«Тиснути росіянам руки й показувати свою повагу до них, як до спортсменів, ми не будемо», — інтерв’ю з олімпійською чемпіонкою Юлією Бакастовою

Author:
Marharyta Yukhymenko
«Тиснути росіянам руки й показувати свою повагу до них, як до спортсменів, ми не будемо», — інтерв’ю з олімпійською чемпіонкою Юлією Бакастовою

Нещодавно закінчилися змагання Олімпіади 2024 року, на якій наші спортсмени здобули 12 медалей, серед яких — три золоті. Такі результати українці та українки змогли показати попри підготовку в умовах війни.

28-річна Юлія Бакастова виборола золото під час командних змагань із фехтування на Іграх у Парижі. У чвертьфіналі змагань наші фехтувальниці перемогли суперниць з Італії, а у півфіналі — збірну Японії. Саме дії Юлії допомогли нашій команді вийти до фіналу та вихопити перемогу у спортсменок із Південної Кореї. 

Про росіян і білорусів у «нейтральному» статусі, боротьбу за перемогу та підтримку України міжнародною спільнотою — читайте у розмові з шаблісткою Юлією Бакастовою. 

«Свідомі» розповідатимуть історії наших спортсменів-олімпійців у серії інтерв’ю.

Послухати матеріал:

— Розкажіть, із чого починалася ваша спортивна кар’єра? Як ви захопилися фехтуванням?

Я завжди любила дивитися Олімпійські ігри. А про фехтування мені розповідала моя бабуся. Вона казала: «Юля, якщо хочеш чимось займатися, в мене є знайомі з фехтування, я тебе можу відвезти до тренера». Я не надала цьому особливого значення спочатку. Та ось, Олімпійський фінал 2008 року в Пекіні й наші фехтувальниці виграли. Потім десь через місяці-два я кажу: «Бабусю, ти пам'ятаєш про фехтування?».  Я передзвонила за номером, який вона мені дала, і записалася на своє перше тренування. 

Через два роки вступила до спортивної школи-інтернату. Батьки сподівалися, що я колись стану професійною спортсменкою. Вже у школі я потрапила в кадетську збірну і почала показувати хороші результати.

На початку спорт для мене був просто захопленням. А потім, коли у мене почало виходити, я стала хотіти більшого — краще фехтувати, краще виступати. Так я і дійшла до Олімпійських Ігор. 

— Олімпіада в Парижі — це Ваші перші Ігри. Які з ваших очікувань від них справдилися, а які — ні?

Так, це перші мої Олімпійські ігри, і я дуже хотіла бути на них. Ми з дівчатами (з команди — прим. ред.) налаштовувалися, що потрапити сюди — це лише перший крок до нашої мрії, бо завжди хотіли отримати медаль з Олімпіади. І ми багато працювали для цього. Було складно, було багато «падінь», але наші тренери дуже підбадьорювали. І ми повірили, що можемо не лише потрапити на Олімпіаду, але й виграти омріяні медалі.   

На самих Олімпійських Іграх ми вже просто робили свою справу. Налаштувалися, що треба показати своє максимально професійне фехтування, яке ми готували всі ці роки.

— Як повномасштабне вторгнення вплинуло на Вашу підготовку до Ігор?

Перед повномасштабною війною у нас змінився головний тренер. Ним став італієць Андреа Теренціо. Але в нас є ще другий тренер — українець Євгеній Стаценко. Італієць не міг приїхати в Україну, щоб тренувати нас, тому ми командою поїхали до нього. Так я прожила в Італії два з половиною роки.

На початку повномасштабної війни нам допомагав італійський клуб і дуже багато італійців, спортсменів та Італійський національний комітет. Перші пів року ми безоплатно жили у будинку, який надав італійський клуб, у якому ми тренувалися. Іноді нам навіть гроші на харчування давали. Потім Міністерство молоді та спорту винайняло для нашої команди іншу квартиру.

— Чи відрізняється методика тренувань українського та італійського тренерів?

Українська та італійська школи обидві дуже сильні. Але після того, як наша команда не потрапила в Токіо, ми трішки впали духом. Нам не вистачало чогось нового і незвичного. І от, тренер-італієць приніс свіже бачення. І ми дійсно почали більше вигравати та відчувати впевненість у своїх діях. Для багатьох суперників ці зміни були неочікуваними.

— З огляду на війну в Україні, можливо, італійський тренер пропонував вам не повертатися додому, поки там тривають бойові дії?

Насправді таких розмов не було. В принципі, всю ситуацію тренер Андреа Теренціо знає. Перший час, коли ми починали працювати, він дуже багато спілкувався з нами на тему війни. Тренер щодня запитував, як справи вдома, що відбувається. Але мені здається, ні одну з нас не лякали вибухи та сигнали тривоги, бо ми їхали додому. Там рідні люди поряд, рідні стіни, рідне місто. Не дивлячись ні на що, ми просто хотіли їхати додому і бути там, заряджатися цією енергією.

Я поїхала до Італії на тренування через 2 місяці після початку повномасштабного вторгнення і повернулася вперше через три з половиною місяці. Коли ти не бачиш рідних та друзів так довго — це дійсно дуже складно.

— Який підхід ви для себе знайшли, щоб не відвертати увагу через невдалі моменти бою чи трагічні новини з фронту?

У період змагань я стараюся новини не читати. Намагаюся трошки абстрагуватися. Проте розумію, що вже ввечері я прочитаю що сталося в Україні за день та повернуся в реалії сьогодення. Якщо я відчуваю, що емоційно стає дуже важко, то намагаюся з собою поговорити. Можу піти по підтримку до дівчат — вони можуть зарадити.

Якщо я відчуваю, що фізично стаю слабшою, то починаю більш активно робити розминку, щоб вмикати свій організм.

— Коли ви оцінюєте, наскільки бій був вдалим — відразу після нього чи вже під час тренувань?

Під час відбіркового турніру для участі у змаганнях тренер швидко аналізує дуже грубі помилки. А вже після змагань проводиться повний розбір всіх боїв. Змагання — це  перевірка. Тренер оцінює те, що вже добре виходить, а над чим ще треба попрацювати.

Переглядаючи запис боїв, ми обговорюємо, як тактично перемогти суперниць. Ми фехтуємо з дівчатами з різних країн і у кожної з них є свій стиль. Наше завдання — знайти ключик, який допоможе завдавати влучних ударів суперницям. 

— Ви фехтуєте лівою рукою. Чи дає це вам переваги у бою?

Насправді дуже багато людей фехтують лівою рукою. Тому зараз це норма. Звісно, коли розбираємо техніку суперника і шукаємо ключик до нього, то розуміємо, куди краще вдарити. Але переваги у підготовці ліва рука не дає. Раніше, років 20-30 тому, це була рідкість. Вважалося, що шульзі буде незручно фехтувати. Але зараз до цього всі звикли.

— Чи є у вашій команді місце для конкуренції, чи ви навпаки — дуже дружні?

В нашій команді тренер ніколи не створював конкуренцію. Ми завжди намагаємось допомогти одна одній. Знаємо, що якщо одна з нас стає сильнішою, то інші теж мають до чого прагнути.

Бувають моменти, коли ми на тренуваннях після бою можемо піти і обговорити помилки одна одної. Ми чудово розуміємо, що на міжнародних змаганнях будемо фехтувати із суперницями з інших країн. Дуже рідко нас можуть поставити одну проти одної.

— Як Ви далі плануєте будувати свою кар'єру? Чи маєте вже конкретні цілі?

Дуже багато сил ми витратили на підготовку до Олімпіади в Парижі. Тому зараз просто хочеться насолодитись відпочинком, домом. Хочеться насолодитись тим, що ми це зробили. Коли я відновлю тренування, тоді зрозумію, чого хочу далі.

Коли сезон закінчується, то в нас є місяць відпустки. На цей час ми зазвичай поверталися в Україну, додому. Як би ми не тренувалися фізично, але ментально і емоційно ми повинні теж бути заряджені. 

— Колись ви вже були тренеркою. Чи думали про те, аби знову почати ділитися своїм досвідом?

Так, в мене був досвід тренерства у 2020-2021 роках. Моїй сім’ї тоді потрібні були гроші і мені запропонували спробувати підпрацьовувати дитячим тренером в спортклубі. Я пропрацювала там десь півтора року. Паралельно тренувалася, вчилася в університеті та їздила на змагання. І насправді цей досвід був дуже цікавим. Можливо, в майбутньому я повернуся до роботи із дітьми. Після великого спорту все можливо.

— Як ви ставитесь до того, що росіяни допущені до змагань, хоч і під нейтральними прапорами? 

Я вважаю, що вони не повинні брати участь у змаганнях, поки йде війна, поки такі жахіття стаються в нашій країні, поки помирають люди. Немає справедливості в цьому. Нашим спортсменам дійсно дуже складно тренуватися.

Ми тренувалися в Італії і це, з одного боку, простіше, бо ми були в безпеці. Але перебувати далеко від дому так довго — емоційно дуже важко.

У росіян все добре. Літаки в них літають, в той час, коли наші спортсмени добираються з України на змагання по 2-3 доби. Це дуже втомлює та виснажує спортсменів, яким треба виходити на старт змагань і показувати свої сили на максимум. 

— Як поводять себе спортсмени з Росії, які приїздять на спортивні міжнародні змагання під час повномасштабної російсько-української війни?

У перший рік повномасштабної війни росіяни не їздили на спортивні змагання, бо не були допущені у дисципліні з фехтування. Потім, коли їх допустили, це було усього кілька людей і я їх взагалі не бачила. Тільки іноді, якщо я дивлюся бій, то можу побачити там росіян. Потім вони програють і йдуть. 

Коли приїжджає один-два спортсмени, у яких немає підтримки, то вони точно не хочуть бути в центрі уваги. Хоча мені здається, що у випадку в Мілані (йдеться про випадок з Анною Смірновою на Чемпіонаті світу з фехтування, коли українська спортсменка Ольга Харлан відмовилася тиснути руку росіянці після бою — прим. ред.) росіянка дуже хотіла бути в центрі уваги, бо після бою ще годину сиділа, вимагаючи дискваліфікації Харлан. 

— Чи є у вас командна стратегія, як поводитися із росіянами, якщо на змаганнях вони будуть вашими суперниками?

Спочатку був наказ Міністерства молоді та спорту, що ми не беремо участь у змаганнях, де є росіяни. Тут ми не могли вибирати. Випадок з Олею Харлан змінив правила. Можна було не тиснути руки і ніякої дискваліфікації за це не передбачалося. Тоді я для себе вирішила, що треба фехтувати, бо ці люди і так багато чого поганого роблять для нашої країни, для нашого народу, для наших людей. І чого ці люди повинні ставати на моєму шляху до цілі — гідно представити себе та Україну?

— Як зараз ви оцінюєте ефект від того, що Міністерство заборонило участь у змаганнях, де є росіяни?

Ми намагалися показати через бойкот, що не хочемо бачити росіян на Олімпіаді. МОК на це, звісно ж, не дуже добре відреагував. Для них — якщо не хочете брати участь у змаганнях, то так і буде. Тоді наша країна змінила тактику. Вона показала, що готова боротися і що ми просто так не відступимо. Але тиснути росіянам руки і показувати свою повагу до них, як до спортсменів, ми не будемо.

— Чи відчували ви підтримку українських спортсменів та України, перебуваючи на тренуваннях та змаганнях за кордоном?

Коли ми фехтували у фіналі, то нас підтримував ввесь зал. Там було дуже багато іноземців, які вболівали за нас. Коли Оля Харлан фехтувала за третє місце, теж всі вболівали за неї і раділи, коли вона виграла бронзу. Це було дуже емоційно.