Не лише цукерки, але вони теж винні. Розповідаємо про карієс

Author:
Наталія Бушковська
Не лише цукерки, але вони теж винні. Розповідаємо про карієс

«Карієс» — слово, знайоме всім із дитинства. «Чистити зуби треба двічі на день, болючі дірки з’являються через цукерки, це все карієс», — чули ми від батьків. І не дарма.

Але чи так багато ми знаємо про карієс? Пропонуємо дізнатись більше про цей стан — і заощадити на візитах до стоматолога/ині.

Що таке карієс та чому він виникає?

Простими словами, карієс — це руйнування тканини зуба. Спочатку процес може навіть не мати симптомів — ви можете й не помітити, що щось пішло не так. Саме тому профілактичні регулярні огляди у фахівця/чині такі важливі.

То чому виникає карієс?

Передусім через бактерії. Вони утворюють на зубах стійкий наліт, який поступово руйнує поверхню зуба. Частіше руйнівний процес починається на задніх зубах, оскільки там багато борозенок, ямок, тріщин. Поступово в них накопичуються частинки їжі, які може бути важко вичистити.

Неналежна гігієна та надлишок солодкої вуглеводної їжі дійсно є однією з ключових причин розвитку карієсу. Підкреслюємо — йдеться саме про надлишок, а не про наявність вуглеводів у раціоні загалом.

Американська стоматологічна асоціація рекомендує зменшити споживання солодкого між прийманнями їжі. Особливо тим, хто в групі ризику розвитку карієсу, а саме: дітям, підліткам та людям старшого віку.

Хто в групі ризику?

Окрім дітей, підлітків і людей старшого віку, особливо уважними до здоров’я зубів варто бути людям, які мають печію. При такому стані кислота зі шлунка може потрапляти в ротову порожнину та серйозно пошкоджувати зуби.

Спеціалісти/ки також радять людям у групі ризику використовувати гумку без цукру з ксилітом. Це сприяє слиновиділенню та ремінералізації (відновленню) твердих тканин зуба і водночас не надає «харчів» бактеріям, які здатні спричинити карієс.

Цікаво, що сухість у роті також може підвищувати ризики утворення карієсу. Річ у тім, що речовини, які містяться в слині, протидіють кислотам, що виділяють бактерії. Але деякі медичні стани та препарати знижують виділення слини, що сприяє розвитку карієсу.

Що ще може бути помічним:

  • чистіть зуби двічі на день пастою, яка містить фториди (після чистки пасту слід спльовувати — не полощіть рота з пастою);
  • чистіть ділянки між зубами за допомогою зубної нитки;
  • не куріть;
  • зменште кількість солодкого в раціоні;
  • полощіть рот після кожного приймання їжі, щоб видалити залишкові частинки їжі;
  • якщо ви приймаєте на постійній основі певні ліки, які містять цукор, спробуйте знайти аналог без цукру;
  • регулярно відвідуйте стоматолога/иню та змінюйте наявні пломби своєчасно.