Судді з російським паспортом Богданові Львову відмовили в поновленні на посаді судді Верховного Суду
12 червня Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив Богданові Львову в поновленні на посаді судді Верховного Суду та нарахуванні йому заробітної плати за вимушений час прогулу.
Ще у 2022 році журналісти «Схем» повідомили, що Львов має громадянство Російської Федерації. Згодом це підтвердила Служба безпеки України. На той час Львов був головою Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду. Його усунули з посади, але у грудні 2023 року він успішно оскаржив це рішення.
У матеріалі згадуємо про деталі слідства та аналізуємо можливі наслідки рішення апеляції.
Прослухати матеріал:
Суддя з російським паспортом
Історія із суддею Богданом Львовом тягнеться вже понад півтора року. У вересні 2022 журналісти проєкту «Схеми» («Радіо Свобода») зʼясували, що Львов — тодішній заступник голови Верховного Суду та очільник Касаційного господарського суду — у 1999 році отримав російське громадянство. Тоді він вже працював суддею в Україні.
За даними журналістів, у 2012 році Богдан Львов оновив паспорт після досягнення 45-річчя. Розслідувачі встановили, що в день подання заяви він перебував у Москві й оформив заяву від свого імені. Львов вже був суддею Вищого господарського суду України.
Саме цей паспорт Богдан Львов використовував, аби проводити операції із незадекларованою нерухомістю його родини в столиці Росії. У червні 2012 року суддя подарував дружині частку власності на двокімнатну квартиру в Москві. Це, за даними «Схем», засвідчено паспортом громадянина Росії Богдана Львова. Дані перетину кордону показують, що того дня суддя прибув потягом з Києва до Москви. В інтервʼю авторові розслідування Георгію Шабаєву Богдан Львов не спростував, що мав частку у квартирі в Москві.
Львов заперечує наявність чинного російського громадянства, стверджує, що не був у Росії після 2012 року. Про це він казав під час засідань у Шостому апеляційному адміністративному суді.
Голова Верховного Суду, тоді ще Всеволод Князєв, відрахував Львова зі штату суддів ВС після того, як Служба безпеки України підтвердила інформацію про російське громадянство.
«І хоча Богдан Львов заперечує наявність у нього паспорта РФ, однак його дії і сама ситуація вже серйозно шкодять авторитету Верховного Суду, спричиняють недовіру суспільства до рішень Верховного Суду, чого ніколи не повинно статися», — йшлось у повідомленні суду.
У жовтні 2022 року петиція до Володимира Зеленського із вимогою перевірити наявність підстав для припинення громадянства судді Верховного Суду Богдана Львова набрала необхідні 25 тисяч підписів. Президент доручив вивчити питання Комісії при Президентові України з питань громадянства.
У грудні 2023 року Міграційна служба повідомила, що більше не розглядає позбавлення екссудді Львова громадянства України. Мотиви цього рішення не назвали через конфіденційність інформації.
Велике повернення до Верховного Суду
Наразі дієвого механізму перевірки кандидатів та суддів на громадянство іншої держави не існує. Також цього етапу немає в конкурсі на суддівські посади. Через війну українська сторона не може отримати офіційну відповідь щодо громадянства від Росії.
Це зіграло на руку Богдану Львову, і він подав позов проти рішення Верховного Суду про його відрахування. 10 січня 2024 року суддя Київського окружного адміністративного суду зобовʼязала поновити Львова у штаті Верховного Суду. Йому також мали би компенсувати заробітну плату за час «вимушеного прогулу» — від 5-го жовтня 2022-го.
Верховний Суд оскаржив це рішення. Фінальне слово залишалось за Шостим апеляційним адміністративнимо судом (ШААС). Суд тричі брав перерву, Богдан Львов приходив у світшоті з написом «I’m Ukrainian», а СБУ вкотре підтвердила, що він є громадянином Росії.
12 червня судді ШААС задовольнили скаргу Верховного Суду та відмовили Богданові Львову в поновленні на посаді судді Верховного Суду й нарахуванні йому заробітної плати за час прогулу.
У справі винесли окрему ухвалу на адресу СБУ щодо питань, повʼязаних із допуском Богдана Львова до державної таємниці та проходження конкурсних процедур до Верховного Суду.
Юрист аналітичного центру «Фундація DEJURE» Антон Зелінський, який стежив за судовим процесом над Богданом Львовом, називає рішення ШААС важливим прецедентом, який буде використаний в інших справах щодо держпосадовців або суддів, у яких виявили російський паспорт.
За словами Зелінського, хоча Верховний Суд формально подав апеляційну скаргу, представництво в суді «вимагало кращого».
«Під час судових засідань представниця Верховного Суду майже не брала слова, і складалося враження, що спір відбувається між СБУ і Богданом Львовом»,
— коментує юрист.
Богдана Львова усунули з посади, коли Верховний Суд очолював Всеволод Князєв. Минулого року антикорупційні органи викрили Князєва на хабарі у 2.7 мільйона доларів. Зараз Верховний Суд очолює Станіслав Кравченко. В інтервʼю mind.ua Кравченко називав усунення Львова з посади судді «суб’єктивним рішенням» Князєва.
Чи це кінець?
Рішення ШААС одразу набирає законної сили. Але Богдан Львов може звернутися до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду.
«Тоді вже Верховний Суд буде вирішувати, чи брати до розгляду касаційну скаргу. В аналогічній справі суд взяв до розгляду скаргу чиновниці Міністерства юстиції Марини Прилуцької (колишня заступниця начальника Центрального міжрегіонального управління Мін’юсту — ред.). Сам Львов сказав, що вирішить, чи подавати касаційну скаргу після ознайомлення з повним текстом рішення [ШААС]», — коментує юрист.
Також Богдан Львов вже звертався до Європейського суду з прав людини. Його скаргу прийняли за виключною процедурою, оскільки він ще не вичерпав усі інструменти захисту в Україні. Але, як пояснює Антон Зелінський, очікування рішення ЄСПЛ може тривати роками.