Українська ідентичність та метафізика свободи
10 вересня у Львові відбувся Всеукраїнський молодіжний захід Молодвіж «4.5.0.». У рамках заходу художник, музикант, літератор, автор і ведучий проєкту «ІнструкціяЮА» Іван Семесюк розповів про те, з чого складається українська ідентичність, роль індивідуальної свободи в ній та глобальну місію українців. Читайте його лекцію в каруселі.
Складові української ідентичності
В історії було дві країни, де більше 10 або 15% населення належали до аристократичного стану — Японія і Річ Посполита, й Україна в складі останньої. У деяких місцинах до 25% населення вважали себе шляхтою. Це говорить про те, що з давніх давен в Україні курсував певний аристократичний ідеал. Є міт, що українці — рустикальна, селянська нація, однак насправді у нас багато прямих нащадків аристократії.
Україна — це міська цивілізація
Села Гетьманщини поділялися на козацькі та мугирські («мугир» — проста, неотесана людина). Кутки в селах поділяли за професійним принципом. Така структура — залишки середньовічного міського поділу на цехи. Те, що ми часто вважаємо українським селом є архетиповим містом. Що вже говорити про Галичину, яка є цивілізацією містечок з площами Ринок і ратушами.
Усі основні інстинкти, якими українці керуються, закладені ще у Середньовіччі, в епоху Великого князівства Литовського. Усі відповіді на питання, чому ми такі, а не якісь інші, видно в Середньовіччі, тому цей період треба вводити в масову культуру.
Важливо відчути оптику, через яку нас сприймає ворог, як він нас називає. Саме так і треба розглядати Україну: росіяни називають нас «свідомиє» і «нєзалєжниє».
Ще одна важлива частина пазлу української ідентичності, що стосується оптики ворога, — це війна. Цікаво порівнювати, що про повномасштабну війну говорять в суспільному дискурсі українці і росіяни. Для них важливими архетипами є «родіна» і «отєчєство». У нас наскрізною темою є свобода.
Українське суспільство більш теоцентричне за російське
Здавалося б, як фундаментально виглядає російська православна церква, але навіть росіянин дивується, що в українців є хрести та ікони. Категорія «Бог», як і категорія свободи, затребувана в Україні.
Вивів таку формулу, що Україна — це храм, де є вівтар свободи. І в цьому сенсі Україна — маніфестація Бога, а ЗСУ — колективний Архангел Михаїл.