Хто оплачує Starlink і що з мобільним зв’язком на полі бою в Україні буде далі?
Бізнесмени завжди брали участь у міжнародній політиці. На початку ХХ сторіччя американський підприємець Сем Зем’юрей домігся встановлення лояльної до себе влади у Гондурасі. Він створив приватну військову компанію, озброїв її американськими кулеметами та відправив в Гондурас, аби підтримати революційні загони генерала Бонілли. Найманці спільно з повстанцями захопили владу. Бонілла віддячив, надавши бізнесмену десять тисяч гектарів бананових угідь.
Державний департамент США знав про плани Зем’юрея. Підприємець діяв на власний розсуд, проте американські дипломати підтримували його. Коли повстанці отримали кілька перемог на полі бою, США організували перемовини між сторонами конфлікту. Після встановлення влади Бонілли в Гондурасі американські моряки допомагали патрулювати міста.
Підприємці можуть бути акторами в міжнародних відносинах, отримуючи підтримку уряду своєї країни. Попри збільшення впливу транснаціональних корпорацій чи інших неурядових акторів на міжнародну політику, останнє слово все ж за державами. Це демонструє і ситуація з Ілоном Маском.
Навіщо Маск підтримує Україну?
Спеціалізація Ілона Маска — стратегічно важливі технології: керовані штучним інтелектом автомобілі, космічні ракети, сонячні панелі, супутниковий інтернет, надшвидкі потяги, мозкові імпланти. Наразі Маск намагається придбати соціальну мережу «Twitter». Вона теж є стратегічно важливою, адже здатна суттєво впливати на суспільну думку.
Контроль над такою кількістю надсучасних чутливих технологій надає Маску значну владу. Аби не втратити її, він підтримує Україну, а точніше статус-кво, який дозволяє примножувати статки. Попри турбулентність 20-х років ХХІ сторіччя, найбагатші американці продовжують багатіти. За даними Федерального резерву США, їхні сукупні статки збільшилися з 15 до 17 трильйонів доларів. Це відбувається завдяки тому, що у світі зберігається свобода руху товарів та інвестицій. Якщо Росія переможе, цьому світопорядку може прийти кінець. Країни ставатимуть все більш ізольованими, тому бізнесмени не зможуть отримувати надприбутки.
Ціна допомоги
Через це компанія SpaceX безоплатно надала 15-20 тисяч терміналів системи супутникового інтернету Starlink та активувала роботу мережі в Україні. Це дозволяє українським військовим та державним службовцям залишатися на зв’язку в районах, де немає мобільного сигналу.
Проте не всі термінали, які працюють в Україні, подаровані. Від початку повномасштабного вторгнення українські волонтери закуповують термінали в європейських країнах та оплачують абонплату самостійно.
Наприклад, волонтер Дмитро Жлуктенко закупив понад 50 терміналів мережі. Він виплатив SpaceX вже понад 40 тисяч доларів, розповів волонтер в коментарі «Свідомі». 30 тисяч пішло на закупівлю терміналів, решта — на абонентську плату. Волонтерство почалося з того, що Жлуктенко купляв термінали знайомим у війську, які не мали зв’язку. Аби діяти ефективніше, пізніше хлопець створив благодійний фонд «Dzyga’s Paw» (названий на честь його собаки).
Натомість Маск стверджує, що абонплату більшості терміналів оплачує з власної кишені. На місяць це обходиться у 20 мільйонів доларів. Водночас SpaceX не розголошує, скільки терміналів працює в Україні, тому пересвідчитися в цьому неможливо.
Яка причина такої реакції Маска?
Власник SpaceX вважає, що ймовірність ядерної війни між НАТО та Росією зростає. Він хоче цього уникнути, адже така війна матиме гірші наслідки для світового порядку, ніж часткова перемога Росії у війні проти України. До того ж, світова війна, ймовірно, спричинить націоналізацію стратегічно важливих підприємств Маска. Тобто його компанії перейдуть під контроль держави, попри волю бізнесмена. Так, під час Першої світової війни США націоналізували залізничні, телеграфні та телефонні мережі, а під час Другої — підприємства з виробництва літаків, кораблів, кабелів та вибухівки.
Крім того, Маск читає російські пропагандистські медіа. Про це стало відомо під час судової справи щодо відмови підприємця купляти Twitter, попри підписану угоду. Під час її розгляду суд опублікував приватні листування підприємця з людьми причетними до угоди. У розмові з інвест-банкіром Антоніо Грасіасом Маск написав, що пропагандистський ресурс «Russia Today» публікує «багато дурні, але є і гарні точки зору». Russia Today — підконтрольна Кремлю медіамережа, яка протягом десяти років поширює дезінформації. RT стверджувало, що у європейських країнах офісним працівникам вживлюють чіпи під шкіру, аби контролювати їх. З 2014 року RT створювали міт фашистської України.
Що буде далі?
Відомо, що ще у вересні SpaceX звернулась до Пентагону з листом про неможливість далі підтримувати Україну безоплатно. Маск хотів, щоб Сполучені Штати оплачували роботу Starlink в Україні. Публічно Департамент оборони відмовився коментувати рішення, повідомивши лише те, що перемовини тривають. Проте заступниця Секретаря оборони США Ллойда Остіна Сабріна Сінгх натякнула, що департамент вже веде перемовини з іншими операторами. Згодом Маск знову пообіцяв допомагати надалі. Водночас інші країни оплачують роботу 11 тисячі терміналів.
Чи не змінить Маск свою думку в майбутньому? Дмитро Жлуктенко вважає це неможливим. Волонтер планує закупити ще 100 терміналів Starlink, що дозволить йому створити запас і швидше видавати засоби зв’язку тим військовим, які терміново потребують його.