Після 45 років обстеження обовʼязкове: що потрібно знати про рак молочної залози
Дарка Озерна
Рак грудей може бути й у чоловіків, проте жінки мають більші ризики. До того ж ризики змінюються впродовж життя, і для кожної вони свої — зумовлені генетикою, способом життя і, певною мірою, випадковістю, адже мутації відбуваються в тій чи іншій клітині кожної людини практично постійно. Проте здебільшого такі клітини або не становлять загрози, або самознищуються, або стають мішенню для імунної системи.
Серед факторів ризику розвитку раку:
- Сімейна історія (у кровної родички був рак молочної залози чи яєчників).
- Опромінення грудної клітки у віці до 30 років (радіотерапія лімфоми Годжкіна, наприклад).
- Якщо до 35 років не було вагітності та пологів.
- Відсутність періоду лактації.
- Ранній вік першої менструації (до 12 років).
- Куріння: жінки, які почали курити до 17 років, мають на 24% більший ризик розвитку раку грудей, ніж ті, хто ніколи не курив. Для жінок, які почали курити після 17-19 років, такий ризик вищий на 15%.
- Пізня менопауза — після 55 років.
- Гормональна замісна терапія в менопаузі.
- Доброякісні пухлини молочної залози (вони не стануть злоякісними, проте наявність одного свідчить про більший ризик появи іншого).
- Висока щільність молочних залоз — це збільшує ризик хибно негативних результатів обстежень, коли пухлина була, але її не помітили. Висока щільність молочних залоз означає, що залозистої та фіброзної тканини значно більше, ніж жирової. Щільність не можна оцінити візуально або тактильно — тільки радіографічно.
- Індекс маси тіла 25 і більше (вага [кг] / зріст2 [м]). Здебільшого розвиток надлишкової ваги та ожиріння пов’язаний із раціоном, зокрема таким, де бракує рослинної їжі, риби та горіхів; натомість багато перероблених продуктів, доданих цукрів та червоного м’яса.
- Зловживання алкоголем. Медичні настанови радять вживати алкоголь не частіше 2-3 разів на тиждень і не більше порції (40 мл для міцних напоїв чи 100 мл вина) за раз, а краще відмовитися від алкоголю взагалі.
Як відбувається рання діагностика раку молочної залози?
Золотим стандартом скринінгу на рак молочної залози є самообстеження, клінічне обстеження гінекологом/инею під час планового візиту та мамографія після 40-45 років згідно з графіком.
Ультразвукова діагностика (УЗД) не є рутинним та належним методом скринінгу, хоча реклама медичних послуг в Україні каже протилежне. Утім, УЗД може бути використана як допоміжний діагностичний метод, якщо результати мамографії неоднозначні, разом із діагностичною мамографією та комп’ютерною томографією.
Мамографія — це рентген молочних залоз. Цей метод може виявити пухлини, які ще невідчутні при пальпації та непомітні.
Рак молочної залози, як і більшість типів раку, розвивається переважно після 50 років; середнім віком виявлення пухлини є 62 роки. До 40 років скринінг на рак молочної залози поза групами ризику не проводять, бо потенційна шкода пацієнтці від процедури переважає потенційну користь. Загальний план проходження скринінгових обстежень раку молочних залоз такий (за настановами Американського товариства раку):
- 40-44 роки — щороку за бажанням;
- 45-54 роки — щороку обов’язково;
- 55 і старше — щороку за бажанням, можна раз на два роки.
Мамографію та/чи комп’ютерну томографію (КТ) можна розпочати в 30 років, якщо ризик розвитку раку молочної залози великий. Це визначає лікар/ка з урахуванням сімейного анамнезу, зокрема:
- якщо жінка є носійкою генів BRCA1, BRCA2 (визначено за генетичним тестом) або має кровних родичів з такою мутацією (і тест не робила);
- жінка проходила радіотерапію грудної клітки у віці 10-30 років;
- жінка має один із перелічених синдромів (або має прямих родичів/ок, які їх мають): Лі-Фраумені, Коудена Банайана-Райлі-Рувалькаба.
Якщо відомо, що жінка має мутантний ген TP53, то скринінг варто почати у 20 років.
Як і всі скринінгові методи, мамографія має свої обмеження. Це означає, що подекуди можливі хибно позитивні й хибно негативні результати. Та вчасна мамографія та уважність до тривожних симптомів переважно дозволяють виявити рак молочних залоз на ранніх етапах і успішно його подолати.
Червоні прапорці
Червоні прапорці — це прояви, на які слід негайно звернути увагу та звернутись до лікаря/ки. Щодо раку молочних залоз червоними прапорцями є:
- Асиметрія пипок на грудях. Груди рідко є тотожними й ідеально симетричними, проте якщо раптом різниця у формі та розмірах стала разючою, на це слід звернути увагу.
- Виділення з пипок (кров, гній).
- Нерівна поверхня шкіри в зоні пипок і навколо — горбики, нерівності, шкіра лущиться.
- Пипка провалилася.
- Почервоніння шкіри довкола пипки.
- При пальпації відчувається ущільнення.
- Відчувається біль у будь-якій частині грудей.
- Одна з грудей (чи обидві) змінили форму, і справа не у фазі менструального циклу, зміні маси тіла, вагітності чи лактації.
Ці симптоми не конче означають ймовірний рак грудей — їх можуть спричинити й інші стани. Та ці симптоми є приводом для негайного візиту до лікаря/ки.
Як зменшити ризик мати захворювання?
- Якщо вам понад 40 років — зробіть планову мамограму.
- Якщо вам менше за 40 років — ходіть на плановий огляд до гінеколога/-ині раз на рік-два.
- Якщо курите — відмовтесь.
- Спіть принаймні сім із половиною годин щоночі. У такому стані імунній системі легше «пильнувати» пухлини, а мозкові — адекватно реагувати на стресори.
- Урізноманітніть свій раціон — їжте передусім просто приготовану чи свіжу городину й садовину.