Війна на виснаження. Як Росія випробовує українську ППО та чого очікувати взимку?
17 листопада 2024 року російська армія атакувала Україну масованими ракетно-дроновими ударами. Вони обстріляли енергетичну інфраструктуру, житлові будинки, залізницю. Для цього росіяни застосували 120 ракет різного типу і 90 ударних дронів. Через цю атаку загинули люди в Одесі, у Миколаєві, Нікополі та у Львівській області. Постраждали у Києві, в Одесі, Миколаєві, та на Дніпропетровщині. Українська ППО знищила понад 140 повітряних цілей.
Росія готувалась до цієї атаки всю осінь. Росіяни застосовували атаки ударними дронами та одиничними авіаційними та балістичними ракетами, щоб визначити позиції українських сил ППО та об’єкти інфраструктури. Також російські війська постійно обстрілюють прифронтові регіони, зокрема Харківщину, Сумщину, Донеччину, Запоріжжя та Херсон.
Свідомі пояснюють, як Росія виснажує українську протиповітряну оборону, щоб завдати більше шкоди українській інфраструктурі масованими ударами по ній.
Прослухати матеріал:
Безпілотники — обманки
У липні 2024 року представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Черняк говорив, що російська армія почала застосовувати безпілотники, зроблені з фанери й пінопласту. Ці дрони не несуть вибухівки, але можуть передавати інформацію росіянам про позиції українських ППО, бо оснащені камерами та українськими SIM картами.
«Росіяни визначають, де розташовані наші мобільні групи, де кулемети, які можуть їх знищити. Вони намагаються отримати повну картину, де розташовані всі наші ППО»,
— пояснював Андрій Черняк.
Українські сили протиповітряної оборони застосовують системи радіоелектронної боротьби проти таких безпілотників під час масових атак ударних дронів на Україну. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у жовтні 2024 року повідомляв, що сили ППО продовжать розвивати цю тактику надалі.
«Продовжуємо насичувати Повітряні Сили сучасними системами РЕБ. Це збільшить надійність захисту обʼєктів, які прикриваються від ударів з повітря», — говорив він.
Весь вересень і жовтень Росія атакувала Україну ударними дронами типу Shahed. Ракети застосовували для одиничних атак. Також росіяни удосконалили «шахеди» — вони почали виготовляти моделі ударних дронів з термобаричним боєприпасом. Під час підриву дрона, термобарична суміш взаємодіє з повітрям та утворює «вогняну хмару» температурою до 2 600 градусів. Така «хмара» миттєво розповсюджується у закритому приміщенні й спричиняє пожежу, шкодить органам слуху та легеням. Росіяни застосовують цей тип дронів для атак по житлових забудовах для ураження цивільних. Так вони здатні завдати найбільше шкоди українцям.
Тому російська армія посилила атаки на Київ восени саме ударними дронами. Щоб завдати найбільшої шкоди цивільному населенню.
Окрім цього, росіяни вдосконалили керовані авіабомби, від яких найбільше страждають Харків, Запоріжжя та Донеччина. Вони оснащують такі бомби ракетним двигуном. Завдяки цьому бомба здатна пролетіти до 120 км після того, як її скинуть з літака. Саме КАБ цього типу уразила будівлю Держпрому в Харкові. Щоб захиститись від цих авіабомб, українські сили протиповітряної оборони мають знищувати носії — літаки винищувачі. Для цього Україні необхідна далекобійна зброя для ураження аеродромів або збільшення кількості своїх винищувачів, які здатні перехоплювати російську авіацію у повітрі.
Херсонщина потерпає від російських атак різних типів. Окрім ударних дронів типу Shahed, керованих авіабомб та артилерії, росіяни застосовують проти місцевих жителів менші ударні дрони, як Ланцет, FPV тощо. У жовтні 2024 року росіяни атакували дронами магазин в Антонівці та медзаклад у Степанівці. В Антонівці одна людина загинула, шестеро постраждало, а у Степанівці дві медсестри отримали поранення внаслідок російських атак.
«Противник, як в тирі, проводить терор проти місцевого населення, застосовуючи FPV-дрони по цивільних, по рейсових автобусах, по цивільних автомобілях та будівлях, навіть по магазинах — по всьому, де він бачить скупчення людей. Це типовий терор, це типові дії держави-терористки, яка хоче знищити всіх українців і проводить свої бойові дії не проти Сил оборони України, а проти мирного населення»,
— пояснював ці атаки речник ОУВ «Таврія» полковник Владислав Волошин.
Він також зауважив, що росіяни застосовують подібну тактику терору місцевого населення на Донеччині та у Дніпропетровській області. Так росіяни обстрілюють Нікополь і близькі до нього громади.
Протидії таким атакам майже немає. Росіяни використовують географічну близькість тимчасово окупованих територій України до лінії бойового зіткнення, і так тероризують цивільне населення.
Російські навчальні тренування на стратегічних винищувачах
Вранці 15 листопада Повітряні Сили повідомили про виліт шести літаків типу Ту-95МС з аеродрому «Оленья». Це стратегічні літаки несуть ракети типу Х-101. Саме цими типами ракет росіяни обстріляли Київ 8 липня 2024 року. Тоді пошкоджень зазнала лікарня «Охматдит».
Це не перший зліт стратегічної авіації Росії. 11 листопада Повітряні Сили теж повідомляли про виліт восьми ракетоносців типу ТУ. Разом з ними злітав і літак МІГ-31, носій ракети «Кинжал».
15 листопада російські пілоти стратегічної авіації навіть зробили імітаційні пуски ракет — сигнали про обстріл, які перехоплюють українські військові протиповітряної оборони. Однак ракети не запускають, але українська система протиповітряної оборони подає сигнал тривоги.
Імітаційні пуски мають ще одну мету — психологічне виснаження українців. Хоч самого обстрілу ракет немає, та сигнал повітряної тривоги змушує людей шукати укриття, вводить протоколи закриття масових місць накопичення людей: банки, магазини, торгові центри, зупинки громадського транспорту тощо.
Керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України Андрій Коваленко вважає, що імітаційні пуски — це показник готовності діяти.
«Відпрацювання росіянами тактики пусків з імітацією — це теж частина підтримування авіації в готовності до дій. І використовує ворог це для психологічного тиску»,
— повідомляв він.
Останній масований ракетний удар по Україні відбувся 4 вересня 2024 року. Тоді лише у Львові 60 людей дістали поранення, семеро загинули. Серед них члени родини Базилевич — Євгенія та три її доньки: Емілія, Дарина і Ярина. Пошкоджено 189 будинків, серед них школи, храм, 18 пам’яток архітектури.
Ще раніше, 26 серпня, росіяни масовано атакували майже всю територію України 127 ракетами та 109 ударними дронами різних типів. Ракети дістались навіть Закарпатської області. На Київщині росіяни обстріляли Київську гідроелектростанцію. У Луцьку загинув місцевий житель від удару по багатоквартирному будинку. На Сумщині у той день пошкодили об’єкт інфраструктури Укрзалізниці.
У кінці жовтня та на початку листопада російські військові почали застосовувати комбіновані ракетно-дронові атаки по Україні з застосуванням тактичної авіації та ракет типу X-59/X-69. Так у ніч на 31 жовтня росіяни обстріляли авіаційними та балістичними ракетами міст через Дністровський лиман у Затоці на Одещині.
Вранці 13 листопада російські військові обстріляли Київ комбінованою атакою з ударних дронів та балістичних ракет. Одна людина була поранена.
У ніч на 21 листопада Росія атакувала Дніпро «новою ракетою». Президент України Володимир Зеленський заявив, що за характеристиками — швидкість та висота — це була міжконтинентальна балістична ракета. Президент Росії Владімір Путін увечері 21 листопада заявив, що росіяни обстріляли Дніпро балістичною ракетою середньої дальності «Орєшнік». Така ракета призначена для доставлення ядерних зарядів. Втім, як сказав сам Путін, вона не несла ядерний заряд.
11 листопада та 15 листопада ракетної небезпеки від стратегічної авіації не було. Та застосування імітаційних пусків і посилення комбінованих атак ударними дронами та балістичними й авіаційними ракетами вказувало на те, що росіяни готувались до масованих атак по Україні різними типами ракет.
Як Україна готується до російських атак
11 листопада, під час загрози ракетних ударів стратегічною авіацією, в Україні екстрено відключали електроенергію у восьми регіонах. Київська міська військова адміністрація повідомляла, що ці відключення превентивні.
Міністерство енергетики України також повідомили, що аварійні відключення світла застосовували як превентивний захід під час загроз для енергетичної інфраструктури.
«Це превентивні дії, необхідні для запобігання системним пошкодженням обладнання і збереження роботи енергосистеми під час можливих ударів. Просимо всіх з розумінням поставитися до вжиття таких заходів», — пояснили в Міненерго.
Літо 2024 року Україна частково провела з відключеннями світла через знищені ракетними ударами теплові електростанції — Зміївську та Трипільську. Україна залишилась без дев'яти гігаватів виробництва електроенергії, і змушена імпортувати її та вводити графіки відключень світла, щоб не перевантажувати систему.
Превентивні відключення світла під час загроз ракетних ударів вводять ще й щоб захистити генерацію електроенергії різними типами виробництв. Проте взимку споживання електроенергії завжди зростає у промислових підприємствах і у споживачів, через опалення та короткий сонячний день.
4 листопада Укренерго повідомляло, що вже фіксує зростання споживання електроенергії. А вже 12 листопада постачальники електроенергії застосовували графіки відключень світла для підприємств по всій Україні. Наступного дня їх скасували, та це лише вказує на те, що взимку очікують до восьми годин відключень на добу.
Якщо Росія продовжить атакувати українські енергетичні підприємства, то відключення можуть бути довшими. Зниження температури до мінус десяти градусів теж буде важливим фактором, щоб ввести графіки відключень, повідомляли в Укренерго.
Щоб захистити енергооб’єкти від російських атак, Україні необхідні різноманітні системи протиповітряної оборони та накопичення боєприпасів для них. Так США передають Україні близько 500 ракет до систем протиповітряної оборони Patriot та NASAMS.
Оборонне підприємство «THALES Belgium» виготовлятиме для Сил Оборони України ракети «для протидії ворожим БпЛА». Це будуть ракети малої дальності, здатні перехоплювати ударні дрони. Бельгійське підприємство планує збільшити виробництво таких ракет у п’ять разів у 2025-му році.
До кінця року Україна отримає від Німеччини шосту установку протиповітряної оборони IRIS-T. Ці установки є двох типів — малої та середньої дальності. Проте невідомо, яку саме отримає Україна станом на зараз.
Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю «Українському Радіо» повідомив, що за даними української розвідки росіяни готують комбіновані атаки на Україну.
«Нам потрібно до всього готуватись — повинні бути різні види захисту енергетичної мережі. Не буду говорити про кількість, але є домовленості щодо ракет для ЗРК Patriot, NASAMS, Hawk, Iris-T тощо. Щодо багатьох систем ППО ми перебуваємо в дуже непоганому становищі», — сказав Зеленський.
Посилення протиповітряної оборони має зберегти українську інфраструктуру від масованих обстрілів. Тим часом росіяни виснажують українську протиповітряну оборону постійними дроновими атаками та отримують необхідну інформацію про розташування систем ППО, тактику їхнього застосування та превентивні дії. Під час масованих комбінованих атак Україна не здатна захистити свою територію, інфраструктуру та людей на 100%.
Тільки знищення носіїв ракет, інфраструктури та оборонних підприємств глибоко в Росії захистить Україну та українців від російських масованих ракетно-дронових атак.