Конфлікт між владою Техасу та Білим домом щодо контролю над південним кордоном. Що відбувається?

Конфлікт між владою Техасу та Білим домом щодо контролю над південним кордоном. Що відбувається?

Що сталося?

10 січня Техас захопив частину американо-мексиканського кордону та заблокував роботу федеральних прикордонників у містечку Ігл-Пасс, де спостерігається сплеск перетину кордону мігрантами. Ця територія включає Шелбі Парк — міський парк на Ріо-Гранде, який зараз огороджений воротами та колючим дротом, що перешкоджає доступу прикордонного патруля.

12 січня, після того, як військовий департамент Техасу «захопив і почав охорону» парку Шелбі, двоє дітей і мати потонули в сусідній частині річки Ріо-Гранде. Тепер офіційні особи Техасу та США звинувачують один одного у сприянні обставинам, що призвели до трагедії.

22 січня Верховний суд США постановив, що федеральні агенти мають право прибрати колючий дріт та інші перепони, які влада Техасу встановила на кордоні уздовж річки Ріо-Гранде, щоб запобігти нелегальній міграції на ділянці кордону біля Ігл-Пасс.

Як зазначає CNN, минулого року влада Техасу подала до суду, щоб не дозволити агентам прикордонного патруля перерізати дріт, що розміщений на кордоні. Влада Техасу вважала, що такі дії незаконно знищили державну власність і підірвали безпеку штату. 

Після того, як Верховний суд виніс рішення, губернатор Техасу Грег Ебботт заявив, що не відступить. 

Це ще не кінець. Техаський колючий дріт є ефективним стримуючим засобом проти незаконних перетинів, які заохочує Байден,

— написав у X губернатор Ебботт.  

Міністерство внутрішньої безпеки США надіслало листа генеральному прокурору Техасу, щоб влада штату повністю відкрила територію парку Шелбі для агентів прикордонної служби. Вони вимагали доступу до цього району до п'ятниці, 26 січня.

Рекордна кількість арештів незаконних іммігрантів

Українська редакція Голосу Америки з покликанням на міграційну службу США пише, що кількість арештів за незаконний перетин кордону США з Мексики досягла рекордних показників у грудні, але зменшилась у перші тижні січня.

Прикордонники повідомили про 249 785 арештів на кордоні з Мексикою в грудні, що на 31% більше, ніж у листопаді, й на 13% більше, ніж у грудні минулого року.

Найбільша кількість серед заарештованих у грудні — 56 236 — мексиканці, друге місце з 46 937 арештами за венесуельцями.

Ще одним популярним місцем для перетину кордону для мігрантів є місто Тусон в Аризоні.

З огляду на таку ситуацію, ще 3 січня республіканці у Конгресі США заявили, що розпочинають процедуру імпічменту проти Міністра внутрішньої безпеки Алехандро Майоркаса. Вони звинувачували його у міграційній кризі на кордоні між Сполученими Штатами та Мексикою.

У відповідь Міністерство внутрішньої безпеки звинуватило республіканців у марнуванні дорогоцінного часу та доларів платників податків на політичний маневр.

Щоб усунути з посади Алехандро Майоркаса, більшість парламентарів у Палаті представників має проголосувати проти нього. Тоді справу почнуть розглядати у Сенаті, де переважають демократи. Лише якщо дві третини сенаторів проголосують «за», аж тоді ця ініціатива може завершитися звільненням.

Питання міграції фактично стало особливо гострим перед президентськими виборами у США.

Що стверджує губернатор Техасу?

Губернатор-республіканець Грег Ебботт стверджує, що Джо Байден нібито не дотримався імміграційних законів.

Замість того, щоб переслідувати іммігрантів за федеральний злочин незаконного перетину кордону, президент Байден направив своїх адвокатів до федеральних судів, щоб подати до суду на Техас за вживання заходів з охорони кордону,

  — заявив Ебботт 24 січня, цитує USA Today.  

Окрім цього, він вважає потік мігрантів «вторгненням».

Newsweek пише, що Техас хоче залучити волонтерів із Військового департаменту штату для патрулювання кордону «в зонах високої небезпеки, щоб позбавити злочинні організації можливості незаконно переміщувати наркотики та людей до Техасу».

Однак, за конституцією США, питання імміграції належать до повноважень федерального уряду.

Підтримка 25 штатів

Позицію Ебботта підтримала влада 25 штатів, де губернатори належать до Республіканської партії. 25 січня вони опублікували спільне звернення, у якому заявили, що Техас має конституційне право на самозахист.

Республіканці, на відміну від демократів, є жорсткішими у питанні міграції та перетину південного кордону США. 

Адміністрація Байдена зневажила своїми обов'язками перед штатами за конституційним компактом, тому Техас має всі юридичні виправдання захистити суверенітет наших штатів і країни,

— йдеться в заяві губернаторів.

Губернатор Флориди Рон Десантіс (радикальний республіканець, був опонентом Дональда Трампа у виборчій кампанії на пост кандидата в президенти від Республіканської партії, допоки не зняв свою кандидатуру 21 січня — ред.) 26 січня заявив, що він готовий надіслати службовців Національної гвардії Флориди на кордон США та Мексики.

Штати можуть збільшити зусилля, щоб забезпечити суверенітет території та суверенітет нашої країни,

  — сказав Десантіс пресі, цитує Голос Америки.  

Як відреагував Джо Байден?

26 січня Президент США Джо Байден оприлюднив заяву, у якій зазначив, що два місяці тому доручив своїй команді розпочати переговори з двопартійною групою сенаторів, щоб нарешті серйозно вирішити прикордонну кризу. 

Байден заявив, що готовий перекрити кордон у разі кризи з мігрантами. Він закликав законодавців ухвалити двопартійний законопроєкт, який наділяє його відповідними повноваженнями.

Закон стане найсуворішим і найсправедливішим набором реформ для забезпечення безпеки кордону, який будь-коли проводився в нашій країні. Це дало б мені як президенту нові надзвичайні повноваження закрити кордон, коли він буде перевантажений

— заявив Президент США.

Він додав, що також Конгрес має нарешті надати фінансування, яке він просив у жовтні, для забезпечення безпеки кордону. Це включає додаткові 1300 прикордонників, 375 імміграційних суддів, 1600 співробітників служби притулку та понад 100 найсучасніших інспекційних машин, які допоможуть виявити та зупинити фентаніл на південно-західному кордоні.

Учасники переговорів погодилися надати повноваження значно обмежити нелегальний перетин мігрантів на південному кордоні

За даними CNN, учасники переговорів у Сенаті погодилися надати США повноваження значно обмежити нелегальний перетин мігрантів на південному кордоні.

Угода Сенату, яка, як очікується, буде оприлюднена вже наступного тижня, також прискорить процес надання притулку для розгляду справ протягом шести місяців — порівняно з поточною системою, за якою для шукачів притулку може знадобитися до 10 років.

Окрім цього, Міністерству внутрішньої безпеки буде надано нове надзвичайне повноваження закрити кордон, якщо середня щоденна кількість мігрантів досягне 4000 протягом одного тижня.

Журналісти зазначають, що ці деталі відкривають нове вікно для перемовин, які тривають вже кілька місяців, оскільки лідери Сенату сподіваються, що їм вдасться приєднати угоду до допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. План також чинитиме тиск на республіканців, які мають вирішити, чи давати зелене світло цим новим органам влади, чи відхилити план.