Чотири українські наукомісткі стартапи, за якими варто слідкувати

Author:
Марі Медловська
Чотири українські наукомісткі стартапи, за якими варто слідкувати


Попри те, що фінансування науки під час війни майже припинилося, українські науковці та науковиці, інноватори та інноваторки продовжують працювати. Бо наука та технології допомагають перемагати у війні, сприятимуть відбудові та розвиватимуть економіку в майбутньому.

Ділимося добіркою чотирьох наукомістких стартапів, за якими варто слідкувати.

А поки ви читаєте, наші друзі з організації INSCIENCE готують найбільшу в Україні науково-популярну конференцію @inscienсe.io INSCIENCE CONFERENCE 2023, де можна буде познайомитися зі згаданими стартапами (і не тільки!) особисто.

Anima

нейробіологічний тест психічного стану

Хто робить: Сергій Данилов та Роман Гавриш

Про що проєкт: Anima допомагає уникнути розладів психіки або вчасно виявити їх, щоб користувачі/ки могли звернутися по допомогу. Це методика оцінювання психічного стану людини, в основі якої технології eye-tracking і machine learning, а також методи доказової психології та нейробіологія.

Зараз Anima має два види онлайн-тестів — на тривожність та депресію. Перед проходженням тесту вона запропонує оцінити симптоми й зрозуміти, який тест буде актуальнішим для користувача/ки. Спочатку — «класичний» для когнітивно-поведінкової терапії опитувальник Бека, потім — eye-tracking тест, який оцінить викривлення уваги та рівень напруги. 

Тести будуть корисні всім: і тим, кому просто цікаво перевірити стан ментального здоров’я, і тим, хто опікується цим постійно. Засновники особливо радять їх учасникам та свідкам травматичних подій, людям, які мають надмірний стрес, терапевтам та їхнім клієнтам.

Anima вже допомогла військовим покращити соціалізацію після бойових дій, а також знизити переживання щодо стану ментального здоров’я у підлітків.

Promin Aerospace

аерокосмічний стартап, який розробляє надмалу орбітальну ракету

Хто робить: Міша Рудомінський та Віталій Ємець

Про що проєкт: якщо просто, Promin Aerospace розробляє двигун для надлегких ракет, які здатні виводити корисні навантаження на низьку навколоземну орбіту. Якщо складніше, то двигун працює на твердому паливному стрижні, який і спалюється під час польоту, і служить корпусом для ракети. Вона може мати масу від 100 до 500 кг. Тобто на відміну від сучасних ракет-носіїв з рідкими та твердопаливними двигунами, українська розробка може похвалитися меншою вартістю запуску, але більшою ефективністю, екологічністю та простотою виготовлення.

Застосування цієї розробки, по-перше, дозволить відчутно знизити вартість виведення ракет на орбіту і таким чином прискорить та посилить наукові дослідження, які потребують таких технологій. По-друге, її можуть використовувати міжнародні компанії для знімання поверхні Землі, запусків телекомунікаційних супутників. По-третє, вона частково розв'язує проблему з космічним сміттям, якого навколо Землі стає все більше, і, відповідно, безпечністю інших космічних об’єктів на орбіті. 

UA Dynamics

компанія, яка розробила багаторазовий ударний безпілотник Punisher 

Хто робить: Максим Музика

Про що проєкт: мабуть, про Punisher чули всі. І не дивно: 60 екіпажів, до 1500 місій на місяць, точні влучання на відстані до 45 км — це все про український багаторазовий розвідувально-ударний безпілотник компанії UA Dynamics. Його розробила команда українських інженерів на чолі з Максимом Музикою, який у 2014 році брав участь у боях за Донецький аеропорт, а у 2015-2016 роках виконував завдання на фронті як командир групи 73-го морського центру спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого. 

Головна особливість Punisher — вартість бойової місії. Розробники заявляють, що «контейнер» з боєприпасом коштує приблизно $100-200 — і це найнижча ціна у світі. Окрім цього, безпілотник обладнаний унікальним «балістичним калькулятором» — технологією, яка дає змогу вражати цілі некерованими «контейнерами» з відхиленням до чотирьох метрів, а радіус суцільного ураження осколками може сягати 50 метрів.

Основні цілі, для знищення яких був розроблений Punisher, — командні пункти, підрозділи ППО та радіоелектронної боротьби, склади боєприпасів і палива, машини командного звʼязку та казарми. Не в останню чергу завдяки здатності літати на 25-45 км. Це стає можливим завдяки швидкості та безшумності безпілотника: він може розвивати швидкість до 198 км/год, а конструкція літакового типу дозволяє йому планерувати за вітром і довго триматися в повітрі. «Ви можете знати, що Punisher є десь над вами, але ви не чуєте і не бачите його, тож одна пташка може зробити 200 успішних вильотів і не бути збитою чи пошкодженою», — розповідає Максим. 

Esper Bionics

стартап, який розробляє «розумні» протези

Хто робить: Дмитро Газда,  Анна Белеванцева та Ігор Ільченко

Про що проєкт: Esper Bionics — український стартап, що розроблює протези, які можуть відтворювати дії біологічної руки.

Єдина і на цей момент головна розробка компанії — це, по суті, перший у світі «хмарний» робопротез, який працює на базі ШІ. Точніше, це «розумна» екосистема, яка дозволяє протезу функціонувати більш «інтуїтивно». 

Сам протез обладнаний 24 датчиками, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. Обмін інформацією між пристроєм та людським мозком відбувається через нейрокомпʼютерний інтерфейс. Для цього розробники створили власний софт: систему Esper Control, що зчитує та передає сигнали, та платформу Esper Platfrom, яка завдяки машинному навчанню персоналізує контроль за роборукою. З часом пристрій починає розуміти рухи свого власника і вчиться їх передбачати. Протез важить всього 380 грамів.

17-18 червня у Києві та онлайн пройде найбільша науково-популярна конференція в Україні INSCIENCE CONFERENCE 2023. За два дні події відбудуться виступи глобальних та міжнародних спікерів. Серед них — експерти з NASA, Mars Society, Skeleton Technologies, IQM Quantum Computers, Latitude59, Deepwave Ventures, Університету Вашингтона, Українського фонду стартапів, Інституту проблем безпеки АЕС НАН України та інші. 

Окрім лекцій і воркшопів, буде виставка стартапів і технологій — всіх, що наближають перемогу країни. Можна буде познайомитися зі стартапами, про які ми розповіли у цьому матеріалі. Квитки шукайте на сайті INSCIENCE.