Без чотирилапих у подарунок. Як стати відповідальним петперентом для тварини?
25 799 собак та 19 473 коти перебували під опікою притулків та волонтерів. Такі дані Українського центру вивчення громадської думки «Соціоінформ» станом на січень 2023 року. Кількість тварин у притулках збільшилась із повномасштабним вторгненням Росії в Україну, бо не всі забирають із собою домашніх улюбленців під час евакуації.
На жаль, є ще один чинник, через який щороку більшає підопічних у притулках. Після зимових свят покинутими залишаються тварини, які стали живим подарунком. Нові власники, не впоравшись із відповідальністю, позбуваються кошенят, цуценят та інших тварин. Це створює додаткове навантаження на притулки, які й так в Україні перебувають у складному становищі.
«Взимку в багатьох притулках ситуація стає критичною, адже без регулярної підтримки навіть найпростіше завдання перетворюється на виклики. Окрім цього, зимовий період загострює проблеми зі здоров’ям у тварин. Низькі температури, вогкість і стрес провокують захворювання, особливо серед тих, хто вже ослаблений», — зазначає Ірина Лозова, керівниця напряму КСВ-проєктів у Kormotech.
Тварини здатні зробити наше життя кращим, якщо відповідально підійти до петперентства. Дотримання певних рекомендацій допоможе вашій з пухнастиком історії мати щасливе продовження.
Прослухати матеріал:
Тварини — не подарунок, а відповідальність
Часто тварин дарують на зимові свята дітям. Але кампанія бренду преміального харчування Club 4 Paws нагадує: «На жодне свято тварина — не подарунок». У суспільстві існує міф, що в такий спосіб дитина отримує підопічного та вчиться брати на себе відповідальність за чуже життя. Дійсно, діти відчувають емоційну прихильність до тварин, але не можуть взяти на себе повну відповідальність за їхній добробут. Як мінімум, дитина не має фінансової незалежності, а утримання тварин — це і про суттєві витрати: послуги ветеринара, корми та послуги кінолога для великих собак. Також тварини, зокрема собаки, потребують досить багато часу разом зі своїм господарем, а також терпіння від останнього під час навчання команд, до прикладу.
Навіть у Законі України «Про захист тварин від жорстокого поводження» йдеться про те, що супроводжувати тварину за межами дому можна лише з 14 років. Тому нова тваринка у вас вдома — точно не подарунок саме для дитини.
Тварини не можуть бути подарунком-сюрпризом і для повнолітньої людини. Навіть за умови, що вона згадувала про бажання мати собаку, кота чи кролика. Якщо людина попередньо не мала досвіду утримання хатнього улюбленця або ж не була готова фінансово, емоційно та психологічно, це буде стрес для обох сторін. Існує навіть синдром Puppy blues, симптоми якого нагадують післяпологову депресію, але для петперентів. Нова відповідальність, зміни звичного способу життя, пов’язані з новим чотирилапим членом родини викликають думку хибності рішення завести тварину. Людина просто може не усвідомлювати, що насправді стоїть за співмешканням з твариною. До того ж необхідно пам’ятати, що тварини — це живі розумні істоти, які мають свій характер, який може не збігатися з очікуванням нового петперента.
Проте якщо ви плануєте зробити тваринку членом своєї сім’ї, розгляньте можливість взяти її з притулку чи з вулиці. Ви будете відчувати безмежну вдячність та тепло щодня.
Питання, на які варто дати собі відповідь
Щоб уникнути розчарувань від порівняння очікування та реальності, ви маєте проговорити з сім’єю, чи готові всі її члени до змін, які обов’язково виникнуть з появою тварини. Хатні улюбленці наповнять ваш дім безумовною любов’ю, варто лиш знати деякі особливості їх утримання.
Перше, до чого необхідно бути готовим, — це що мале кошеня чи цуценя потребує багато уваги та терпіння, насамперед коли воно росте, адже може попсувати багато речей у вашому домі.
По-друге, заняття з кінологом необхідні для собаки, щоб він міг бути соціалізованим та спокійно поводитися в присутності інших тварин чи людей.
Третій важливий аспект догляду за твариною — це харчування. Для того, щоб улюбленець почувався щасливим та здоровим, необхідно годувати його збалансованим раціоном — сухими та вологими кормами, які містять необхідний відсоток протеїнів та мікроелементів, а також враховують специфічні особливості тварини — стерилізовані, із проблемами сечовивідних шляхів, для видалення шерсті, гіпоалергенне тощо.
Четверте питання, на яке необхідно звернути увагу, стосується планових візитів до ветеринара, а також стерилізації чи кастрації для того, щоб уникнути небажаного потомства й безпритульних тварин згодом. До прикладу, кішка за десять років життя може народити понад 80 кошенят, яким буде складно знайти дім. До того ж стерилізація зменшує ризик появи різних хвороб репродуктивної системи тварини.
П’яте, до чого необхідно підготуватися майбутнім петперентам, — це шерсть або ж волосся. Варто бути готовим до того, що шерсть буде всюди. Представників порід, волосся яких схоже за структурою до людського, необхідно регулярно водити на грумінг. Це вимагає додаткових витрат і часу.
Для того, щоб краще уявити ваш потенційний досвід, ви можете переглянути відео з домашніми тваринами інших людей. Завдяки ним ви зможете підготуватися до того і яку шкоду можуть тварини завдати помешканню, але й скільки радості чотирилапі приносять у людське життя. Цікаві історії можна знайти в коментарях під такими відео: деякі піднімуть настрій, інші — вбережуть від помилок.
Узгодьте, чи буде у когось з ваших знайомих можливість потурбуватися про тварину, коли родина поїде у відпустку, ще до моменту появи улюбленця у вас вдома. Також зверніть увагу на тривалість життя тварин та поставте собі запитання, чи ви готові усвідомити, що ваш улюбленець з вами, на жаль, не на все життя? Однак ви для нього — найголовніші люди й цілий єдиний всесвіт.
Важливо усвідомлювати, що тварини ростуть та старіють. І на кожній стадії виникають свої особливості. Мале кошеня чи цуценя може псувати шпалери або обшивку меблів. З віком у тварин, як і в людей, виникають проблеми зі здоров’ям, а лікування у ветеринарній клініці не дешеве.
Дійсно, турбот із появою пухнастика може додатися немало, та якщо ви готові до цього — ви будете отримувати величезні дози любові та радощів від тваринки, для якої станете сім'єю.
Підготовка до петперентства
Після свідомого рішення взяти додому тварину має відбутися свідома підготовка до її появи у вас вдома. Ви маєте адаптувати свій розклад, враховувати частоту прогулянок із собакою або час для ігор з кішкою.
Корисно буде почитати спеціалізовані статті про те, які особливості здоров’я притаманні для певної породи тварини. До прикладу, на сайті бренду преміального харчування Club 4 Paws є публікації, в яких попереджають про схильність до захворювань різних порід через генетичні особливості, а також безліч порад щодо щасливого співіснування з пухнастиком.
Фраза «самолікування може бути шкідливим для здоров’я» актуальна для тварин також. Вже маючи домашнього улюбленця, ви маєте планувати регулярні огляди у спеціалістів, а також звертатися до них, якщо помічаєте зміни в поведінці тварини. Самостійно ставити діагноз і тим більше призначати лікування не можна — так ви з великою ймовірністю лише нашкодите тварині. Коли обиратимете ветеринара для свого улюбленця, не варто повністю покладатися на доброзичливість ветеринара до людей. Слідкуйте, чи знаходить він/вона спільну мову з вашою твариною.
Ваш дім має стати дружнім до тварини ще до її появи в ньому. До прикладу, якщо ви залишите дроти доступними для тварини, ви не лише ризикуєте отримати матеріальні збитки, якщо кіт чи собака спробують їх на зуб. Напруга може завдати шкоди улюбленцю. Рослини, якими може вирішити поласувати кішка, не лише втратять гарний вигляд. За даними ASPCA (Американського товариства запобігання жорстокому поводженню з тваринами), понад 400 видів кімнатних та вуличних рослин є потенційно небезпечними для котів. Серед них поширені в Україні алое, бегонія, драцена, фікус тощо. Чи доведеться вам обирати між рослиною і твариною? Ймовірно, так. І краще зробити цей вибір до того, як будете відповідальні за добробут обох.
Окрім того, щоб прибрати небезпечні предмети з рівня доступу тварини, необхідно позбутися деяких звичок. Наприклад — ставити вікно на провітрювання. Вертикальне провітрювання — смертельна пастка для котів. Застрягши в трикутному отворі, тварина не здатна самостійно вибратись і сповзає все нижче. Перебування більше як пів години в такому положенні може призвести до паралізації або смерті тварини.
Не забудьте перевірити на доцільність рекомендації щодо харчування, які ви отримаєте від людини, що вам продала/віддала тварину під час консультації з ветеринаром. Раціон може залежати від породи тварини.
Як і дітей, тварин необхідно виховувати, але підхід до них має бути спеціальний. Щоб налагодити гарні стосунки з твариною, ви маєте діяти правильно від першої комунікації з нею. Якщо у вас вдома вже живе інша тварина, то варто потурбуватися про комфортне сприйняття нею поповнення в сім’ї.
Останній крок перед тим, як привести додому чотирилапого члена родини, — придбати все необхідне для його комфортного співжиття з вами. Зараз на ринку є достатня кількість пропозицій товару, який спеціалізований під потреби тварин. Переноски, амуніція, шампуні та навіть гребінці мають бути виготовлені з урахуванням породи та віку тварини. Перелік містить багато пунктів, однак це забезпечить комфорт і радість у спільному житті із вже вашим пухнастиком.
На жодне свято тварина — не подарунок
Кампанія бренду преміального харчування Club 4 Paws нагадує про те, що на жодне свято тварина — не подарунок. Якщо ви давно готувалися стати петперентами та готові до всіх вище перелічених пунктів — вітаємо! Однак у такому випадку рекомендуємо обрати більш спокійний час до появи тваринки вдома ніж у зимові свята. Різдвяні свята нерідко збирають вдома натовп гостей, які можуть поводитись гучно. Однак для тварин важливий період для адаптації, коли вони можуть досліджувати свій новий дім без стресу. У Німеччині, до прикладу, не віддають тварину з притулку в період з 18 грудня до 2 січня.
Прийняття тварини в родину — відповідальна подія для обох сторін. Адже все життя кота чи собаки пройде поруч із вами, а їхній слід у вашому житті закарбується безліччю спогадів. Бажаємо, щоб вони були лише позитивними!