Прокурорка, захисниця рівних прав, остання надія демократів. Що відомо про нову кандидатку в президенти США Камалу Гарріс?

Прокурорка, захисниця рівних прав, остання надія демократів. Що відомо про нову кандидатку в президенти США Камалу Гарріс?

21 липня за місяць до конвенції Демократичної партії Джо Байден повідомив, що знімає свою кандидатуру з президентських виборів у США. Партія мала обрати нового кандидата швидко, без проведення загальних внутрішньопартійних праймеріз, які початково виграв Джо Байден. Нового кандидата мали обрати делегати від партії або комітет. Демократи схилились до першого варіанту.

Джо Байден підтримав кандидатуру віцепрезидентки США Камали Гарріс. Вже 2 серпня Гарріс підтримали більшість делегатів від Демократичної партії у внутрішньопартійному голосуванні. Тепер вона офіційна кандидатка від Демократичної партії. 

Свідомі розповідають про шлях у політику віцепрезидентки США Камали Гарріс, її політичну позицію щодо України і Тіма Волза — її кандидата у віцепрезиденти.

Як Камала Гарріс стала кандидаткою в президенти США від Демократичної партії

Джо Байден був абсолютним фаворитом Демократичної партії на внутрішніх виборах у 2024 році. Він набрав 87% на праймеріз, і готувався до номінації від Демократичної партії. Попри незадоволеність ним — (лише 40% американців підтримували його дії у травні 2024 року), Демократична партія вирішила обрати саме його, адже він чинний президент. Та й іншого кандидата, який би був популярним і зміг би скласти конкуренцію Дональду Трампу, демократи не мали.

Камала Гарріс, віцепрезидентка США в адміністрації Джо Байдена, не номінувалась на внутрішніх праймеріз. Вона підтримала Джо Байдена і так залишилась його кандидаткою у віцепрезиденти у 2024 році. 

Камалі Гарріс 59 років. Вона має ямайське та південно-азійське походження і починала свою кар’єру як прокурорка у Сан-Франциско. У Сполучених Штатах система влаштована так, що американці обирають і окружних прокурорів, і генеральних прокурорів своїх штатів. Тому Камалу Гарріс жителі Сан-Франциско обирали у 2003 і 2007 роках. А у 2010 році вона висунула свою кандидатуру на посаду генерального прокурора штату Каліфорнія — і виграла ці вибори. У 2014 році вона переобралась на цю посаду.

На посаді прокурора Гарріс вела боротьбу проти транснаціональних синдикатів з викрадення людей, першочергово жінок та дітей, у рабство. Вона відкривала справи проти комерційних коледжів у штаті Каліфорнія, які обдурювали студентів на оплату навчання, що не існує. Гарріс вела політику за рівність, розслідуючи злочини проти ЛГБТ+ людей та проти етнічних меншин у США. Також спеціалізувалась на злочинах про сексуальне насильство.  

Камала Гарріс також впроваджувала програми для засуджених, які давали їм можливість реінтегруватись у суспільство після виходу з в’язниці. Одна з таких програм «Знову на шляху» допомагала засудженим за збут наркотиків.

У 2016 році Камала Гарріс висунула свою кандидатуру до Сенату США і виграла. Ставши сенаторкою, вона опікувалась правом на аборт, підтримувала американську організацію проти розгортання ядерної зброї «Peace Action», виступала за доступну медицину для всіх американців, права жінок, ЛГБТ+ людей та етнічних меншин.

Так вона поступово набирала вагу у Демократичній партії. У 2019 році вона висунула свою кандидатуру на посаду президента США у внутрішньопартійних праймеріз Демократичної партії. Та у березні знялась з гонки, підтримавши Джо Байдена. Він зробив її своєю кандидаткою у віцепрезидентки, і разом вони виграли вибори у 2020 році.

Тепер Джо Байден підтримав її у гонці на президентських виборах в США, після зняття своєї кандидатури у липні 2024 року. Байдену закидали його вік та ставили під сумнів його здатність керувати країною наступні чотири роки й стан здоров’я. 

Камала Гарріс не була досить ініціативною віцепрезиденткою — вона мала 44% недовіри за даними дата-платформи «Statista». Тепер же вона має повести за собою Демократичну партію. 

Однак її кандидатура відкрила друге дихання для виборців Демократичної партії. У першу добу, після оголошення про висунення своєї кандидатури, Камала зібрала 81 мільйон доларів на кампанію. Це історичний рекорд для кандидата у президенти.

У своїй передвиборчій кампанії Камала Гарріс концентрується на внутрішній політиці. Вона обіцяє дозволити аборти для жінок у всій країні, зробити медичні послуги доступними. Гарріс виступає за скорочення викидів вуглеводню до 2030 року на 52% у США в рамках «зеленої політики».  Також виступає за расову рівність, демілітаризацію поліцейських департаментів та податкові пільги для сімей з дітьми.

У зовнішній політиці Камала Гарріс радше продовжує політику Джо Байдена. Вона виступає за підтримку України, утвердження держави Палестина та утримання США в НАТО. Та поки вона не акцентує на цьому уваги у своїй передвиборчій кампанії.

Та головне — вона контрастує проти Дональда Трампа. Саме Трамп розпочав кампанію проти Байдена щодо його віку. І тепер Трамп є «старим» кандидатом (78 років) проти на 18 років молодшої Камали Гарріс. І, звісно, різниця у їхніх політичних кар’єрах і життєвих шляхах. Трампа засудили в травні за 34 злочинами. Лише Верховний Суд США урятував його кандидатуру, визнавши президента «недоторканним». Камала Гарріс — прокурорка. Вона спеціалізувалась у сексуальних злочинах, за які судили Трампа. «The prosecutor vs. the felon» — так виглядає кампанія Гарріс проти Трампа. І, нарешті, вона збирає підтримку американців — у неї 45% підтримки виборців, проти 43% у Трампа. Та чи вистачить цього для перемоги на виборах — поки невідомо. 

Даг Клейн, нерезидент аналітичного центру «Atlantic Council» говорить, що саме її посада і досвід  прокурорки є основою для її кампанії на президентських виборах проти Трампа.

«Американці познайомилися з Камалою Гарріс, коли вона балотувалася від Демократичної партії у 2020 році, перш ніж її обрали напарницею Джо Байдена. Відтоді вона не відігравала помітної ролі в адміністрації Байдена. Гарріс взяла на себе відповідальність за такі стратегічні питання, як аборти та репродуктивні права в США, виступаючи як основна посланниця для адміністрації з цих питань», — підсумовує політичну кар’єру Камали Гарріс Даг Клейн і додає:

«Ключовим досвідом у її резюме є її роль генерального прокурора Каліфорнії до того, як стати сенатором. Контраст між Гарріс, яка балотується на своєму іміджі як прокурора, проти Трампа, який балотується як засуджений злочинець, — це те, що вона вже намалювала у 2020 році, і ця динаміка, ймовірно, буде відроджена».

Політична позиція у Камали Гарріс щодо України

У червні віцепрезидентка Камала Гарріс представляла США на саміті миру у Швейцарії. Під час саміту вона підтвердила позицію Сполучених Штатів щодо визнання Росії агресором у війні проти України та запевнила, що США продовжуватимуть підтримувати Україну у війні.

«Америка підтримує Україну не з милосердя, а тому, що це в наших стратегічних інтересах» 

— говорила віцепрезидентка Гарріс.

На посту віцепрезидентки Камала Гарріс підтримувала політику Джо Байдена щодо України ще й тому, що вона не мала такого досвіду у міжнародній політиці, як сам Байден. Джо Байден був віцепрезидентом в обох адміністраціях президента Барака Обами — з 2008 по 2016 рік. Камала мала до цього справу тільки з внутрішньою політикою у своїй політичній кар’єрі.

Та віцепрезидентка США Гарріс неодноразово представляла країну на різноманітних міжнародних зустрічах і конференціях. Так Камала Гарріс виступала на Мюнхенській конференції у 2022 і 2023 роках. У 2022 році вона заявляла про «непохитну» прихильність Америки до НАТО, у 2023 році — підтвердила, що Росія, ведучи війну проти України, вчиняє злочини проти людства. 

Камала неодноразово зустрічалась з Президентом України Володимиром Зеленським. У своїх перемовинах вона стверджувала про підтримку США України. Також Камала Гарріс підтримувала українську Формулу миру — ініціативу для завершення війни з Росією та потенційно мирний план для наслідування іншими країнами у майбутньому.

Однак у ролі кандидатки у президенти США від Демократичної партії, і за умови перемоги на виборах Камала Гарріс має будувати свою політику щодо війни Росії проти України і підтримки України в цій війні. Весь цей час Камала була на допоміжних ролях, пише видання «Time». А тепер має взяти на себе лідерство і обрати команду, яка буде підтримувати її в цьому питанні. 

Так Камала Гарріс не досить прихильно дивиться на Джейка Саллівана — радника президента Джо Байдена з питань безпеки. Разом з ним вона відвідувала Саміт миру, але у своїй потенційній майбутній адміністрації Гарріс не бачить для нього місця. Не бачить вона місця і для Джона Кірбі —  представника Державного департаменту США. 

Саме Джейк Салліван є противником ударів по території Росії західною зброєю, яку передають партнери Україні. Він вважає, що для захисту Україні достатньо бити по російських угрупуваннях військ на території України, в тому числі тимчасово окупованій. Так адміністрація Джо Байдена не дозволила Україні вдарити ракетами ATACMS по аеродромах у Воронезькій області у липні. Там Росія тримала свої літаки типу СУ-34. Та станом на серпень росіяни вивели літаки з зони ураження. 

Тому відносини між США та Україною і рівень підтримки України Сполученими Штатами залежатимуть ще від майбутньої команди Гарріс. Та сама підтримка точно збережеться, це пріоритет для виборчого штабу Камали.

Даг Клейн вважає, що Камала Гарріс продовжуватиме політику Джо Байдена щодо України, він позитивно налаштований щодо її майбутньої адміністрації, в разі її перемоги на виборах президента. 

«Її погляди щодо України, ймовірно, будуть дуже схожі на погляди Джо Байдена, але я думаю, що ми можемо побачити більше гнучкості. Вона захоче провести цю кампанію, спираючись на успіхи перебування Байдена на посаді, водночас контрастуючи з Трампом і Венсом, і ми, ймовірно, побачимо, що вона використовує те саме повідомлення, яке Байден використовував, описуючи Трампа як “собаку Путіна”. Попри це, якщо вона переможе на виборах і перегляне персонал національної безпеки, сподіваюся, ми побачимо нові обличчя, які не так стурбовані тим, що спровокують Путіна на ескалацію, і готові робити все необхідне, щоб допомогти Україні перемогти». 

Що відомо про Тіма Волза — кандидата у віцепрезиденти

Тім Волз — губернатор штату Міннесота. У 2018 році Волз переміг республіканського представника Джеффа Джонсона. У 2022 році переобрався на другий термін.

Саме під час його терміну у Міннесоті відбулись заворушення «Black Lives Matter» після вбивства поліціянтом Джорджа Флойда під час неправомірного арешту на вулиці у травні 2020 року. Поліціянт Дерек Шовін задушив Флойда коліном. Цей випадок поліційного насилля спричинив масові протести у США, але найбільші — у Міннесоті.

Дерека Шовіна заарештували, а у 2021 році винесли вирок у цій справі — 21 рік «за порушення громадянських прав». Губернатор Тім Волз тоді висловив співчуття родині Флойда за втрату. Також він намагався заспокоїти протести і заворушення, але визнавав — йому не вистачало ресурсів пожежників, поліції та національної гвардії, щоб зупинити заворушення, підпали і хаос на вулицях.

Ці протести також стали причиною публічної перепалки між Волзом і президентом Дональдом Трампом. Трамп тоді у своєму Twitter (зараз Х) написав «коли починається мародерство, починається стрілянина». Волз сприйняв слова Трампа як «підбурюючі», і відповів йому — «в такий нестабільний момент усе, що ми робимо, щоб підлити олії в цей вогонь, справді, справді складно». 

Тім Волз, як губернатор хиткого штату, може допомогти кампанії Гарріс привернути до себе виборців, які не визначились з кандидатом. Він вже має досвід комунікації з консервативними виборцями і може схилити їх на свою сторону. Також його політика схожа на політику Гарріс: він виступає проти поліційного насилля (для цього він вже вводив норми контролю над поліцією штату Міннесота), виступає за контроль над розповсюдженням зброї, рівність прав для ЛГБТ+, доступні аборти для жінок і доступні медичні послуги для всіх.

Волз також підтримує припинення вогню в Секторі Газа. Він засудив угруповання ХАМАС за напад на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, але з того часу дозволяв протести у штаті Міннесота на підтримку Палестини та неодноразово висловлювався проти політики Ізраїлю щодо ведення бойових дій у Секторі Газа й атак на цивільних.

Навіть на посаді губернатора штату, Тім Волз висловлював підтримку Україні. Він мав онлайн-зустріч з Володимиром Зеленським у квітні 2023 року, неодноразово висловлювався щодо прийому біженців з України у штаті Міннесота.

Та головне це те, що Тім Волз доповнює Камалу Гарріс. Він — білий чоловік, 60 років. Ветеран Національної гвардії Армії США. Вчитель за професією. Він з невеликого містечка Манкато, з населенням близько 45 тисяч жителів. Тім Волз репрезентує іншу Америку — сільську, з середнього Заходу, більш консервативну. Камала Гарріс, яка все життя робила кар’єру у Каліфорнії, має інший портрет. Разом вони намагатимуться отримати найрізноманітніший електорат в одній з найкоротших кампаній в історії президентських виборів у США.