Невизнане Придністровʼя попросило Росію про «захист» від тиску Молдови. Що відбувається у регіоні?

Невизнане Придністровʼя попросило Росію про «захист» від тиску Молдови. Що відбувається у регіоні?

Що сталося?

Так звані депутати самопроголошеної Придністровсько-Молдавської Республіки звернулися до Ради Федерації та держдуми Росії з проханням про «захист» в умовах нібито «посилення тиску Молдови», пише молдовське видання NewsMaker.

Таке рішення «ухвалили» на зʼїзді «депутатів» 28 лютого. Вони також звернулися до ОБСЄ, СНД, Європарламенту, міжнародного комітету Червоного Хреста та в ООН, щоб ті «вплинули на керівництво Молдови».

Невизнана «придністровська молдовська республіка» звинувачує Кишинів у «економічній війні та навмисному блокуванню переговорів з Тирасполем». 

«Вирішено звернутися до Росії… з урахуванням факту постійного проживання в Придністров'ї понад 220 тисяч громадян Росії та унікального позитивного досвіду російської миротворчості на Дністрі, а також статусу гаранта та посередника в переговорному процесі», — йдеться у Декларації з’їзду.

Так званий «голова» регіону Вадим Красносєльський зібрав «депутатів усіх рівнів» невизнаної республіки. Водночас у резолюції, ухваленій на зʼїзді, немає заклику до Російської Федерації анексувати регіон.

Нагадаємо, Придністров’я — самопроголошена невизнана держава. Кишинів фактично не контролює регіон з 1992 року. Окрім того, Росія вже понад 20 років тримає там приблизно 1.5 тисячі своїх військових.

Що передувало?

У січні 2024 року уряд Молдови скасував пільги на мито для придністровських підприємців.

Голова невизнаної республіки Красносєльський назвав повернення мита  «середньовічною даниною».

«Сусідня держава, яка раніше сама зруйнувала банківсько-фінансові зв'язки з Придністров'ям і не мала жодних бюджетно-фіскальних взаємин з нашою республікою, фактично обклала придністровську економіку "даниною"», — заявили тоді у так званому Міністерстві закордонних справ «пмр».

Так звана «влада» регіону організовувала в Тирасполі протести проти дій Кишинева.

Перед проведенням сьомого «з'їзду депутатів» невизнаної республіки місцевий політик Геннадій Чорба припустив, що депутати нібито можуть звернутися до президента Владіміра Путіна з проханням про входження невизнаної республіки до складу Росії. 

25 лютого Головне управління розвідки України заявило, що «пмр» не проситиме про приєднання до Росії на зʼїзді, а поширення таких повідомлень назвало «свідомою дезінформаційної кампанією».

Інформацію спростували також у Кишиневі та Тирасполі.

Речник уряду Молдови Даніел Воде напередодні зʼїзду запевнив, що жодних загроз національній безпеці ця подія не несе.

«Ми уважно стежимо і повторюємо, що цей регіон теж хоче миру та безпеки. А те, що відбувається в Тирасполі, це пропагандистська подія, прийом, який не заслуговує на прямі трансляції іноземних журналістів або напружені заголовки у новинах,

— заявив Воде.

У січні 2024 року Президентка Молдови Мая Санду сказала, що навесні Росія знову спробує дестабілізувати ситуацію у країні через придністровський регіон.

«Ми усвідомлюємо ці ризики і робимо все можливе, щоб запобігти такій дестабілізації. Ми говоримо з ними і розповідаємо громадянам про ці ризики, як це було минулого року, коли Росія мала намір скинути уряд», — сказала Санду на пресконференції, передає Agerpres.

Як Придністровʼя незаконно сепарувалося від Молдови?

Свідомі вже розповідали про переговори Молдови з Європейським Союзом та її зміни на шляху до членства, включно з внутрішніми та зовнішніми викликами.

У 1990 році місцеві депутати проголосили Придністровську Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку, а в 1991 році — Придністровську Молдавську Республіку. 

Молдавська Радянська Соціалістична Республіка втратила контроль над регіоном і після відновлення незалежності в 1991 році не змогла його відновити. 

Після розпаду СРСР, між підконтрольними Молдовою територіями та невизнаною республікою виник військовий конфлікт за контроль над лівим берегом Дністра. 

Конфлікт почався із «закону про функціонування мов, прийнятого в 1989 році, який фактично зробив румунську мову офіційною». Жителі ж Придністров'я протестували проти нових норм «румунізації».

Окрім того, Росія після розпаду СРСР зберегла свій військовий контингент у регіоні. За даними Центру аналізу європейської політики, у 2022 році в регіоні перебувало приблизно 1 500 російських військових і від 4 500 до 7 500 місцевих військовослужбовців. 

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що «Росія тримає своїх військових у Придністровʼї без дозволу Молдови».