Комітет премії Шевченка склав свої повноваження через незгоду з пропозицією ввести нову номінацію

Комітет премії Шевченка склав свої повноваження через незгоду з пропозицією ввести нову номінацію

Комітет з Національної премії імені Тараса Шевченка склав свої повноваження через незгоду з тим, щоб вводити нові номінації, критерії чи будь-які інші зміни до Положення.

Відповідну заяву опублікували на Facebook-сторінці премії. 

12 березня міністр культури Ткаченко заявив, що розраховує на запровадження змін щодо нової номінації «За внесок у перемогу» до 22 травня.

В Комітеті кажуть, що багатьох із них пропозиція про доповнення Премії новою номінацією, «а фактично паралельним конкурсом», застала зненацька. При цьому вони визнають, що потрібно відзначати значущі твори, створені не тільки після 2014 року, але й після 24 лютого 2022 року, а також не оминати увагою активну участь митців і діячів культури у наближенні перемоги.

«На сьогодні, коли вже визначені переможці, коли країна чекає Указ і оголошення імен справедливо та за всіма процедурами обраних лауреатів Премії 2023 року, такі зміни мають вигляд непродуманих і деструктивних», — йдеться у повідомленні.

Також в Комітеті зауважують, що введення змін підриває прозорість та виваженість процедур, а поява нових номінацій або інші несподівані зміни щодо нагородження вже визначених переможців підвищують довіру до Премії як найвищої відзнаки за твори літератури і мистецтва

Цьогорічних лауреатів визначили шляхом голосування 15 лютого 2023 року, як зауважують в Комітеті, без порушення «букви і духу Премії».

Вони ставляться з повним розумінням до ідеї запровадити особливу відзнаку для мистецьких творів, створених після 24 лютого. Але вважають, що спочатку пропозицію варто ретельно продумати, зокрема, щодо критеріїв, процедур висунення та відбору. 

Члени Комітету донесли свою позицію Офісу Президента і Мінкульту, але «в обставинах, коли їх поставили перед наміром зміни правила Положення, додати нові номінації та пришвидшити процедуру відбору», вони не бачать можливості продовжувати роботу.

Нагадаємо, 11 березня Комітет з Національної премії імені Тараса Шевченка оголосив переможців.

13 березня голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров подав у відставку. Макаров зазначив, що це була його ідея — запровадити додаткову номінацію «За внесок у перемогу» і перенести оголошення переможців на 22 травня.