Офіс Президента запропонував версію процедури добору суддів Конституційного суду, яка відрізняється від рекомендованої Євросоюзом
Про це повідомив заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов у інтервʼю Liga.net.
Нагадаємо, реформа Конституційного суду — одна з ключових вимог для вступу України до ЄС. Україна має зробити процедуру добору суддів КСУ відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.
Зокрема Комісія зазначала, що в Дорадчу групу експертів, яка перевіряє кандидатів, потрібно включити ще одного незалежного міжнародного експерта. Це створить можливість мати право переважного голосу, не обирати недоброчесних та не блокувати рішення. Наразі закон передбачає шість членів: три незалежних та три від влади.
За словами Андрія Смирнова, у значної частини нардепів є побоювання, що «сьомий член групи від міжнародників буде означати надмірне втручання в дискрецію суб’єктів призначення суддів КСУ — президента, ВР та з'їзду суддів».
В ОП пропонують залишити шість членів групи експертів, а процедурні рішення ухвалювати більшістю голосів (чотири голоси з шести). Водночас за рішення про відповідність критеріям доброчесності та компетентності мають проголосувати мінімум два «міжнародники».
Андрій Смирнов презентував цю версію на зустрічі з представниками Міжнародного валютного фонду і «побачив зацікавленість».
Смирнов зазначив, що якщо альтернативну версію відкинуть — повернуться до першої з сьомим членом від міжнародних експертів.
«Я ставлю для себе дедлайн, щоб до кінця березня ми поставили крапку в цьому питанні», — заступник керівника ОП.
20 грудня Президент підписав закон, який вносить зміни до порядку відбору суддів КСУ, попри рекомендації Венеціанської комісії.
Виконавча директорка Фундації «DEJURE» Марина Хромних пояснювала Свідомим, що таким чином Верховна Рада може проголосувати за будь-яких кандидатів попри рекомендації групи — це несе загрозу незалежності Конституційного Суду.
Фото: Валентина Поліщук/LIGA.net