«Роман пишався б нами». Як громада Протасового Яру продовжує боротьбу
Роман Ратушний — громадський активіст, учасник Євромайдану, очільник ГО «Захистимо Протасів Яр» та військовий-доброволець. Рік тому, 9 червня, російські військові вбили Ратушного на Ізюмському напрямку.
Ще з 2018 року громада Протасового Яру, яку очолював активіст, бореться із забудовниками за право створити заказник і парк для киян. За роки протистояння активісти стикались із погрозами і судовими позовами. Після загибелі свого очільника громада продовжила його справу: активісти добились створення заказника і виграли апеляцію проти дніпровського бізнесмена Геннадія Корбана. Однак протистояння триває досі, а забудовники подають позови, щоб не допустити фактичного створення заказника.
Розповідаємо про діяльність ГО «Захистимо Протасів Яр», боротьбу за парк та вшанування памʼяті Ратушного через рік після загибелі.
Боротьба за Протасів Яр
Протасів Яр — історична зелена зона у центрі Києва. Історія із забудовою території сягає ще 2002 року, коли земельну ділянку на вулиці Миколи Амосова перевели зі статусу «території зелених насаджень загального користування» до «території житлової і громадської забудови». Там планувалася забудова.
У 2007 році Київська міська рада за головування Леоніда Черновецького вивела з зеленої зони і надала 3,23 га у Протасовому Яру в оренду ТОВ «Бора» на п‘ять років. Засновниками цього товариства є офшорні компанії, зареєстровані на Кіпрі та Маршаллових островах.
«Рішення 2007 року про виведення ділянки з зеленої зони незаконне: не було дотримано процедури внесення змін до Генплану. Роман Ратушний і Євгеній Самуджан оскаржили рішення. Перша інстанція стала на бік забудовника, але в апеляції позов задовольнили. І це рішення встояло у Верховному Суді. У 2012 році Київрада продовжила договір оренди з “Борою” на п’ять років, до 2017, але Черновецький одноосібно “продовжив” договір оренди ділянки до 2022 — просто 10 років порахував не від дати укладення договору, а відтоді, коли захотілось», — зазначила адвокатка ГО «Захистимо Протасів Яр» Євгенія Закревська.
На підставі цього договору у 2018 році ТОВ «Бора» уклало договір суборенди з дніпровським забудовником ТОВ «Дайтона Груп», який планував звести на місцевості три будівлі висотою в 40 поверхів.
«Після проголошення результатів президентських виборів, ще до інавгурації [Володимира Зеленського], 1 травня 2019 року, прямо під моїм будинком почали ставити паркан у Протасовому Яру. Це дніпровський забудовник (ТОВ “Дайтона Груп” — ред.), якого пов’язують з Геннадієм Корбаном. Громада одразу почала протидіяти, ми швидко організувалися як сусіди та сформували ініціативну групу», — розповідав Роман Ратушний про створення «Захистимо Протасів Яр».
Громада ініціювала порушення кримінальних проваджень, подання судових позовів і встановлення пов’язаних із будівництвом осіб — бенефіціарами компанії-забудовника виявились дніпровські бізнесмени Геннадій Корбан та Олег Левін.
Ратушний розповідав, що від початку протистояння із забудовниками на адресу координаторів громади надходили погрози. На теперішню голову ГО Юлію Бартле здійснили напад, а сам Ратушний мусив переховуватись через переслідування. Адвокатка Романа Євгенія Закревська домоглась порушення кримінального провадження, але фактично його ніхто так і не розслідував.
Акції протесту допомогли зупинити вирубку дерев і не допустити будівельні роботи. Це дало час для судових позовів, якими юристи громади визнали нечинним дозвіл на будівництво, повернули ділянці статус території зелених насаджень загального користування та визнали недійсним договір суборенди. У січні 2022 року Верховний Суд визнав рішення судів попередніх інстанцій про визнання недійсним договору суборенди.
Роман загинув рік тому. Тоді громада заявила, що продовжить його справу та розбудує парк в Протасовому Яру, який матиме імʼя активіста.
Вже у липні 2022 року депутати Київради проголосували за створення ландшафтного заказника на обох схилах Яру. Адвокатка ГО «Захистимо Протасів Яр» Євгенія Закревська розповідає, що вся територія Протасового Яру де-факто є зеленою зоною, однак не вся є такою де-юре.
«Рішення Київради одразу почали оскаржували дві компанії — ТОВ “Протасів Яр” і холдингова компанія ЕНСО ГРУП” (обидві компанії надають в оренду й експлуатацію нерухоме майно — ред.), які хочуть далі забудовувати Яр. Вони не приховують цього, і, ба більше, розцінюють створення заказника як збільшення привабливості забудови. Їхні юридичні дії вже на рік відстрочили створення заказника», — каже Закревська.
Першу інстанцію справи з ТОВ «Протасів Яр» Київрада програла, 15 червня буде слухання апеляції. У справі з «ЕНСО ГРУП» по другому колу буде слухання в першій інстанції, розгляд ще не почався, і засідання поки не призначене.
Громада ініціювала позов до ТОВ «Протасів Яр», щоб встановити сервітут — право користування чужою власністю в спільних інтересах. Оскільки на їх ділянках створено заказник, має бути юридично зафіксовано, що люди можуть його відвідувати. Компанія виступає проти сервітуту, і суд в першій інстанції став на її бік — «Захистимо Протасів Яр» подали апеляційну скаргу.
«Люди, які борються з нами та хочуть отримати цю зелену зону, не думають залишитися в пам’яті киян, як люди, яким будуть вдячні покоління — вони борються тільки про за та забудову. Після загибелі Романа поновилися погрози. Громада розширилась багатьма громадянами, що переїхали з інших регіонів — були спроби вийти з ними на контакт. Представники забудовників пропонували допомогти освоїти зелену зону, але одночасно з цим побудувати школу та багатоповерхівки», — розповідає голова ГО Юлія Бартле.
«Честь і гідність» Корбана
«[Геннадій] Корбан вирішив поборотись за свою "репутацію". Якщо ТОВ “Дайтона Груп” не може збудуватись у Протасовому Яру, а залякати опонентів не виходить навіть кримінальними провадженнями і криміналом, то в засобах боротьби залишається ще й такий інструмент заткнути рот як позов про захист честі і гідності», — це частина публікації Романа Ратушного наприкінці 2021 року.
Одночасно з порушенням проти Ратушного кримінального провадження в березні 2021 року через акцію біля Офісу Президента, дніпровський бізнесмен подав позов, у якому вимагав спростувати всі згадки про себе на Facebook-сторінках активіста й ініціативи «Захистимо Протасів Яр».
Солом'янський районний суд виніс рішення в інтересах Корбана: визнав майже всю інформацію про нього на сторінках Ратушного і ГО невірогідною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію, й зобов’язав спростувати інформацію, а Роману Ратушному та ГО «Захистимо Протасів Яр» виплатити по 25 000 грн моральної шкоди та 69 974 грн судових витрат.
Адвокати подали апеляційні скарги. Розгляд призначили на 22 червня 2022 року, але Роман загинув. Батьки Ратушного намагались вступити у справу як його правонаступники та спадкоємці. Апеляційний суд їм відмовив, розглянув скаргу без Романа, без його представників та правонаступників і відмовив у задоволенні скарг.
Адвокати батьків Ратушного та ГО «Захистимо Протасів Яр» Євгенія Закревська, Антон Дикань і Оксана Михалевич подали касаційні скарги на рішення апеляції і виграли — Верховний суд постановив, що у справі допускається правонаступництво та направив її на новий апеляційний розгляд.
22 березня Київський апеляційний суд задовольнив скаргу адвокатів та скасував попередні рішення Солом'янського районного суду. Корбану повністю відмовили у позові, а його представники не з'явились на розгляді апеляції.
Адвокатки Михалевич і Закревська, повідомили нам, що Корбан подав касацію. Наразі його представники мають усунути недоліки скарги. Якщо їх усунуть вчасно — буде касаційний розгляд.
Діяльність громади
Після загибелі Романа Ратушного головою ГО «Захистимо Протасів Яр» стала Юлія Бартле. Вона каже, що під час повномасштабного вторгнення громада ще більше об’єдналась.
«У нашому мікрорайоні багато ініціатив, які допомагають і військовим, і цивільному населенню. Волонтери збирали гуманітарну допомогу, виїздили до звільнених Київщини, Харківщини та Херсонщини. Люди стають активнішими та з більшою ініціативністю долучаються до різних видів громадської діяльності», — каже Бартле.
Євген Черепня у ГО в основному займався організацією акцій та громадських активностей. Наприкінці березня 2022 року він разом із Ратушним поїхали на Сумщину і вступили до лав 93-ї бригади «Холодний Яр». Черепня каже, що багато активістів громади пішли захищати Україну у різних підрозділах. Євгенія Закревська зараз служить у 92-й бригаді імені кошового отамана Івана Сірка.
«Громада як була активною, так і залишилась, але переформатувалась і працює паралельно на фронті», — каже військовий.
Активісти продовжують займатись збереженням культурної та історичної спадщини Протасового Яру. Юлія Бартле розповідає, що дізнались цікавий факт — громада Протасового Яру на виборах до Київради 1917 року після І Універсалу отримала понад 200 голосів виборців. Це означає, що Громада існує понад 100 років. Також свого часу на Протасовому Яру був полігон, де японці допомагали готувати артилеристів під час Першої світової війни.
«Ми цікавимось, досліджуємо і хочемо розвивати цю зону. Хотіли б долучити Інститут фізкультури, його та різних дослідницьких центрів і лікарень розробки, щоб зробити теренкури — доріжки, що пролягають маршрутами з підйомами та спусками, призначені для лікувальної ходи. Будемо створювати такі доріжки в зеленій зоні для прогулянок. Є багато ідей, над якими є працюємо. Мені здається, що Роман пишався б нами», — розповідає Бартле.
Вшанування памʼяті Ратушного
«Вільний, доступний для всіх киян, зелений Протасів Яр став справою життя лідера нашої громади. Складаючи заповіт, Роман закликав нас довести справу про звільнення Протасового Яру до кінця. Громада буде продовжувати боротьбу і зробить все, щоб ця його мрія здійснилась», — пишуть активісти.
У памʼять про лідера громади Зеленбуд Соломʼянського району облаштував у Яру клумбу з символом громади, створили мурал з іменем та висадили дерева. Євген Черепня розповів, що від імені громади тривають переговори з органами місцевої влади та киянами про те, щоб намалювати мурал на будинку над одним зі схилів Протасового Яру. Головне, каже представник ГО, щоб у майбутньому назвати парк іменем Ратушного, але «до цього ще треба доборотися».
У вересні 2022 року Київрада перейменувала вулицю Волгоградську, яка була названа на честь російського міста, на вулицю імені Романа Ратушного. Голосування за перейменування проходило у додатку «Київ Цифровий» — таке рішення підтримали понад 30 тисяч осіб.
Зараз активісти разом із організацією «ПЕН», куди входить мати Романа Світлана Поваляєва, організували фестиваль памʼяті Ратушного, який триватиме до вересня: «Саме цей фестиваль ще більше об’єднав громаду, тому що нашою ціллю було створити живе продовження ідеї Романа: зібрати багато активної молоді, якій цікаво долучатись до різних ініціатив», — каже Юлія Бартле.
24 червня пройде День пам’яті Романа, під час якого презентують документальний фільм про активіста.
«Хотілося б, аби в нас був також музей Романа Ратушного на Протасовому Яру, для якого ми збираємо матеріали. У Роми ніколи не було зневіри, він був впевнений в громаді, і ми впевнені, що досягнемо його мрій і втілимо його бажання в цьому парку», — підсумовує голова громади.