У столиці Хорватії проходить Перший Міжпарламентський саміт Кримської платформи
Про це свідчить трансляція заходу.
24–25 жовтня у хорватському Загребі відбувається Перший Парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи. До участі в заході запрошені делегації з понад 50 країн. Україна також запросила представників країн Південної Америки, Африки та Азії.
У ході панельних дискусій учасники заходу обговорили низку питань пов'язаних з тимчасовою окупацією Криму.
Юридичний директор ГО «Truth Hounds» і викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія» Дмитро Коваль зазначив, що більшість людей, що відповідають за агресію не можуть бути переслідувані ні Міжнародним кримінальним судом, ні внутрішніми судами. Саме тому важливо створити окремий трибунал.
Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич зазначив, що наразі український уряд та правоохоронні органи спільно розглядають питання відповідальності за три категорії міжнародних злочинів, вчинених Росією на території України: геноцид українського народу, злочини проти людяності та воєнні злочини.
Проведення трибуналу має декілька варіантів: Нюрнберзька модель, багатосторонній договір між Україною та міжнародною організацією або багатосторонній договір між Україною та регіональною організацією.
Юристка, докторка наук і старша викладачка Національного університету «Києво-Могилянська академія» Катерина Бусол розповіла про виклики щодо створення спеціального трибуналу. Зокрема, він повинен розслідувати всі злочини РФ на території України від 2014 року, має стосуватись не тільки України та Росії та зачіпати всі випадки використання сили проти України.
Також Бусол окреслила проблему легітимності трибуналу — Генеральна Асамблея ООН має підтримати його створення. Інакше трибунал над Росією може вважатися регіональним. Для того, щоб це сталося, дуже важливі реформи в самій ООН.
Також під час Саміту Кримської платформи також обговорювалася питання деокупації Кримського півострова.
Постійна представниця Президента в АР Крим Таміла Ташева розповіла, що Україна активно працює над стратегією деокупації півострова.
Зокрема, після деокупації на півострові діятиме перехідне правосуддя — Україна притягатиме до відповідальності до відповідальності притягнуть тільки так званих «чиновників». Їх будуть притягати до відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людяності, незаконне політичне переслідування місцевих жителів.
Фото: Serhiy Mokrushyn | Крим Реалії