Підсумки: Крим. Денис Чистіков
Третій рік поспіль онлайн-медіа «Свідомі» в кінці грудня проводить підсумкові етери, на яких говорить про те, що змінилося в Україні за рік у різних сферах: військо, культура, медицина, освіта, судова та сфера політики.
Разом із заступником Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим Денисом Чистіковим обговорили ситуацію в Криму у час повномасштабного вторгнення, кроки повернення та реінтеграції півострова, порушення прав людини та інше.
Що зробила Україна щодо Криму?
Україна та весь світ побачили, що Росія вісім років мілітаризовувала тимчасово окупований Крим для подальшого наступу на Україну. Коли ЗСУ почали успішні контрнаступальні дії, стало зрозуміло, що питання повернення Криму є не мрією, а реальністю.
Володимир Зеленський акцентував, що повернення Криму — не лише декларація, а реальні кроки, які робить Україна. Перший Парламентський саміт Кримської платформи, який провели у жовтні в Хорватії, є інструментом для відновлення територіальної цілісності України.
Порушення прав людини та переслідування
Ситуація з правами людини погіршилась через страх спротиву. У першу чергу, почали обмежувати права журналістів, тому зʼявилась громадянська журналістика, представників якої почали переслідувати. У квітні затримали Ірину Данилович, яка працювала медсестрою та вела блог. Цього тижні Данилович винесли вирок — 7 років увʼязнення та 50 тисяч штрафу.
Цього року росіяни засудили 22 кримських татар термінами від 12 до 19 років увʼязнення. Цим тимчасова так звана «влада» проводить психологічне залякування населення півострова. Росіяни розпочали арешти адвокатів, трьох — позбавили ліцензії.
На території Росії та тимчасово окупованого Криму ввели відповідальність за так звану «дискредитацію» Збройних сил РФ. Крим — один із регіонів, де найбільше засуджених за цією статтею. 225 людей притягнули до адміністративної відповідальності, двох — до кримінальної.
Рух опору
Опір у тимчасово окупованого Криму є в різних формах з 2014 року. Після початку повномасштабного вторгнення розвивається мережа «Жовта стрічка», а також підпільний рух «Атеш».
Опір у Криму чинять всі, хто може, навіть ті, хто не були активними до 24 лютого 2022 року. Це викликає посилення репресивних дій Росії. Владімір Путін підписав закон, який дозволяє присудити довічне увʼязнення за диверсії, хоча це вже не має такого впливу, на який розраховували росіяни.
Незаконна мобілізація
З території тимчасово окупованого Криму від кінця вересня незаконно мобілізували близько трьох тисяч громадян. Однак відбувається і прихована мобілізація, зокрема, залучають цивільних медиків та вивозять у зони проведення бойових дій. Надалі можуть примусом мобілізувати до контрактної служби в ЗС РФ строковиків.
У місцях, де проживають кримські татари, чоловіків примусово мобілізували без медичного огляду. Росія також скоротила список хвороб, які не дозволяють проходити військову службу.
Деокупація та повернення Криму
Україна готова повертати Крим військовим шляхом, але для цього потрібні ресурси. Також потрібно припинити логістичне постачання росіян до півострова. Світ готовий і буде допомагати Україні до повного звільнення її територій.
Інтеграція Криму в Україну
- Відновлення публічної влади;
- Створення умов безпеки;
- Відновлення надання послуг;
- Створення органів влади (ймовірно, перший час діятимуть військові адміністрації);
- Впровадження реформ, прийнятих в Україні після 2014 року;
- Розв‘язання питань з нерухомістю;
- Перегляд судових рішень;
- Розв’язання питань гуманітарної політики;
- Робота з медіа та інформаційною політикою;
Культура Криму
Росія знищує все, що повʼязане з корінним народом півострова. Щороку росіяни проводять археологічні дослідження в Криму, і Україна не може контролювати, як росіяни використовують викопані памʼятки. Росія робить культурний геноцид — вивозить історичні архіви.
Під виглядом реставрації тимчасова окупаційна «влада» знищує культурну цінність обʼєктів: останній приклад — Золотий кабінет в Ханському палаці в Бахчисараї.
Мінкульт працює над створенням каталогу зниклих памʼяток, про які відомо Україні, аби привертати до них увагу світової спільноти та з метою притягнення до відповідальності причетних осіб.