«Підірвати російську економіку та воєнну машину». Чи можливо реалізувати План перемоги України, який розробив ОП?
16 жовтня 2024 року президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді План перемоги. За словами президента, він має посилити українські позиції задля справедливого завершення війни та примусити Росію до миру.
План складається з п’яти пунктів і трьох таємних додатків до нього. Володимир Зеленський вже представив План перемоги Президенту США Джо Байдену і кандидатам у президенти США Камалі Гарріс та Дональду Трампу. А також ознайомив з Планом Прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера, Президента Франції Еммануеля Макрона, італійську прем'єрку Джорджію Мелоні та канцлера Німеччини Олафа Шольца.
Свідомі пояснюють, про що План перемоги Володимира Зеленського та чи можливо його реалізувати.
Послухати матеріал:
Що входить до Плану перемоги?
Першим пунктом Плану перемоги Володимир Зеленський назвав негайне запрошення для України в НАТО. За його словами, Україна довела, що може захищати євроатлантичний альянс і демократичну ідеологію.
Протягом десятиліть Росія використовувала геополітичну невизначеність у Європі, а саме — факт, що Україна не є членом НАТО. І саме це спокушало Росію посягати на нашу безпеку. І тепер факт запрошення для України в НАТО може стати справді фундаментальним для миру,
— сказав президент.
Другий пункт — це посилення української обороноздатності. Виконанням цього пункту президент вважає продовження операцій Сил Оборони України на території РФ; посилення комплектування ЗСУ озброєнням від країн-партнерів; посилення ППО України та зняття партнерами обмежень на застосування далекобійної зброї на всій окупованій Росією території України й на території Росії. Третій пункт — це стримування Росії Україною та країнами-партнерами.
Україна пропонує розмістити на своїй землі комплексний неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту України від будь-якої воєнної загрози з боку Росії та який максимально звузить варіативність дій Росії до таких перспектив: або приєднатись до чесного дипломатичного процесу для справедливого завершення війни, або гарантовано втратити можливість продовжити агресивну війну внаслідок застосування Україною наданого пакету стримування згідно з визначеними військовими цілями Росії,
— пояснював Володимир Зеленський, як реалізувати цей пункт.
Четвертий пункт реалізації Плану перемоги України — це ріст економіки. Україна володіє багатьма природними ресурсами: уран, титан, літій, графіт тощо. Видобування цих ресурсів, як і інвестування в Україну як державу, має скласти конкуренцію Росії, яка захоплює ринки природних ресурсів у Європі та на інших континентах. Цей пункт також має таємний додаток, який передається лише визначеним партнерам.
«Україна пропонує Сполученим Штатам разом із визначеними партнерами, зокрема це Євросоюз, частиною якого Україна буде, та з іншими партнерами у світі, укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання потім відповідного економічного потенціалу», — говорив Володимир Зеленський.
П’ятим пунктом, розрахованим на післявоєнний час, є досвід України як військової та мілітарної потуги. Володимир Зеленський пояснив, що бачить, як у майбутньому український військовий контингент може не тільки передати свій дійсний воєнний досвід НАТО для зміцнення оборони Альянсу, а й замінити американських військових у Європі для «гарантування безпеки в Європі».
Як на План перемоги України відреагували її партнери та іноземні політики?
17 жовтня Володимир Зеленський відправився до Брюсселя презентувати План перемоги на спеціальному засіданні Європейської Ради. Також Україна готується до засідання «Україна – НАТО».
Новий Генеральний секретар НАТО Марк Рютте назвав План перемоги «сильним сигналом» у своїй пресконференції у Брюсселі та заявив, що Україна приєднається до Альянсу як 33-й чи 34-й його член.
«На цей момент виглядає, що Україна буде 33-м членом. Але, можливо, перед ними вирине хтось інший. Але Україна буде членом НАТО в майбутньому. Це те, що ми вирішили у Вашингтоні. Тож питання зараз — про хронологію», — сказав він журналістам.
Глава місії США при НАТО Джуліан Сміт повідомила, що країни-партнери України по НАТО не планують найближчим часом запрошувати Київ приєднатись до Альянсу.
Я думаю, що позиція НАТО щодо цього є дуже чіткою. Про це ми заявляли цього літа на 75-му ювілейному саміті, що Україна йде незворотним шляхом до членства, а також про те, що Україна стане членом Альянсу. Ми зараз не на тому етапі, коли Альянс говорить про надання запрошення в короткостроковій перспективі. Але, як завжди, ми продовжимо розмови з нашими друзями в Україні про те, якими шляхами вони можуть просуватися до Альянсу,
— сказала вона напередодні засідання міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі.
У Білому Домі поки не підтвердили свою позицію щодо підтримки чи заперечення Плану перемоги України. Прессекретарка адміністрації президента Джо Байдена Карін Жан-П’єр повідомила, що Україна сама має говорити про план завершення війни.
«США продовжуватимуть виявляти підтримку українців на полі бою», — зазначила вона.
Франція натомість підтримала План перемоги України та перший пункт Плану — вступ до НАТО. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро під час свого візиту до Києва 19 жовтня заявив щодо запрошення України до НАТО: «ми відкриті для цього, і це дискусія, яку ми ведемо з нашими партнерами».
Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен підтримав український План перемоги, і заявив, що в ньому є «справді дуже багато хороших ідей». Першочергово — це посилення партнерства між Україною та НАТО.
«Є люди, які все ще дуже скептично ставляться до членства України в НАТО. Ми активно підтримуємо це з датської сторони, — сказав він і також додав: Росія тепер ворог усіх нас, і План перемоги має відображати, наскільки вона небезпечна».
Данія також виділила 350 млн доларів на військову допомогу Україні 18 жовтня, після представлення Плану перемоги.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на противагу назвав План перемоги «більш ніж лякаючим». Він вважає що для завершення війни необхідні мирні переговори, а не «посилати більше зброї в Україну».
Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф повідомив, що країна виділить понад 271 мільйон євро на артилерійські снаряди для Сил Оборони України. Також прем’єр країни наполягає на тому, що Європа має озброюватись і виготовляти більше зброї, щоб захистити й себе.
Чи вдасться втілити План перемоги України та від чого це залежить?
План перемоги зав’язаний на партнерстві України з країнами-партнерами, першочергово членами НАТО та ЄС. Тому виконання Плану залежить не тільки від волі України, а й від бажання та дій країн-партнерів.
Ганна Гопко, екснардепка, співзасновниця Міжнародного центру української Перемоги (ICUV) і голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС» говорить, що навіть представлення Плану перемоги — це вже важливе досягнення української провладної верхівки.
Важливо, щоб Україна мала візію, мала своє бачення. Інакше ми матимемо всілякі плани “капітуляції” України — китайський, бразильський. Ватикан продовжуватиме робити заяви. Має бути коаліція рішучих країн, які хочуть нашої перемоги,
— говорить вона.
У другому пункті Плану Україна вказує на надання озброєння Силам оборони для продовження військових операцій та перенесення війни на територію Росії. Виконання цього пункту залежить саме від готовності країн-партнерів України піти на задані умови.
Консультант комітету ВР України з питань національної безпеки та оборони та ексспівробітник СБУ Іван Ступак вважає, що цей пункт досить складно буде реалізувати.
Про погодження країнами-партнерами цього Плану: ніхто не буде підписувати його, санкціонувати. Друга сторона — немає такої кількості техніки, яка потрібна Україні, немає такої кількості боєприпасів. Так, її треба робити, але це від трьох до шести місяців займе. А нам вона потрібна на позапозавчора. Також фактор виборчої турбулентності в США: коли обраний буде Дональд Трамп або Камала Гарріс, коли відбудеться інавгурація. І ми вже бачимо, що республіканці не хочуть голосувати за допомогу Україні. Багато факторів. І я вважаю, що наші західні друзі бояться таки перенесення війни на територію Російської Федерації, бо вони бояться ядерної війни,
— пояснює Ступак.
План перемоги України першочергово має намір підірвати російську економіку та воєнну машину. Зробити так, щоб Росія більше не загрожувала ні Україні, ні Європі. Тому необхідно посилити тиск на Росію — як дипломатичний, так і економічний, вважає Ганна Гопко.
«Запрошення в НАТО розглядається як каталізатор для перемовин, як тиск на Путіна, який завжди розказував, що НАТО для нього — це ключове, чого він там не допустить. Економічна ізоляція, посилення санкцій, ембарго на зріджений природний газ з Росії нарешті мають послати чіткий сигнал, що ми бачимо Україну частиною нашої спільноти. І це вже питання не лише про Путіна, тут вже питання про всю вісь зла. Але запрошення України до НАТО — це не головне. Головне, щоб були вступні переговори й ратифікації різними парламентами країн-партнерів», — говорить вона.
П’ятий пункт, який пропонує Україна, розрахований на післявоєнний час. Заміна американських військових українськими в Європі має посилити взаємозв'язки між країнами. А досвідчена українська армія передасть свої знання іншим військовим, зокрема альянсу НАТО.
Іван Ступак вважає, що цей пункт розрахований на те, щоб показати, яку користь може принести Україна в майбутньому країнам-партнерам.
«Щодо контингенту української армії — Україна пропонує тут ситуацію win-win. Європейці й американці, допоможіть нам побороти російську агресію, а потім ми з нашим досвідом будемо вас захищати. Але спочатку допоможіть нам. Це намагання бути корисними, важливими для Західної Європи. Бо там розмірковують з позиції вигоди. Ось вигода така: спочатку ви допомагаєте нам з Росією, а потім ми захистимо вас», — підсумовує він.
Поки План перемоги України Володимир Зеленський представляє іншим країнам та альянсам. Тут важливо — що буде далі: які саме країни підтримають План і скільки їх буде.
Ганна Гопко говорить, що навіть наявність плану — це вже важливий показник, що в Україні вірять у свою перемогу й чітко бачать її. Та чи побачать її країни-партнери?
Ми наближаємося до тієї лінії, коли ті, які маскувалися під хорошими заявами, насправді чекали моменту, щоб нас кинути. Тому дуже важлива стійкість всередині України зараз, я бачу всі ці чвари, розбрати. Є ті, хто хотів би, щоб ми самі здались. Тому добре, що цей План є і що в ньому є запрошення в НАТО. Я була у штаб-квартирі НАТО недавно, і там є різні голоси: ті, хто розуміє, що іншого варіанту немає, і ті, хто може вставляти нам “палки в колеса”. Тому нам необхідно продовжувати робити своє,
— підсумовує вона.