Як дівчатам з інвалідністю стати видимими і впливовими у політичному та громадському житті?
Коли мова йде про демократичне суспільство, то ми одразу уявляємо рівність. Проте чи так це насправді? Чи мають можливість жінки з інвалідністю бути дотичними до політичного та громадського життя та наскільки інклюзивним є українське суспільство?
«Жінки та дівчата з інвалідністю творять історію. Сьогодні жіноцтво на рівні з чоловіками в нашій країні, тримають зброю, волонтерять, обіймають керівні посади. Але про видимість саме жінок з інвалідністю ми все ще повинні говорити. Наша роль у відбудові України, реалізації змін в нашій країні, наближенні нашої спільної перемоги є важливою», — говорить директорка ГО «Fight For Right» Тетяна Герасимова.
Громадська організація «Fight For Right» провела школу улітку 2023 політичної участі для дівчат і жінок з інвалідністю «Лідерка» в Чехії. Проєкт має на меті навчити дівчат з інвалідністю брати участь в політичному та громадському житті країни. У матеріалі розповідаємо їхні історії.
Від пошуку інклюзивної автошколи до стажування в Європарламенті
28-річна Юлія Задорожна проживає у Львові й працює рекрутеркою в IT-компанії. Через часті подорожі та відсутність інклюзивного транспорту дівчина потребувала водійського посвідчення. Юлія має інвалідність, а тому знайти школу було важко або майже неможливо.
Відшукати інклюзивні автошколи Юлії допомогли Fight For Right. Пізніше вона долучилася до проєкту Школи політичної участі для дівчат та жінок з інвалідністю «Лідерка».
«Усвідомила, що проблеми, з якими я стикаюсь щоденно, має велика кількість людей, не лише я. Зрозуміла, що можна працювати над більш системним підходом у розв'язанні питань, які стосуються життя людей з інвалідністю та ініціювати зміни на глобальному рівні. Через громадські та політичні організації можна розв'язувати питання покращення життя не лише для себе, але й для інших», — говорить дівчина.
Після закінчення навчання учасниці мали написати есе: «Я вимагаю, щоб в Україні для жінок і дівчат з інвалідністю після перемоги...». За його результатами, шестеро отримали можливість стажуватися в урядових установах України та світу. Серед них була Юлія Задорожна.
Вона поїхала на два тижні у Брюссель. Перший тиждень стажувалася в організації «Inclusion Europe», яка займається захистом прав людей з інтелектуальною інвалідністю.
«Ми навчалися концепту “Easy Read” (адаптований текст до легкого читання, яке було б простим і зрозумілим для людини з інтелектуальною інвалідністю — ред.)», — згадує дівчина.
Юлія долучилася до створення українськомовного словника, допомогала із трактуванням і доречністю використання термінів.
Другий тиждень провела з депутаткою Європарламенту Катрін Лангенсіпен. «Нам потрібно більше говорити про свої права, а уряду — бути готовим слухати», — каже дівчина.
Головний інсайт, який отримала Юлія, — це не сприймати архітектурну недоступність чи некоректне позиціонування людей з інвалідністю у суспільстві як належне. Зміни можливі, і вона має всі необхідні інструменти, щоб їх ініціювати.
«Я звертаюся до дівчат і жінок з інвалідністю, які ще не є активістками та не беруть участь у громадській діяльності: обов'язково долучайтесь. Чим більше голосів, тим більше шансів на зміни. Інколи суспільство навіть не розуміє, що є потреби, бо їх майже не озвучують», — каже Юлія Задорожна.
«Не я вибрала правозахист, а правозахист обрав мене»
Першою Vice-Miss Wheelchair World Ukraine 2021 (національний конкурс краси для дівчат з інвалідністю — ред.) стала Вікторія Клюшина. Усе своє життя дівчина стикалася з викликами через інвалідність.
Спочатку пристосовувалася до навчання в школі. Згодом обрала журналістику, коли казали, що це професія не для людини з інвалідністю.
«Всі казали, що журналіста годують ноги, а я відповідала, що інтелект. У професійному плані я сама себе створила», — наголошує Вікторія Клюшина.
Дівчину завжди цікавила громадянська активність.
«На мене вплинули два вирішальні аспекти. Перший — у мене від народження загострене відчуття справедливості. Друге — народження в Україні у 1990-х роках. Багато соціальних викликів випало на моє покоління. Не я обрала правозахист, а правозахист обрав мене», — пояснює вона.
Джерелом нових знань та інструментів впливу стала «Лідерка». «Я хотіла змінювати Україну та перебудовувати її. Післявоєнна країна має бути інклюзивною, оскільки багато людей, які повернуться з фронту, — це люди з інвалідністю. Наше завдання — зробити все, аби ветеран(к)и потрапили в інклюзивну систему і були повноправними учасниками/цями суспільства», — каже активістка.
За результатами відбору дівчина отримала можливість стажування в Європарламенті та в офісах правозахисних організацій «Inclusion Europe» та «European Disability Forum».
У Європарламенті Вікторія приєдналася до команди Тіллі Мец — політикині та членкині партії «The Greens» від Люксембургу. В рамках програми відвідувала зустрічі, партійні засідання та наради щодо зеленої енергетики, ГМО та фармацевтичного врегулювання.
«Також мені випала можливість бути присутньою на історичній події — презентації першої в Європі єдиної картки-посвідчення для людей з інвалідністю, яка надаватиме рівний доступ до користування послугами і пільгами усім людям з інвалідністю в ЄС. Своїм основним завданням я вбачала представити Україну і донести важливість підтримки України на всіх рівнях», — розповідає дівчина.
Вікторія вважає, що для включення жінок і дівчат у громадянське та політичне життя важливо налагодити архітектурну доступність.
«Через соціальну та архітектурну ізольованість люди можуть не знати про ті чи інші можливості або бути не до кінця впевнені, що вони будуть пристосовані», — каже дівчина.
За словами Вікторії, українське суспільство звикло сприймати людей з інвалідністю як пацієнтів/ок. Проте це люди.
«Важливо подаватися на різні ініціативи, особливо для людей з інвалідністю, бо це ще один інструмент бути видимим(ою) в суспільстві, а це вже сам по собі крок до змін», — говорить Вікторія Клюшина.