Як кожен громадянин може боротися з корупцією? Пʼять доступних інструментів контролю

Як кожен громадянин може боротися з корупцією? Пʼять доступних інструментів контролю

Як використовується бюджет громади? Як перевірити законність будівництва? Як витрачають гроші на відбудову? Відповіді на всі ці запитання є доступними для загалу, і кожен українець може легко знайти інформацію про свою громаду та контролювати дії влади. 

Наприклад, ідею створення безбар’єрного простору можна обговорити на громадських консультаціях. Для заборони діяльності онлайн-казино — створити електронну петицію. Дізнатися, хто дозволив видобуток піску біля річки і чи законно це, можна через запит на публічну інформацію.

«Корупція — не спадок» — інформаційна кампанія, що впроваджується Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI). Кампанія покликана залучати громадськість до контролю за владою задля підвищення прозорості її роботи, ухвалення ефективних рішень та зменшення корупції.

У матеріалі розповідаємо про інструменти контролю, з якими кожен українець може впливати на процеси у своїй громаді та зменшувати корупційні ризики.

Електронні петиції

За допомогою смартфону кожен здатен впливати на формування місцевої чи державної політики, контролювати владу та стимулювати ухвалення конкретних рішень. До прикладу, петиції про відновлення електронного декларування посадовців та обмеження реклами азартних ігор відіграли важливу роль в ухваленні відповідних рішень на законодавчому рівні.

Інший приклад — вже під час повномасштабної війни Обухівська громада виділила кошти на будівництво укриття для гімназії та облаштування укриття з протирадіаційним захистом для міського ліцею. Також 20% свого річного бюджету у 2023 році громада віддала на потреби ЗСУ. Кожне рішення стало реакцією на вимоги громадян, які ініціювали та підписали електронні петиції до місцевої влади.

Open Budget

  • Як розібратися в публічних фінансах, якщо ви не є фахівцем?
  • Хто фінансує школи чи лікарні?
  • На що витрачаються гроші вашої громади?

У цьому допоможе розібратися портал «Бюджет для громадян» (Open budget). Це державний портал з відкритими даними про публічні фінанси, зокрема державний та місцеві бюджети. Портал створено у 2018 році за ініціативи Міністерства фінансів України та запиту громадськості.

Він містить структуру бюджетної системи України, інформацію про бюджетний процес та його учасників, перелік розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, проєктні показники державного бюджету та показники його виконання тощо. 

Портал є частиною інформаційно-аналітичної системи «Прозорий бюджет» (Є-data). До неї також входять  низка модулів, зокрема Spending (використання публічних коштів), ефективність використання коштів (фінансовий контроль), видатки на освіту (аналіз діяльності закладів вищої та середньої освіти).

Prozorro

Завдяки електронній системі Prozorro громадські активісти, журналісти-розслідувачі та громадяни мають доступ до інформації про те, які товари і послуги замовляють органи влади та комунальні підприємства, хто та за яку вартість їх постачає. Попри умови воєнного стану, в Prozorro сьогодні можна відстежити закупівлі нелетальної оборонної продукції та навіть дронів для ЗСУ. Щороку через систему витрачаються сотні мільярдів гривень, зокрема 517 млрд грн — лише протягом минулого року. За цей же період державі вдалося зекономити 37 млрд грн завдяки відкритому доступу до тендерів та конкуренції серед бізнесу. 

DREAM

В Україні десятки тисяч будівель потребують відновлення та модернізації через збройну агресію Росії. DREAM — Державна цифрова екосистема управління відновленням — державна цифрова екосистема, яка забезпечує доступ до відкритих даних на всіх етапах реалізації проєктів відновлення та модернізації.

Ініціатори проєктів — міністерства та відомства, обласні адміністрації чи органи місцевого самоврядування — створюють свої проєкти в екосистемі і проводять їх по всіх стадіях реалізації, наповнюючи систему відповідними даними. DREAM також використовують для розподілу фінансування на проєкти відновлення.

На порталі dream.gov.ua можна переглянути перелік тендерів, переможців, предмети закупівель і вартість договорів щодо оголошених закупівель.

Наразі в екосистемі DREAM зібрана інформація про понад 7 500 проєктів відновлення та модернізації з 11 секторів (освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, промисловість тощо). До роботи з DREAM вже залучено понад 1200 громад з усієї України (найбільше — з Київської, Харківської, Кіровоградської областей).

До прикладу, минулого року в Ірпені на Київщині відкрили дитячий садок «Рута», відбудова якого стала можливою завдяки Уряду Литви. Вся інформація про проєкт є в екосистемі.

Єдина державна електронна система у сфері будівництва

ЄДЕССБ має реалізувати весь життєвий цикл будівництва об'єкта: від отримання містобудівних умов та обмежень до його введення в експлуатацію. Наразі в системі зареєструвалися понад 105 тисяч користувачів: працівники органів архітектурно-будівельного контролю, архітектори, інженери-проєктувальники, замовники будівництва тощо.

Завдяки ЄДЕССБ усі документи й послуги в будівельному секторі переведені в онлайн-формат. Це мінімізувало людський чинник, а з ним і корупційні ризики в галузі будівництва. Кожен «нечесний крок» будь-кого з учасників будівельного ринку фіксується системою, а терміни розгляду документів у галузі суттєво скоротилися.

Завдяки відкритим даним ЄДЕССБ стала потужним інструментом громадського контролю, який дозволяє українцям контролювати процеси містобудівної діяльності та впливати на них. Як приклад, система дає можливість відстежити законність робіт на об’єктах та планами забудови в населеному пункті.

У межах кампанії НАЗК в ефірах загальнонаціональних телеканалів та у потягах і на вокзалах Укрзалізниці транслюють роз’яснювальні анімаційні відеоролики про механізми громадського контролю на загальнодержавному та місцевому рівнях. У кожному експлейнері є посилання на відеокурс НАЗК, який більш докладно пояснює алгоритм дій за кожним інструментом.  

Кампанія «Корупція — не спадок» впроваджується Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) — провідної антикорупційної ініціативи Європейського Союзу, що фінансується ЄС, співфінансується та впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.