Чи існує «швидкий» і «повільний» метаболізм? Головне про обмін речовин і його вплив на вагу

Author:
Nataliia Bushkovska
Чи існує «швидкий» і «повільний» метаболізм? Головне про обмін речовин і його вплив на вагу

«Я легко набираю вагу — у мене повільний метаболізм». Фрази про «повільний» або «швидкий» обмін речовин у різних інтерпретаціях казала чи чула майже кожна людина.

Проте що ховається за терміном «метаболізм»? Чи дійсно є люди, які «їдять усе та не набирають вагу» та які міфи про обмін речовин і досі тримають нас в омані? 

Що таке метаболізм?

Термін «метаболізм» (або обмін речовин) охоплює низку складних хімічних процесів, мета яких чітка та зрозуміла — перетворювати їжу, яку ми спожили, на енергію. Метаболізм ніколи не зупиняється, навіть коли тіло людини перебуває в стані спокою або під час сну. Адже значну частину енергії організм витрачає на дихання, перетравлювання їжі, роботу внутрішніх органів, ріст і відновлення клітин тощо (а не тільки під час фітнесу, як іноді може здаватися). 

Кожна людина має базові метаболічні показники або основний обмін (BMR). Це та мінімальна кількість калорій, яка необхідна окремому організму для підтримки нормальної життєдіяльності в стані спокою.

Орієнтовний BMR можна розрахувати на основі таких даних як:

 • вік;
 • стать;
 • зріст;
 • вага;
 • фізична активність протягом дня. 

Наразі у відкритому доступі можна знайти калькулятори, які можуть зорієнтувати. Наприклад, ось цей.

Але підкреслимо, що це напрочуд орієнтовні показники. Кількість енергії, яка потрібна людині, може відрізнятись залежно від активності, апетиту, стану здоров’я та інших факторів. А ще особливості метаболізму визначаються генетикою, кількістю м’язової маси тощо.

Чи «винен» метаболізм у зайвих кілограмах?

Переважно — ні. Метаболічні процеси, навпаки, спрямовані на те, щоб збалансувати кількість енергії, яку витрачає та споживає людина. І, таким чином, підлаштуватись під потреби організму.

А як щодо щасливчиків зі «швидким метаболізмом»?

Поняття на кшталт «швидкий» і «повільний» метаболізм чисто технічно існують. Це означає, що деякі люди в стані спокою спалюють більше калорій, ніж інші. Проте це зовсім не корелює й не визначає вагу та комплекцію людини. Люди з надмірною вагою, навпаки, частіше мають пришвидшений метаболізм, оскільки їм потрібно більше енергії на підтримку базових функцій організму. 

Чи може метаболізм сповільнитись (пришвидшитись) внаслідок хвороби?

Стани, які впливають на швидкість обміну речовин дійсно існують. Наприклад, ендокринні розлади. Внаслідок такого захворювання як тиреоїдит Хашимото порушується робота щитоподібної залози. Орган виділяє менше гормонів, ніж необхідно, що сповільнює метаболізм. А от хвороба Грейвса — інший аутоімунний розлад — провокує щитоподібну залозу виробляти гормонів понад норму. Як результат — метаболічні процеси пришвидшуються. 

Чи можна «покращити» метаболізм?

Можна. Проте поради вас зовсім не здивують новизною.

Важливо дотримуватись різноманітного здорового харчування.

На перебіг метаболізму шкодить як переїдання, так і недоїдання. Як вже зазначали вище, обмін речовин «підлаштовується» під потреби організму. Якщо ви різко скорочуєте кількість калорій, то і витрачати організм намагатиметься менше. 

Натомість:

 • не голодуйте і не пропускайте прийоми їжі;
 • надавайте перевагу свіжим фруктам, овочам і складним вуглеводам; 
 • уникайте споживання насичених жирів і трансжирів;
 • споживайте достатньо білка;
 • практикуйте силові вправи;
 • пийте достатньо води;
 • здоровий сон дуже важливий для регуляції апетиту, а значить — для ваги й обміну речовин.