США та Велика Британія завдали ударів по військових об’єктах хуситів у Ємені. Хто такі хусити та до чого тут Іран?
Що сталося?
США разом із Великою Британією і за підтримки Австралії, Бахрейну, Канади й Нідерландів завдали ударів по низці військових обʼєктів у Ємені. Про це заявили президент США Джо Байден і прем’єр Великої Британії Ріші Сунак. Рішення завдати ударів також підтримали Данія, Німеччина, Нова Зеландія та Південна Корея.
Атака була спрямована на радарні системи, системи протиповітряної оборони, а також місця зберігання та запуску дронів, крилатих і балістичних ракет.
Ці удари є прямою відповіддю на атаки хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі, включно з використанням протикорабельних балістичних ракет.
Минулого місяця США розпочали операцію “Охоронець процвітання” — коаліцію з понад 20 країн, які взяли на себе зобовʼязання захищати міжнародне судноплавство і стримувати атаки в Червоному морі. Сьогоднішня оборонна акція пішла за широкою дипломатичною кампанією,
— заявив Джо Байден.
Ріші Сунак у своїй заяві назвав удари по об’єктах «необхідними та пропорційними діями з метою самооборони», щоб послабити військовий потенціал хуситів і захистити глобальне судноплавство.
Британський прем’єр додав, що королівський флот продовжує патрулювати Червоне море в межах багатонаціональної операції «Охоронець процвітання» для стримування подальшої агресії хуситів у регіоні та закликав повстанців припинити свої атаки й вжити заходів для деескалації.
Водночас Міністр оборони Британії Джеймс Хіппі повідомив, що подальші удари по Ємену наразі не плануються.
Які об’єкти потрапили під удар?
Командувач Військово-повітряних сил США Алекс Гринкевич розповів, що американські та британські військові завдали ударів по понад 60 цілях у 16 місцях розташування бойовиків-хуситів на території Ємену.
Під атакою опинилися командні пункти, склади боєприпасів, пускові системи, виробничі потужності та радіолокаційні комплекси ППО. Всього під час атаки військові використали понад 100 високоточних боєприпасів різних типів.
За даними телеканалу CNN, під атаку потрапили:
- військова база Кахлан у провінції Саада;
- авіабаза Аль-Дайламі до півночі від столиці Ємену Сани;
- район аеропорту міста Худайда;
- аеропорт міста Таїз та інші об'єкти в провінції Таїз у південно-західній частині Ємену;
- аеродром міста Аббас.
Хто такі єменські хусити?
Хусити — це озброєне угруповання шиїтів-зейдитів (течія в ісламі, заснована Зейдом ібн Алі Ібн Хусейном — ред.), яке назване на честь свого засновника Хусейна Бадреддіна аль-Хуті. Угрупування виникло проти релігійного впливу Саудівської Аравії в Ємені у 90-х роках. Воно налічує приблизно 20 тисяч бійців і має офіційну назву Ансар Аллах. Хусити де-факто керують більшою частиною заходу Ємену та контролюють узбережжя Червоного моря. Це формування підтримує Іран.
У 2014 році хусити об’єдналися з колишнім президентом Ємену Алі Абдалли Салехом (пішов у відставку у 2012 році після протестів у країні) у спробі захопити столицю країни Сану, а у 2015 році вони повалили президента Абд Раббу Мансура Хаді, якого підтримував Захід. Після того, як Хаді був змушений тікати, єменський уряд у вигнанні попросив своїх союзників у Саудівській Аравії та ОАЕ розпочати військову кампанію. Так в країні почалася громадянська війна. Основними сторонами конфлікту є міжнародно визнана влада Ємену, так звана Вища політична рада, до якої, зокрема, входять хусити та Аль-Каїда на Аравійському півострові.
Саудівська Аравія водночас сформувала коаліцію арабських держав, щоб усунути хуситів. За даними ООН, у результаті бомбардувань, очолюваних Саудівською Аравією, загинули близько 20 000 людей, приблизно половина з яких — діти.
Громадянська війна в Ємені, за оцінками ООН, призвела до 377 тисяч смертей і чотирьох мільйонів переселенців до кінця 2021 року.
Як зазначає The Guardian, хусити фактично виграли війну. Угода про припинення вогню у квітні 2022 року призвела до значного зниження насильства, і бойові дії в основному залишаються призупиненими, попри офіційне закінчення перемир’я в жовтні того ж року.
Ситуація в Червоному морі
З листопада 2023 року єменські хусити атакують торгові судна у Червоному морі. Хусити заявляють, що ці судна нібито мають звʼязки з Ізраїлем. Тому атакуючи їх, вони таким чином ведуть війну проти Ізраїлю і допомагають ХАМАСу.
Спочатку хусити захопили судно «Galaxy Leader», а членів екіпажу взяли у заручники. Вони заявляли, що корабель пов'язаний з Ізраїлем, але судно належить британській компанії «Ray Car Carriers» і ходить під прапором Багамських островів. Ізраїль тоді заперечив приналежність судна і повідомив, що членами екіпажу є громадяни України, Болгарії, Філіппін і Мексики. Всього на борту було 25 людей. 12 грудня Володимир Зеленський повідомив, що у полоні в хуситів перебуває четверо українців. Інших деталей він не уточнив.
Пізніше вони спробували захопити корабель «Central Park» під прапором Ліберії, що перевозив фосфорну кислоту. Він належить лондонській компанії «Zodiac Maritime», яка є частиною холдингу ізраїльського мільярдера Еяля Офера «Zodiac Group». Це сталося в Аденській затоці, поблизу берегів Ємену. Однак військовий корабель ВМС США відповів на сигнал лиха від танкера та вирушив на допомогу. Американські військові висадилися на танкер і затримали нападників.
У грудні 2023 року хусити почали атакувати судна безпілотниками та ракетами. 3 грудня стало відомо, що вони завдали ударів по кількох комерційних суднах та американському військовому кораблю. Тоді цю інформацію підтвердило Міністерство оборони США.
А 15 грудня хусити атакували судно «Al Jasrah», яке йшло під прапором Ліберії. Корабель загорівся, але постраждалих не було. Снаряд, який влучив у судно, випустили з контрольованої хуситами території Ємену.
Як зазначили в The Times, атаки хуситів серйозно порушили судноплавство через Червоне море та Суецький канал, яким проходить близько 15% світового морського транспорту. Багато судноплавних компаній змінили маршрути суден навколо півдня Африки та мису Доброї Надії. Такий маршрут є довшим, аніж через Червоне море, а затримки рейсів мають економічні наслідки.
З огляду на ситуацію США оголосили про початок операції «Охоронець процвітання» (Prosperity Guardian), до якої долучилися понад 20 країн, зокрема, Велика Британія, Канада, Франція, Іспанія, Норвегія, Нідерланди та близькосхідна країна Бахрейн. Метою операції є забезпечення свободи судноплавства для всіх країн і зміцнення регіональної безпеки у південній частині Червоного моря та Аденської затоки.
Як відреагували Ємен, Саудівська Аравія, Іран і Росія, які зацікавлені у регіоні?
Міністр закордонних справ хуситів Хусейн аль-Іззі виступив на єменському телеканалі «Al-Masirah» і пригрозив, що США та Британія «заплатять високу ціну за цю відверту агресію».
Офіційний представник Міністерства закордонних справ Ірану Нассер Канаані «рішуче засудив» удари США та Великої Британії по військових об’єктах.
«Ці навмисні напади не матимуть ніякого результату, окрім ескалації напруги та нестабільності в регіоні», — заявив Канаані.
Представник Ірану стверджує, що удари є «навмисною дією, явним порушенням суверенітету і територіальної цілісності Ємену, а також порушенням міжнародних законів і правил».
Росія ж скликає засідання Радбезу ООН 12 січня.
Офіційне агентство преси Саудівської Аравії стверджує, що королівство спостерігає за операцією з «великим занепокоєнням», цитує BBC.
Ліванське угрупування Хезболла та палестинський ХАМАС теж відреагували на атаки по об’єктах хуситів, повідомляє іранська агенція IRNA.
Зокрема, ХАМАС заявив, що «напади були відвертими спробами розширити конфлікт», ймовірно, маючи на увазі протистояння між ХАМАСом та Ізраїлем.