Safran i Thales: як росіяни використовують французькі тепловізори у війні

Authors:
Trap Aggressor
Safran i Thales: як росіяни використовують французькі тепловізори у війні

Свідомі у співпраці з Trap Aggressor розповідають про французькі розробки, які продавалися у Росію після 2014 року. Спойлер — їх знайшли у техніці, захопленій на полі бою у 2022 році.

В обхід санкцій з 2014 року Франція поставила в Росію озброєння на 152 млн євро — це найбільший показник зі всіх країн ЄС. 

Ключові контракти на постачання французького озброєння до Росії з 2014 року отримали компанії «Safran» i «Thales», частками яких володіє французький уряд. Обидві спеціалізуються на аерокосмічному і навігаційному обладнанні. 

Схему викрила Investigate Europe. Аналітики виявили, що за вісім років війни європейські компанії поставили у Росію зброю на 364 мільйони євро. У результаті Європейська Комісія закрила цю прогалину у санкційному законодавстві, заборонивши виконувати контракти з Росією на озброєння, підписані до 2014 року.

Фото: investigate-europe

Але в березні розробку компанії «Thales» знайшли у захоплених російських танках в Бучі. Тепловізор «Catherine FC» росіяни використовували для навігації танків Т-80, Т-90. Цю систему росіяни інтегрували у винищувачі СУ-30 і МіГ-90, які зараз використовують для ударів по інфраструктурі на сході України. 

Інша компанія, яка отримала основну частку доходу з продажу зброї росіянам — «Safran» — постачала росіянам системи інфрачервоної візуалізації, які дають можливість бачити у темряві. Такі системи допомагають робити розвідку територій; їх додали до гвинтокрила Ка-54.

Також Safran постачала спеціальні відеокамери, які знайшли в танках Т-72, Т-90 і нових Т-80БВМ. Компанія таким чином розв'язувала проблеми для росіян на полі бою з навігацією. Система Sigma 95N, яка була централізовано закуплена російськими компаніями, допомогла орієнтуватися на полі бою. 

29 квітня ЄС проголосував про закриття прогалини, які дозволяли постачати військове обладнання в Росію. Проте компанії «Safran» і «Thales» продовжили роботу на російському ринку, бо мали контракти з цивільними компаніями. Це колосальний масштаб впливу. Наприклад, Thales здійснює захист платежів банківськими картами у всій Росії.

Фото: «Safran»

У кінці червня, після скандалу, Thales оголосила про вихід з російського ринку, проте журналісти НВ знайшли листи від компанії російським банкам: «Політичні маніпуляції неспроможні і не повинні вплинути на рівень, якість, стабільність і працездатність наших товарів та послуг, зокрема і на російському ринку. Ми й надалі забезпечуватимемо повну працездатність всіх апаратних продуктів».

Safran заявила про поступовий вихід з російського ринку. Однак Європейська комісія взяла під контроль дві справи щодо цієї компанії для розслідування. Справи стосуються поставок високоточних компасів у комплексі спостереження «Іронія» через дочірню фірму і сенсорних модулів до Військово-повітряних сил РФ.

Фото: Ketounette | Вікіпедія

Для зупинки постачання західних деталей для комплектування елементів до Росії:

  1. потрібно провести розслідування всіх фактів порушення санкцій;
  2. ввести вторинні санкції проти компаній, які допомагають обходити первинні; 
  3. обмежити можливість отримання сертифікатів на продовження постачань в обхід санкцій.