Росія витратила на дезінформаційну кампанію «Майдан 3» $1.5 мільярда. До яких ще кампаній вдавалася РФ останнім часом?

Росія витратила на дезінформаційну кампанію «Майдан 3» $1.5 мільярда. До яких ще кампаній вдавалася РФ останнім часом?

Росія витратила на антиукраїнську інформаційну кампанію $1.5 мільярда

Інформаційна операція «Майдан 3» мала на меті загострити суперечності, розпалити ворожнечу, а також поширити страх і паніку в Україні. 

Кампанію вели, зокрема, через месенджер «Telegram». На це витратили $250 мільйонів від загальної суми.

Про це розповів представник Головного управління розвідки України Андрій Черняк у коментарі «Бабель».

За словами Черняка, це найдорожча кампанія Росії з 2014 року та Революції Гідності в Україні.

Представник ГУР також розповів, що підрозділи, що займаються інформаційними операціями, створені в усіх спецслужбах РФ, зокрема у Головному управлінні Генштабу, ФСБ, Міноборони та адміністрації Путіна.

За проєкт осінньо-зимової дестабілізації в Україні відповідає перший заступник адміністрації Путіна Сергій Кірієнко. В операції проти України також бере участь заступник голови уряду РФ Владіслав Сурков. Раніше він був ідеологом проєкту «Новоросія», за допомогою якого РФ хотіла утворити «маріонеткову державу» від Харкова до Одеси.

Операція «Майдан 3»

Вперше про цю кампанію розповів Президент України в інтервʼю Bloomberg 16 листопада. Тоді він заявив, що Росія прагне створити «хаос всередині України, щоб усунути президента».

«Майдан для них [росіян] — це переворот, тому операція зрозуміла», — сказав український президент.

Пізніше Зеленський повторив тезу про «Майдан 3» британському виданню «The Sun» та заявив, що, за ідеєю операції, вона мала б тривати до кінця 2023 року. 

«Операція називається “Майдан-3”, має на меті змінити президента. Можливо, не шляхом вбивства. Але президент мав змінитися. Вони [росіяни] будуть використовувати будь-які інструменти, які у них є», — сказав Зеленський. 

Голова Служби зовнішньої розвідки Олександр Литвиненко заявив, що ФСБ Росії вважає поточну стратегію з підриву західної допомоги малоефективною, тому планують її скоригувати.

«Ключ до виграшу РФ — внутрішня дестабілізація в Україні», — написав Литвиненко.

Окрім того, секретар РНБО Олексій Данілов в інтервʼю «The Times» заявив, що РФ активізувала в Україні мережу шпигунів, які намагаються «вбити клин між політичним і військовим керівництвом України, а також розпалити антиурядові настрої серед населення».

Він додав, що Росія намагається скористатися «так званою напругою» між президентом Зеленським та головнокомандувачем Збройних Сил України Валерієм Залужним.

1 листопада 2023 року The Economist опублікував колонку Залужного, у якій генерал заявив, Україна перебуває у глухому куті у війні з Росією та потребує нових технологічних рішень, щоб зрушити з місця. 

Зеленський у відповідь заявив, що Україна не перебуває у патовій ситуації та пізніше закликав військових не втручатися у політичні справи.

Користувачі соцмереж скептично поставилися до новини про «Майдан 3», поставивши під сумнів можливість проведення такої кампанії.

«Чому так слабо віриться в розповіді про “майдан 3” та ворожих шпигунів», «буде цікаво подивитися на майдан 3, де люди будуть вимагати домовитися з росією», «президент спеціально сказав про типу майдан 3 напередодні річниці Майдану чи це випадковість» — дописують користувачі соцмережі «Х».

В інтервʼю The Sun Зеленський наголосив на тому, що «Майдан 3» не є кодовою назвою серед українських розвідників. Спецоперацію так назвали росіяни.

Окрім того, польський журналіст українського походження Мирослав Чех вважає, що заяви Зеленського про «Майдан 3» показують зовнішньому світу його слабку позицію як президента.

«Не розумію, на якій основі президент Зеленський увів до міжнародного обігу такі сумніви щодо його стійкості та влади. Наскільки я розумію, ніхто не готує жодних переворотів — це абсурд… Ці дії контрпродуктивні… У світі так само є образ України, для політиків є президент Зеленський. Для військових — генерал Залужний та Генеральний штаб», — заявив Чех.

Нові дезінформаційні кампанії РФ проти України

У серпні 2023 року корпорація «Meta» заявила про нову фазу дезінформаційної кампанії «Двійник», яку Росія проводила для послаблення світової підтримки України.

Кампанію вперше ідентифікували у 2022 році — таку назву має через те, що зловмисники копіюють сайти провідних видань та урядових установ для поширення російської пропаганди. 

Головною метою кампанії є дискредитація України, її громадян та керівництва.

У 2023 році Meta заблокувала тисячі нових доменів та зафіксувала спроби створити фейкові акаунти, повʼязані з операцією.

Невідомо напевне, чому росіяни активізували кампанію, але французька служба «VIGINUM», яку створили для розслідування іноземного впливу у цифровій сфері, виділила чотири основні наративи публікацій:

  • неефективність санкцій проти Росії;
  • русофобія західних держав;
  • варварство українських Збройних Сил і неонацистська ідеологія керівництва;
  • негативні наслідки прийому біженців з України.

«Зараз операція розширилася і охоплює не лише Францію, Німеччину та Україну, а й США та Ізраїль. Це найбільша та найагресивніша операція російського походження з 2017 року», — заявили у Meta. 

На фейкових сайтах росіяни публікували як передруки зі справжніх видань, так і матеріали, що критикували Зеленського, Байдена та політики держав щодо України.

Окрім того, 8-го листопада стало відомо, що російські пропагандистські Telegram-канали поширюють фейкове відео, створене за допомогою технології діпфейк, із головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним із закликом «до бунту». 

«Автором цього “кіно” виступив Telegram-акаунт “Радіо Труха”. Головнокомандувач ЗСУ не виступав зі зверненням і не закликав до військового перевороту», — йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації.

Кріс того, радниця керівника Офісу президента Дар'я Зарівна розповіла про дезінформаційну кампанію проти Олени Зеленської. 

Росіяни створили фейковий новинний сайт під назвою «The Intel Drop», на якому поширюють неправдиву інформацію англійською мовою. 

В одному з таких матеріалів було сказано, що благодійний фонд Першої леді України нібито причетний до торгівлі людьми. Росіяни звинуватили Зеленську у тому, що за допомогою фонду вона під приводом порятунку дітей відправляла сиріт у Францію, Велику Британію, Німеччину.