«Розбите серце» — це не просто метафора. Або що таке синдром такоцубо

Authors:
Бережи себе
«Розбите серце» — це не просто метафора. Або що таке синдром такоцубо

У медицині дійсно існує синдром розбитого серця. Такий стан виникає гостро на фоні дуже емоційних подій і, за симптомами, схожий на серцевий напад.

З медичного погляду, це стрес-індукована кардіоміопатія — захворювання, в результаті якого порушується робота серця. Про причини та групи ризику розповідаємо спільно з кардіологинею Марією Павленко.

Про причини «розбитого серця»

У житті кожної людини трапляється досить багато емоційних подій. Це може бути як смерть близької людини, важке захворювання, велика сварка, так і позитивні ситуації, як-от великий виграш у лотерею. На цьому фоні може розвиватися кардіоміопатія такоцубо. На це може повпливати не тільки емоційний стрес, а й фізичний, як-от аварія, серйозна операція тощо.

Також до тригерів кардіоміопатії зараховують деякі медичні препарати — сильні протиалергійні засоби, екстрені ліки проти нападів астми, сильні стимулятори, ліки, які призначають від тривожності та навіть препарати від закладеності носа. 

Точна причина виникнення синдрому невідома. Проте вважається, що під час значної стресової події в організмі людини виділяється надвелика кількість стимулюючих гормонів (адреналін / норадреналін), що й призводять до змін у роботі серця. 

Ці зміни є доволі специфічними: верхівка серця розширяється, а інші частини дещо звужуються. І серце набуває вигляду такоцубо — японського глечика для виловлювання восьминогів. Звідси й походить назва синдрому. 

За такого стану серце не може повністю та належним чином виконувати свої функції — розвивається серцева недостатність.

Чи існують групи ризику?

Синдром частіше спостерігається у жінок віком понад 50 років. Також люди, які мають діагностовану депресію, підвищену тривожність та інші вразливі психічні стани мають більшу ймовірність розвинути кардіоміопатію за сприятливих зовнішніх умов. 

Які симптоми можуть вказувати на синдром «розбитого серця»?

Основні симптоми не є специфічними суто для цього стану. Проте на них обов’язково варто звертати увагу:

  • біль у ділянці грудної клітки;
  • задишка;
  • зниження артеріального тиску;
  • порушення ритму роботи серця. 

Ці прояви можуть бути дуже схожими на інфаркт міокарда. Щоб відрізнити ці два загрозливих стани, лікарі проводять ряд специфічних досліджень. Бо визначити, чи це кардіоміопатія, чи інфаркт міокарда лише за симптомами майже неможливо. 

З хороших новин — кардіоміопатія такоцубо зазвичай ефективно лікується та минає за кілька тижнів (в деяких випадках за кілька місяців) без довгострокових наслідків для здоров’я людини.