Спецоперація «Майдан-3»: нові деталі дезінформаційної кампанії

Спецоперація «Майдан-3»: нові деталі дезінформаційної кампанії

Що сталося?

Головне управління розвідки України повідомляє, що Росія продовжує вести свою дезінформаційну кампанію «Майдан-3». Вона спрямована на дестабілізацію ситуації в Україні. Спецоперація триває з листопада 2023 року. На неї росіяни витратили $1.5 мільярди. Детальніше «Свідомі» розповідали у розборі ситуації. 

За даними розвідки, метою цієї кампанії є поставити під сумнів легітимність рішень, ухвалених українською владою після 20 травня — як політичного, так і військового керівництва.

Також росіяни хочуть поширити панічні настрої, зневіру, штучно протиставити цивільних і військових, посварити українців із союзниками, розповсюдити в суспільстві усілякі «теорії змови».

25 лютого на полях пресконференції «Україна. Рік 2024» очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що росіяни очікують на певну «смуту» в українському суспільстві. Після цього, у період першої половини червня, завдати військової поразки на сході, користуючись тим, що в армії має бути двояка думка: «Хто нами керує, а чиї накази ми виконуємо» тощо.

Кульмінація російської спецоперації «Майдан-3» настане у березні-травні. До неї планують залучити як ботоферми, так і лідерів думок та громадських діячів. 

Під час пресконференції 25 лютого Володимир Зеленський заявив, що Росія працює із західними журналістами, аби ті поширювали російські наративи про Україну. Один із головних меседжів — нібито те, що Зеленський втратить легітимність у травні цього року без перевиборів. Російська сторона платить гроші за поширення таких повідомлень. Це підтверджують спецслужби країн-партнерів.

Зі слів представника ГУР Андрія Юсова, українська розвідка має дані про причетних до спецоперації. Деталей він не розкрив, але зауважив, що керує процесом перший заступник адміністрації Путіна Сєргєй Кірієнко та помічник президента РФ Владіслав Сурков. 

А в Центрі протидії дезінформації заявили, що до спецоперації залучають і Віктора Медведчука, якого обміняли у вересні 2022 року, і його нову організацію «Другая Україна».

Дослідження The Washington Post

Американське видання «The Washington Post» пише з покликанням на європейську розвідку, що з січня 2023 року російські «фабрики тролів» продукували тисячі коментарів і сфабрикованих дописів в українському сегменті соцмереж, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

Документи, які отримали журналісти, показують, що у січні 2023 року перший заступник глави адміністрації Кремля Сєргєй Кірієнко доручив групі російських чиновників і політтехнологів створити присутність в українських соцмережах для поширення дезінформації.

Кірієнко виклав чотири ключові цілі для української пропагандистської групи:

  • дискредитація військово-політичного керівництва;
  • розкол української еліти;
  • деморалізація українських військ;
  • дезорієнтація українського населення.

Зустрічі проводили регулярно, на них обговорювали плани та результати. Ключовим критерієм вимірювання успіху було зниження довіри українського суспільства до ключових представників військово-політичного командування, йдеться у документах. 

У квітневому звіті росіян, що опинився в розпорядженні журналістів, ішлося про те, що пропагандистам доводиться «виходити на український медіаландшафт практично з нуля, оскільки проросійський сегмент повністю вичищений із медіа та соціальних мереж». Для цього росіяни почали використовувати як анонімні Telegram-канали, так і Facebook, Instagram, X

Серед матеріалів, які поширювали росіяни, допис у Facebook у якому стверджується, що родина загиблого українського військового не отримала допомоги від держави. Цей допис набрав понад 2 мільйони переглядів, пише видання. Ще один приклад — фейковий ролик у Telegram про те, що головна мета української влади у війні — «воювати до останнього українця».

Автори російської стратегії спеціально уникали відвертої проросійської пропаганди, щоб створити довіру аудиторії.

Також росіяни поширювали дезінформацію у країнах Заходу, зокрема, у Франції та Німеччині. Керувала цим напрямком одна із заступників Кірієнка Татьяна Матвєєва — керівниця департаменту розвитку інформаційно-комунікаційних технологій Кремля.

«Конфлікт» Зеленський-Залужний

У тому ж таки дослідженні The Washington Post пише, що росіяни спеціально поширювали дописи про те, що Валерій Залужний може стати новим президентом. Такий допис набрав 4.3 мільйона переглядів, ці результати показали під час зустрічі російських технологів. 

«Потім Кремль видав накази створити подібні дописи або “доповнену реальність” — термін, який російські чиновники використовують для позначення фейкових новин — включно з повідомленнями про те, що західні лідери шукають заміну Зеленському, і що Залужний має намір зупинити контрнаступ», — пише The Washington Post.

Згодом у травні 2023 року з подачі росіян вийшла стаття «Зеленський тримається за трон. В Україні відбувається ліквідація демократії». Також у червні росіяни планували публікації про те, що нібито Залужний зник із публічного поля, бо «мав зайняти місце Зеленського».

25 лютого під час пресконференції Президент України Володимир Зеленський заявив, що зміна Головнокомандувача ЗСУ є «внутрішніми моментами».

Що відомо про авторів проєкту «Майдан-3»?

Владіслав Сурков вважається архітектором російської політики щодо України. Він є ідеологом проєкту «Новоросія», за допомогою якого РФ хотіла утворити «маріонеткову державу» від Харкова до Одеси. Працював як заступник Адміністрації президента РФ із 1999 року.

Сурков відповідав за так званий «український напрям російської політики» до 2020 року (у тому році він пішов із посади радника президента РФ — ред.). У період російсько-української війни він написав для російських медіа низку матеріалів, у яких порівнював Путіна з імператором Октавіаном, вихваляв «силовий примус до братських взаємин» тощо. 

Напередодні російського повномасштабного вторгнення опублікував статтю, у якій виклав аргументи для виправдання агресії. У тій статті Сурков де-факто стверджував, що Російська імперія відродиться через свій «геополітичний ландшафт». Стаття вийшла 15 лютого 2022 року, у ній він писав що найближчим часом «буде багато геополітики», вочевидь маючи на увазі вторгнення та захоплення України. 

Сєргєй Кірієнко ж був головою уряду РФ, повноважним представником президента РФ і працює як перший заступник керівника Адміністрації президента РФ. Він відповідальний за роботу з медіа у Кремлі. 

Кірієнко сформував так званий пул «довірених медіа», куди увійшли телеканал «Дощ», газети «Комерсант», «Известия», «Комсомольская правда» й агентства «РИА Новости» та «ТАСС». Для них Кірієнко проводить закриті брифінги, на яких поширює через представників пропагандистських медіа інформацію з Кремля.