 тисяч мають російський паспорт (дані Державної міграційної служби). 

«Я переїхала в Київ у 14 років разом із частиною своєї родини. Зараз мені 33. З 17 років намагаюсь отримати громадянство. Законно перебувати на території України мені дозволяє посвідка на постійне проживання, проте я не можу податися на громадянство, бо не маю документа з росії, без якого за законами України, не приймають документи», — розповідає Уляна Пашкова.

Така ситуація складається не з усіма. У 2014 році білорус Сергій Коротких «Боцман» отримав українське громадянства. Чоловік переїхав з Білорусі до України у 2014 році, де став командиром розвідроти полку «Азов». З 2015 року працював у різних силових відомствах Міністерства внутрішніх справ. На той час був єдиним із іноземних добровольців українського війська, хто отримав громадянство.

До того ж у червні 2022 року російський журналіст Алєксандр Невзоров разом зі своєю дружиною також заявили про отримання українського громадянства (інформацію підтвердили у Державній міграційній службі, а секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов сказав, що Невзорова «ще немає громадянства»). 

Хто може отримати українське громадянство?

Підстави набуття людиною громадянства України визначаються індивідуально, залежно від місця народження, походження, проживання та родинних зв’язків. Так, людина, яка сама чи один із родичів народилися або постійно проживали на території України до 24 серпня 1991 року, має право отримати українське громадянство. Рішення про набуття громадянства за територіальним походженням приймають територіальні органи міграційної служби.

Чи отримали українське громадянство росіяни чи білоруси у 2022 році?

Так. Згідно з даними Державної міграційної служби, впродовж 2022 року громадянство України отримали 197 осіб, з яких 11 громадян Республіки Білорусь та 57 — громадяни Росії. Ще 829 людей набули громадянство України за рішеннями територіальних органів ДМС: 22 громадяни Республіки Білорусь та 252 громадяни Росії.

«Закон України про громадянство має неідеальні положення: щоб отримати громадянство України, треба дотриматися законів Росії, а саме відмовитися від російського громадянства. Умовно, треба вимолювати у царя “вольну”, і тільки потім Україна дасть тобі український паспорт», — ділиться Уляна Пашкова.

Отримати громадянство складно і тим, хто воює на боці України або допомагає Україні. Так, російський адвокат Ілля Новіков, який захищає кримських татар та українців в Росії, п’ятий місяць не може отримати український паспорт. 

За даними Державної міграційної служби, в Україні мешкає близько 175 тисяч осіб з російськими паспортами. Вони живуть за тимчасовими або постійними посвідками на проживання, які до 24 лютого могли без проблем продовжити чи поновити. Багато з них не відвідували Росію впродовж років, і все, що їх пов’язує з країною-агресоркою — паспорт. Так само серед громадян Росії, які мешкають в Україні, є й ті, хто підтримують війну. 

У зв’язку з повномасштабним вторгненням українські правоохоронці почали детальніше перевіряти підстави, на яких люди з російськими паспортами мешкають в Україні. «Було важливо визначити, чи не становлять такі громадяни небезпеки територіальній цілісності України», — повідомляють у Державному бюро розслідувань.

Разом із тим, з 24 лютого Державна міграційна служба призупинила взаємодію з громадянами Росії, тому зараз практично неможливо подовжити чи поновити посвідки на проживання, або ж набути громадянство України. До того ж 1 липня в Україні почав діяти візовий режим для громадян Росії. Відтепер міграційна служба оформлюватиме документи росіянам лише за наявності візи. 

У такому випадку практично неможливо уникнути штрафу за прострочення документів, а також повідомлення про депортацію в Росію. Однак подібні випадки не зафіксовані. 

Довідка про несудимість може бути перешкодою 

Відповідно до українського законодавства, від охочих отримати українське громадянство вимагається довідка про несудимість з країни поточного громадянства, а також відмова від громадянства, згідно з законами країни, що його надала. Так, людина, яка зараз є громадянином/ою Росії чи Білорусі, але хоче отримати український паспорт, повинна відвідати Росію чи Білорусь відповідно. 

«Навіть маючи всі інші документи, я не можу отримати довідку про відсутність судимості в Росії, яка потрібна для подачі документів на громадянство України. Щоб отримати паспорт України, я маю поїхати в Росії та відмовитися від російського громадянства. Якщо я туди поїду, то вже не повернуся. Я відверто та публічно підтримую Україну, допомагаю ЗСУ, тому в кращому випадку можу “випадково” стрибнути з вікна, як це зазвичай робиться в Росії», — розповідає Пашкова. 

Альтернатива могла б існувати — для цього український уряд має замінити довідку про несудимість з Росії на відповідну українську та надати можливість декларативно відмовлятись від громадянства Росії та Білорусі. Відповідну петицію створили у червні 2022 року, але вона не набрала необхідної кількості підписів. 

Нові вимоги до українського громадянства 

Повномасштабна війна змінила вимоги до тих, хто хоче отримати український паспорт. У травні запустили петицію про необхідність запровадження іспиту для набуття громадянства. 

Автор петиції Віталій Капустян зазначає, що з 2014 року понад 19 тисяч росіян отримали українське громадянство. Після початку повномасштабного вторгнення потік росіян, охочих стати громадянами України, не зменшився. 

«Дехто з них роками домагається українського паспорту, є й ті, які в душі щирі патріоти України. Безумовно, вони мають повне право встановити правовий зв’язок з нашою державою. Однак є люди, які не знають українську мову, історію та навіть закони України, проте можуть претендувати на громадянство», — вважає Капустян.

Іспит для отримання громадянства — розповсюджена практика. Такі іспити є в країнах Балтії, Німеччині, США. Претендентам на громадянство пропонують скласти тест на знання мови, історії та конституції країни, а також вивчити національний гімн.

Ба більше, у Латвії іспит мають скласти не лише ті, хто вирішив набути громадянство нещодавно, а й ті, хто приїхав в країну за радянських часів. Якщо людина не складає тест, отримає паспорт негромадянина. Відповідно до законодавства, такі люди не мають права голосу, не можуть працювати в державних установах та бути обраними в органи влади. 

Президент України Володимир Зеленський відповів на електронну петицію і зазначив, що питання щодо запровадження обов'язкового іспиту потребує законодавчого врегулювання. Зеленський доручив прем'єр-міністру Денису Шмигалю опрацювати питання.

Однак подібна система вже існувала. 16 липня 2021 року запровадили іспит на рівень володіння державною мовою для набуття громадянства України. Від часу запровадження і до 12 липня 2022 року іспит склали 627 осіб. 

Як отримати український паспорт тим, хто воює за Україну?

В умовах повномасштабної війни на захист України стало чимало добровольців, які не є етнічними українцями. Багато громадян інших держав та людей без громадянства служать в лавах Збройних Сил України ще з 2014 року.

Питання надання їм громадянства за спрощеною системою провокувало дискусії в українському суспільстві задовго до 24 лютого. У листопаді 2021 року Верховна Рада внесла зміни до Закону України «Про громадянство України» і спростила надання громадянства іноземцям, які воювали за Україну. Документ мав полегшити порядок набуття громадянства і росіянам, яких переслідували через політичні погляди.

На практиці, після 24 лютого отримати громадянство стало складно, як росіянам, так і білорусам, які воюють на стороні України. Формально міграційна політика щодо громадян Білорусі не змінилася, проте процес набуття українського громадянства для них став важчим та довшим. 

Також неабиякою проблемою для білорусів може виявитися російський полон. «У випадку потрапляння в полон обмін проводиться із країною, громадянином якої є полонений. З 24 лютого на захист України прибуло вже понад 2 тисяч громадян Республіки Білорусь; також є ті, хто воює з 2014. Цими днями саме білоруські добровольці є найбільш незахищеними, оскільки Білорусь підтримує Росію у війні», — пише авторка петиції Аліна Крамар. 

У серпні 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканості України»: іноземні добровольці, які мають посвідку на тимчасове проживання в Україні, перебувають в країні легально до закінчення воєнного стану, навіть якщо термін документа закінчився. 

Посвідку добровольці можуть отримати, звернувшись до міграційної служби навіть із протермінованим паспортом та іншими документами, зазначеними на сайті

Матеріал створено та опубліковано в межах проєкту «MC2C (Media City to City): Creating city-to-city media connections for local and Ukrainian diaspora audience needs». Його реалізує Львівський медіафорум у партнерстві з Thomson Media та за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.