ЧИ НЕ ВАТНА ВАША АПТЕЧКА? ЧАСТИНА 2: ЛОР НЕ РЕКОМЕНДУЄ
INSCIENCE
Діти 90-х точно це пам’ятають. Фурацилін для полоскання горла, горілчаний компрес на вухо, дихання над гарячою картоплею. Неприємно, але мама сказала треба — то треба. Навіщо нас так мучили і чи мало це якийсь сенс?
Насправді багато з цих методів є неефективними, а іноді й шкідливими. Тоді чому це було популярно та навіть призначалося лікарями?
Розвінчуємо міти радянської та пострадянської медицини спільно з Олександром Семенюком — доцентом катедри оториноларингології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та лікарем-отоларингологом дитячим КНП «Перше ТМО м. Львова».
Фурацилін
Цей неприємний на смак засіб дійсно має антисептичний ефект. Це антибіотик, яким полоскали горло, мили очі при кон’юнктивіті й навіть обробляли рани. Чи було це ефективно? Аж ніяк.
«У європейські чи американські протоколи лікування гострих запальних захворювань верхніх дихальних шляхів фурацилін не включений. Ми ж довіряємо джавелінам, NLAW, гаймарсам, то чому б не довіряти і в цьому питанні? Якщо болить горло — це або вірусна інфекція, якій жоден антибіотик не потрібен, або бактеріальна, яка потребує системного лікування», — зауважує Олександр Семенюк.
Лікар ставить у приклад вітряну віспу: чим би ви не мазали чи навіть не припікали елементи на шкірі, це не звільнить вас від вірусу (він назавжди залишається з вами).
«Нальоти на мигдаликах — це прояв загального захворювання, яке при інших симптомах потребує лікування. Нальоти можуть бути й при деяких вірусних (інфекційний мононуклеоз) чи грибкових захворюваннях. А от стрептококовий тонзиліт може бути й без нальотів, але завжди потребує діагностики й лікування системним антибіотиком (тобто таким, який треба пити, а не полоскати ним горло)».
«Фурацилін не вирішує жодних інших проблем: не знімає біль, запалення чи набряк, не освіжає дихання. Він неприємний на смак і важко розчиняється у воді», — каже Семенюк.
Що ж робити при болі в горлі?
→ прийняти знеболювальні всередину (парацетамол, ібупрофен);
→ якщо горло болить понад 5-7 днів, звернутися до лікаря для виключення бактеріальних чи гнійних ускладнень (зокрема, паратонзилярного абсцесу).
Горілка на вухо
Вважається, що це «прогріває» та «знеболює».
Як пояснює отоларинголог, в радянському союзі не було багатьох речей: свободи слова, валюти та деяких ліків. Вважалося, що властивості напівспиртового компресу, як-от посилення кровообігу чи зменшення запалення, можна застосувати й при болі у вусі.
«Тому досі призначається ціла схема накладання напівспиртового (а за відсутності спирту — горілкового) компресу на/за вухо», — каже лікар.
Але при цьому нагадує, що:
→ Отити бувають різні. Наприклад, при зовнішньому отиті попадання спирту (навіть невеликої концентрації) лише посилює біль.
→ При середньому отиті запалюються барабанна перетинка і середнє вухо. Вони розташовані так глибоко в черепі, що для них прогрівання шкіри ззовні чи вушної раковини — не дієві. З цієї ж причини не діє і прогрівання «синьою лампою».
→ Оскільки гострі середні отити виникають переважно в дітей, то горілчаний/напівспиртовий компреси різної концентрації можуть викликати опік шкіри, вушної раковини й зовнішнього слухового ходу.
→ Шкіра — повноцінний орган, який може всмоктувати речовини, тому такий компрес може навіть викликати алкогольне сп’яніння.
Дихання над картоплею
«Дихання над картоплею теж не входить в жодні цивілізовані протоколи лікування. Адже цей метод виник від браку ліків і знань», — пояснює Семенюк.
Потреба «подихати над картоплею» переважно виникає у двох випадках: при гавкітливому сухому кашлі та при будь-якому іншому кашлі.
«Гавкітливий сухий кашель, він же — несправжній круп, він же — гострий стенозуючий ларинготрахеїт — це гострий стан, який потребує медикаментозного втручання й може призвести до задухи та смерті. І “золотий стандарт” тут — кортикостероїди (“гормони”) інгаляційно та/або системно. У картоплі кортикостероїдів немає. Так, є рекомендація на початку цього захворювання вдихати вологе тепле повітря (наприклад, водяну пару у ванній). Але це тимчасовий прийом, аби заспокоїти дитину й дочекатися прийому гормону», — пояснює отоларинголог.
До того ж дихання над картоплею може бути небезпечним.
→ гаряча пара може обпекти обличчя й дихальні шляхи;
→ каструлю з киплячою картоплею можна перекинути й обпектися.