Суд арештував підприємця Ігоря Мазепу — захист і бізнес-спільнота кажуть про тиск. Що відбувається
Що сталось
18 січня співробітники Державного бюро розслідувань затримали бізнесмена, гендиректора інвестиційної компанії «Concorde Capital» Ігоря Мазепу. Наступного дня, 19 січня, суд обрав йому запобіжний захід — тримання під вартою або застава у 349 мільйонів гривень.
За даними слідства, Мазепа організував схему незаконного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди Київської ГЕС.
Бізнесмена затримали, коли він намагався перетнути українсько-польський кордон. Пресслужба Concorde Capital у коментарі «Суспільному» зазначила, що Ігор Мазепа неодноразово перетинав кордон для волонтерства та інвестиційної діяльності й щоразу повертався. Цього разу він їхав на Всесвітній економічний форум у Давосі.
У компанії зазначили, що правоохоронці без ухвали суду провели обшук автомобіля підприємця. Інші слідчі дії проводили без допуску до них адвоката, хоча він прибув на місце подій. Також без ухвали суду пройшли обшуки в помешканнях співробітників компанії.
Хто такий Ігор Мазепа
Згідно з описом на сайті Concorde Capital — компанії, засновником якої є 47-річний Ігор Мазепа, — він народився у Києві, здобув дві вищі освіти в Київському національному економічному університеті, і з 1997 року працює на ринку інвестицій.
У 2004 році Мазепа заснував власну компанію «Concorde Capital» і досі є її генеральним директором. Компанія допомагає бізнесам залучати інвестиції, надає брокерські послуги і послуги з реструктуризації боргів. За час своєї діяльності Concorde Capital допоміг своїм клієнтам залучити понад $4 млрд для розвитку бізнесу.
У 2016 році проєкт журналістських розслідувань «Схеми» («Радіо Свобода») кілька разів фіксував візити Мазепи в Адміністрацію президента Петра Порошенка. Тоді на запит журналістів у відомстві відповіли, що Ігор Мазепа є радником голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна (2014—2016).
Крім Concorde Capital, Мазепа є інвестором у медичній мережі «Добробут», ритейлері косметичних товарів MAKEUP, «Кривий Ріг Цемент», компаній з видобутку бурштину (ТОВ «Центр «Сонячне Ремесло»), нафти і природного газу (ТОВ «Навігатор Майницьке») та компанії, яка займається постачанням теплової енергії і встановленням модульних котелень (Група компаній «Енергозбереження»).
Ще одні інвестиційні проєкти Мазепи — котеджне містечко «GoodLife Park» і відпочинковий комплекс «SHELEST», розташовані біля Київського водосховища у Вишгородському районі Київської області. Саме ці комплекси, ймовірно, повʼязані з арештом бізнесмена.
У чому Мазепу звинувачують
Державне бюро розслідувань назвало бізнесмена організатором схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди Київської ГЕС. У різних регіонах України затримали ще трьох учасників організації, зокрема, брата Ігоря Мазепи — Юрія.
За даними слідства, до злочинної організації входили майже два десятки фігурантів. Серед них інвестори у сфері будівництва, юристи, архітектори, землевпорядники та представники держорганів.
Використовуючи прогалини у правовому статусі ділянок, організатори через корупційні зв’язки у держорганах оформлювали їх як землі сільськогосподарського призначення. Це дозволяло приватизувати ділянки.
Землю купляли підставні особи, більшість з них — студенти. Потім її перепродавали забудовникам елітної нерухомості, які замовили та профінансували незаконну схему.
Протягом 2020-2021 років організатори та учасники злочинної організації заволоділи землями державної власності, які віднесені до земель водного фонду та розташовані на гідроспорудах Київської ГЕС.
Підозрюваним інкримінують три статті Кримінального кодексу:
- Створення та керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній;
- Незаконна приватизація державного, комунального майна;
- Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.
У листопаді 2023 року правоохоронці повідомили вісім підозр за цими статтями. Підозрюваним загрожує покарання до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Про які комплекси йдеться
«Злочинна організація, яку ДБР викрила ще торік, забудувала котеджі на землі Київської гідроелектростанції, що є неприпустимим і напряму ставить під загрозу функціонування критичної інфраструктури Києва», — повідомила радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян.
У Нацполіції уточнили, що йдеться про територію дамби «Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС» на лівому березі Дніпра.
SHELEST — відпочинковий комплекс, який має майже 60 тисяч підписників у Instagram. Тут часто святкують весілля, є масаж, СПА і лазня. Згідно з даними системи YouControl, Ігор Мазепа на 100% володіє ТОВ «ШЕЛЕСТ РІЗОРТ», зареєстрованою у серпні 2020 року. Контактна електронна адреса збігається із тою, що вказана на сайті SHELEST.
Goodlife Park — комплекс котеджів у стилі Hi-Tech і Modern поряд із лісом, річкою та водосховищем. Вони розраховані на продаж.
Ймовірно, у кримінальному провадженні йдеться саме про ці земельні ділянки. Вони вказані в біографії Ігоря Мазепи як його інвестиційні проєкти, розташовані поруч одне з одним — біля дамби Київського водосховища.
Речниця Concorde Capital Анна Дьяконова розповіла, що кримінальне провадження проти Мазепи пов'язане з будівництвом елітних котеджів під Києвом у 2013 році.
Компанія «Goodlife Park» опублікувала у себе в Instagram допис на підтримку бізнесмена. Котеджне містечко збудували у 2013 році. Пресслужба комплексу «SHELEST» не повідомляла про зміни у роботі і не коментувала новини.
У кримінальному провадженні йдеться про незаконне заволодіння сімома гектарами землі. Згідно з ДБР, слідчі проводять розслідування, аби довести причетність підозрюваних до заволодіння 300 га земель орієнтованою вартістю понад 1 млрд гривень. Площа Goodlife Park становить 46 га, SHELEST — більш як 10 га.
Що вирішив суд
Судове засідання тривало 19 січня з 12:00 до 21:00. Адвокати клопотали про відвід прокурора і судді через їхню упередженість. Їм у цьому відмовили. Також захисту відмовили у перерві, щоб розглянути матеріали справи.
Прокуратура просила 700 мільйонів гривень застави Мазепі, його брату — 500 мільйонів. Суд задовольнив клопотання частково — Ігоря відправив під арешт із заставою у 349 млн грн, Юрія — 44 млн грн.
«Хтось там порахував, що ця операція завдала збитків державі на 7 мільйонів гривень. Прокурори просять як запобіжний захід для мене заставу в розмірі 700 млн грн. І ще 500 млн грн за мого брата. Тобто, як мінімум 1,2 мільярда гривень за справу, де нібито збитки становлять 7 мільйонів»
— написав Ігор Мазепа у Facebook.
Офіс генпрокурора у коментарі «РБК-Україна» повідомив, що такий розмір застави обрали з огляду на майновий стан бізнесмена, ризики, що він може переховуватись, і через тяжкість злочину. Також одним із факторів було те, що у справі є інші підозрювані, які перебувають у розшуку, і Мазепа міг здійснювати на них вплив, якби вийшов під заставу.
Позиція Мазепи
Сторона захисту відкидає звинувачення. Адвокат Мазепи Тарас Пошиванюк назвав «нонсенсом, що один із найбільших інвесторів фактично кваліфікується як злодій у законі».
«Це були не підставні особи (студенти — ред.), а правовий механізм, який реалізовувався усіма великими забудовниками, коли земельні ділянки виділялися, продавалися і концентрувалися на юридичній особі, яка здійснювала забудову. Це не є кримінально караним діянням»
, — сказав він Економічній Правді.
У розмові з журналістами Мазепа сказав, що відкриття кримінальної справи щодо нього є «свавіллям з боку силовиків та спробою тиску на бізнес».
Підприємець зауважив, що, за версією слідства, земельні ділянки біля Київської дамби виділили з порушенням законодавства: «Чому прийшли до мене — не ясно, бо я нікому ніяких державних ділянок не виділяв. Відповіді на питання, чи затримали тих, хто виділяв, я не отримав».
Пресслужба компанії Ігоря Мазепи «Concorde Capital» назвала затримання бізнесмена пов’язаним з його позицією на захист бізнесу в Україні й акцентувала на протиправності і агресивності слідчих дій.
Згідно із заявою компанії, правоохоронці не допустили адвокатів, вилучали всі документи і особисті кошти працівників компанії, обшукали офіс без ухвали суду та виламували двері.
«Маємо справу з найбільшим ударом по інвестиційному ринку України за всю історію незалежності. Питання по тиску на Ігоря Мазепу починає виходити далеко за межі слідчих дій, як тільки він не побоявся заявити на всю країну про корумпованість силових структур та про створення антирейтингу недобросовісних правоохоронців», — заявили в Concorde Capital.
Реакція бізнес-спільноти
У травні 2023 року Ігор Мазепа приєднався до руху проти правоохоронців і суддів, які використовують повноваження з для тиску на бізнес.
У червні українські підприємці опублікували маніфест на захист 42-ї статті Конституції — «кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом». Серед підписантів — представники компаній «Фармак», «ОККО», «Київхліб», «Оболонь», «Малятко», «Viknar'off», голова Асоціації підприємців-ветеранів АТО Сергій Позняк, голова Федерації роботодавців України Дмитро Олійник та інші.
«Свавілля перевертнів у погонах та суддівських мантіях перейшло всі межі. Координовані корупціонерами рейдерські атаки підривають обороноздатність держави, оскільки ЗСУ фінансується з податків підприємств. Незаконний тиск з боку корупціонерів вже спричинив другу хвилю еміграції промислового бізнесу за кордон. Це втрата робочих місць назавжди»
— писали підприємці. Серед них був й Ігор Мазепа.
Федерація роботодавців України, на сайті якої тоді оприлюднили Маніфест, назвала обурливим «неправомірний тиск силовиків» на Мазепу і співробітників його компанії і повʼязала це з його зусиллями із захисту бізнесу.
Головний редактор Forbes Ukraine Борис Давиденко у своїй колонці написав, що справа Мазепи має стати переломним моментом у розв'язанні проблеми тиску правоохоронців на бізнес.
«Якщо із цим змогли прийти до Мазепи, то зможуть прийти до будь-якого бізнесмена, котрий щось створив в Україні. По суті, інвестбанкіра звинувачують у тому, що він 10 років тому купив землю і побудував котеджне містечко всупереч нормам, які діють із середини минулого століття. Мазепа — обличчя боротьби зі свавіллям силовиків стосовно бізнесу. Навіть якщо припустити, що це піар-проєкт Мазепи заради захисту, то ДБРівцям треба було зважати, що цей “захист” спрацює», — пише Давиденко.
На захист підприємця, зокрема, висловились Спілка українських підприємців, співзасновник Monobank Олег Гороховський, директор ОККО Василь Даниляк, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський, співзасновник Genesis Володимир Многолєтній.
На затримання бізнесмена також звернули увагу за кордоном. Одне з провідних світових фінансових видань «Bloomberg» опублікувало новину про Ігоря Мазепу із заголовком «В Україні затримали інвестбанкіра, який скаржився на корупцію».