США дозволили Україні бити по російських цілях. Що цьому передувало?
Що сталося?
Американські медіа повідомили, що адміністрація президента Джо Байдена дозволила Україні використовувати американську зброю для ударів по російських цілях. При цьому Україна може атакувати лише цілі за кордоном поблизу Харкова. Це рішення ухвалили на фоні просування російських військ у Харківській області.
Прослухати матеріал:
«Нещодавно президент доручив своїй команді забезпечити можливість використання наданої США зброї для протидії вогню в Харкові, щоб Україна могла завдати удару по російських силах, які завдають їм удару або готуються до удару», — сказав один із чиновників у коментарі телекомпанії CNN.
CNN зазначає, що послаблення обмежень знаменує розрив із довготривалою політикою та відбувається на тлі міжнародного тиску, що зростає з боку близьких союзників США. Однак цей дозвіл обмежений лише територією навколо Харкова.
Українська редакція «Голосу Америки» звернулася до Адміністрації Президента США прокоментувати інформацію. Журналістам відповіли, що «Президент нещодавно доручив своїй команді забезпечити можливість використання наданої США зброї для протидії вогню в Харківській області, щоб Україна могла завдати удару по російських військах, які атакують їх або готуються атакувати».
При цьому політика Білого дому щодо заборони використання ATACMS або ударів дальньої дії всередині Росії не змінилася.
Адміністрація наполягає на тому, щоб не дозволяти Україні використовувати ракети великої дальності «ATACMS», які можуть вражати цілі на відстані 200 миль або 300 кілометрів.
Україні дозволили використовувати зенітну зброю США для усунення безпосередньої загрози російських літаків, які літають як в українському, так і в російському повітряному просторі. Як зазначає анонімний чиновник, Україна вже це успішно робить. Але заборона заблокувала Україну від націлювання на російські літаки, які перебувають на землі в Росії, пише CNN.
Як на це відреагували в Україні?
Прессекретар президента Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров заявив у коментарі The Guardian, що рішення США значно посилить українську здатність протистояти спробам Росії масово перетнути кордон.
Напередодні сам Володимир Зеленський в інтерв'ю The Guardian казав, що Україна має мати змогу відповісти росіянам, адже ті «не розуміють нічого, окрім сили».
Також він додав, що нове озброєння США все ще не надійшло у достатній кількості для оснащення додаткових українських бригад на північному сході (Харківщина — ред.), куди просувається Росія.
Що цьому передувало?
22 травня група американських конгресменів опублікувала заяву, у якій вимагає від Міністерства оборони США дозволити Україні завдавати ударів по території Росії із застосуванням американської зброї.
Авторами листа виступили законодавці Майк Тернер, Джим Хаймс та Джеральд Конноллі. Конгресмени зазначали, що «необхідно, щоб адміністрація Байдена надала українському військовому керівництву можливість проводити повний спектр операцій».
Заборона використання американської зброї для ударів по цілях РФ вписувалася у політику адміністрації Байдена щодо так званої контрольованої ескалації, яку просуває радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван.
Згодом державний секретар США Ентоні Блінкен заявляв, що Україна має ухвалювати власні рішення щодо найкращого способу ефективного захисту. За його словами, США не заохочували й не дозволяли удари за межами України. Зі слів Блінкена, США планували переглянути свій підхід щодо використання американської зброї.
Як інші союзники реагували на цю заборону?
20 травня Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що західні союзники України мають зняти обмеження на використання зброї й надати Києву більше свободи для ударів по цілях в Росії. Його підтримав президент Латвії Едгарс Рінкевичс.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Economist також заявляв, що Україна повинна мати право завдавати ударів по території Росії за допомогою поставленої західної зброї.
«Україна має право захищатись. І це включає удари по цілях на території Росії»
— заявив він.
Також удари по цілях на території РФ підтримав прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала під час робочої зустрічі щодо потреб України в Празі 28 травня.
Не проти зняти обмеження Швеція, а Велика Британія, Канада, Франція, Польща, Данія, Фінляндія та Норвегія дозволили атакувати військові цілі Росії своєю зброєю. Однак проти цього виступає Італія та Бельгія (рішення Бельгії стосується застосування F-16 — ред.).
Після рішення США німецький уряд також дозволив Україні застосовувати німецьку зброю для того, щоб завдавати ударів по території Росії «відповідно до міжнародного права» для захисту від російських ударів, які завдають із прикордонних територій РФ поблизу Харківщини. Німецький уряд у своїх рішеннях щодо допомоги Україні часто орієнтується на рішення США (як приклад, про постачання танків «Leopard 2» заявили після того, як США оголосило про постачання танків «Abrams» — ред.).