Візит Зеленського до Латинської Америки: яка позиція України в регіоні?
Що сталося?
9 грудня Президент України Володимир Зеленський вирушив до Аргентини, щоб взяти участь в інавгурації нового президента Хав’єра Мілея. Це перший візит Зеленського до Латинської Америки з початку повномасштабного вторгнення.
Дорогою до Аргентини він зустрівся з Прем’єр-міністром африканської республіки Кабо-Верде Жозе Уліссешу Коррея-і-Сілвою. Ця зустріч стала першою в історії двосторонніх відносин між країнами, хоча Кабо-Верде підтримує Україну в ООН та голосує за важливі для України резолюції.
Вже в Аргентині Президент України зустрівся з президентами Уругваю, Еквадору та Парагваю. З Президентом Парагваю Зеленський обговорив шляхи розвитку торгівлі між країнами, з Президентом Уругваю — перспективи проведення саміту Україна — Латинська Америка, а з Президентом Еквадору — двосторонню співпрацю у безпековій сфері, діджиталізації та торгівлі сільськогосподарською продукцією.
Новий Президент Аргентини і його ставлення до України
Новий Президент Аргентини Хав’єр Мілей у своїй зовнішній політиці вважає основними орієнтирами США та Ізраїль. Він виступає за радикальне зменшення співпраці з Бразилією та Китаєм — основними торговими партнерами Аргентини. Китай він називає «вбивчою» країною, а Президента Бразилії Лулу да Сілву — «корумпованим комуністом».
Свою позицію щодо війни Росії проти України Мілей висловив 1 березня 2022 року. Тоді він на засіданні парламенту розгорнув прапор України.
Також Хав’єр Мілей запевнив, що не має наміру співпрацювати з Росією. Він заявляв, що за його президентства країна не вступить до БРІКС — об’єднання Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки. У Росії відреагували й заявили, що все ж планують зберегти відносини між Москвою і Буенос-Айресом.
Про що говорили Зеленський та Мілей?
У межах інавгураційних заходів президенти обох країн обговорили процес імплементації української Формули миру. Зеленський запросив аргентинську сторону до участі в зустрічі радників із питань національної безпеки та зовнішньої політики щодо реалізації Формули миру, яка відбудеться в січні 2024 року, та підготовці першого установчого Глобального саміту миру.
Окремо Володимир Зеленський та Хав’єр Мілей обговорили кроки в підготовці саміту Україна — Латинська Америка, який «відкриє нову сторінку у відносинах України з державами регіону».
Латинська Америка як вектор зовнішньої політики України
Минулого року експерт-дослідник Північної Америки та Великої Британії Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв під час маратону етерів «Підсумки року», який щороку проводить онлайн-медіа «Свідомі», говорив, що Україна має проблеми з країнами Глобального Півдня (Африка, Азія та Південна Америка) — насамперед в інформаційному ключі.
Ці країни вважають, що Україна «маріонетка» Заходу, що йде у фарватері США. Росія залишається в їхніх очах добрим СРСР, який допомагає злиденним. Водночас Україна недостатньо працює з цими уявленнями.
На початку 2023 року Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що цього року Латинська Америка буде в пріоритеті зовнішньої політики України. Згодом Кулеба анонсував можливість туру країнами Латинської Америки. Подібний тур він провів країнами Африки.
Ми почули сигнал від бразильської сторони, будемо з ними активно працювати. Як і з іншими країнами цього регіону. І взагалі цього року Латинська Америка буде в нас у пріоритеті. Це останній регіон світу, який ми ще ґрунтовно "не переорали",
— казав Кулеба.
Тур мав відбутися у другій половині 2023 року, однак цього не сталося.
Попри це, спецпредставник МЗС України в Латинській Америці Руслан Спірін заявляв, що Україна працює над першою стратегією щодо відносин із Латинською Америкою.
Це буде комплексний документ, який охоплює всі сфери та визначає цілі зовнішньої політики на найближчі роки. Ми маємо амбітний план розширення дипломатичного ресурсу. На це потрібні гроші та багато підготовчої роботи. Але це треба зробити, бо ми розуміємо, що дисбаланс надзвичайний,
— говорив спецпредставник МЗС.
«Перевага Москви»
Ексзаступник Міністра закордонних справ та посол України в Бразилії Андрій Мельник заявляв у квітні 2023 року, що поки українська дипломатія «майже забула» про Центральну та Південну Америку, росіяни розгорнули там цілу мережу посольств, консульств та культурних місій.
У 33 країнах Латинської Америки й Карибського басейну Україна має лише шість своїх посольств: в Аргентині, Бразилії, Кубі, Мексиці, Перу та Чилі. Водночас, за підрахунками українського МЗС, у регіоні діють приблизно 100 російських інституцій: від посольств до торговельних, консульських і культурних місій, без урахування медіа іспанською та португальською мовами.
У листопаді Державний департамент США заявив, що Росія фінансує дезінформаційну кампанію в Латинській Америці, яка спрямована на ослаблення підтримки України. За даними США, РФ планує використати медіа в Аргентині, Болівії, Чилі, Колумбії, Кубі, Мексиці, Венесуелі, Бразилії, Еквадорі, Панамі, Парагваї, Перу та Уругваї, а також в інших країнах для посилення й антиамериканських настроїв.
Наразі більшість країн Латинської Америки займає нейтральну позицію щодо повномасштабної війни Росії проти України. Зокрема, найбільші держави континенту — Колумбія, Бразилія, Мексика та Аргентина — у січні 2023 року відмовилися надавати українським військовим зброю на прохання США. А Президент Бразилії пропонував Україні «поступитися Кримом» для закінчення війни.
Однак експертка програми дослідження Латинської Америки та Карибського басейну Ради зовнішньої політики «Українська призма» Анастасія Косенко в подкасті «світ не sweet» говорила, що попри роки систематичного впливу Росії в регіоні, в України не бракує союзників: Аргентина має другу за чисельністю українську діаспору; у парламенті Чилі виступав Зеленський; Гватемала стала першою країною регіону, що приєднається до Основної групи щодо створення спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України.
Візит Зеленського — дипломатичний прорив
Експерт Програми дослідження Латинської Америки та Карибського басейну Ради зовнішньої політики «Українська призма» Іван Фечко вважає, що візит Володимира Зеленського до Аргентини — велика подія у відносинах України з Латинською Америкою, яку можна назвати дипломатичним проривом.
Українську делегацію прийняли на високому рівні, а сам новообраний Президент Аргентини приділив Зеленському найбільше уваги, попри присутність на інавгурації президентів інших країн регіону та Короля Іспанії.
Також Президенту України єдиному з усіх іноземних делегатів вручили подарунок — менору — один із найдавніших символів юдаїзму і єврейських релігійних атрибутів.
Важливо те, що Хав’єр Мілей підтримує ідею Володимира Зеленського провести саміт Україна — Латинська Америка, оскільки таким чином можна буде залучити лідерів країн регіону, щоб особисто пояснити позицію України.